Američka zvaničnica u Gračanici: Posetila sam srpski pravoslavni manastir; Čeku: Značajno kulturno nasleđe u „našoj državi“

Manastir Gračanica
Manastir Gračanica/Foto: KoSSev

Direktorka Američke agencije za međunarodni razvoj, Samanta Pauer, u sklopu svoje posete Kosovu obišla je i manastir Gračanica. Ovo je srpski pravoslavni manastir – jedan od najlepših koje sam posetila, poručila je kasno uveče u petak. Iste večeri se na svom Fejsbuk profilu oglasio i kosovski ministar kulture uz poruku – „Manastir Gračanica je kulturno i versko nasleđe od izuzetnog značaja u našoj državi“.

Samanta Pauer došla je na Kosovo u četvrtak, a nakon što je prethodno boravila u Beogradu.

Iz srpske prestonice je poručila da će napredovanje u procesu normalizacije odnosa Beograda i Prištine stvoriti klimu za investicije i pomoći obema privredama, ali i čitavom regionu.

Pauer je nakon što je stigla na Kosovo kazala da je osnivanje Zajednice srpskih opština „apsolutno kritičan korak koji mora da bude preduzet kako bi se osiguralo da može da se nastavi sa normalizacijom“.

Istu poruku prenela je i nakon sastanka sa najvišim prištinskim zvaničnicima – kosovskim premijerom i predsednicom, uz poziv stranama da intenziviraju napore ka normalizaciji odnosa.

Pauer je tokom svoje posete Kosovu obišla i manastir Gračanica.

„Nalazim se u jednom od najlepših manastira koji sam ikada posetila. Reč je o srpskom pravoslavnom manastiru“, poručila je Pauer, uz podsećanje da se nalazi na listi svetske baštine UNESCO-a od 2006. godine.

„Kada uđete unutra osetite duhovnost i kulturu i godine tradicije koja je nasleđena“, naglasila je Pauer u video klipu koji je objavila na svom Tviter nalogu kasno uveče u petak.

Podsekretar UN za mirovne operacije Žan-Pjer Lakro, koji boravi u poseti Kosovu, takođe je juče obišao manastir Gračanica, ali i džamiju u Prištini.

On se zahvalio muftiji Trnavi i episkopu Teodosiju na tome što su ga primili, navodeći da su oni posvećeni promovisanju mirnog suživota.

Lakro se ujedno juče sastao sa čelnicima Srpske liste u severnom delu Kosovske Mitrovice.

Iste večeri kada i Pauer, tekstom, ali i video objavom oglasio se i kosovski ministar kulture, Hajrula Čeku.

„Manastir Gračanica je kulturno i versko nasleđe od izuzetnog značaja u našoj državi“, poručio je ovaj zvaničnik.

U video klipu ministarstva kojim rukovodi, smenjuju se kadrovi manastira uz naraciju na albanskom jeziku, ali i prevod na srpskom.

„Ovo remek-delo arhitekture, pored statusa pravne zaštite na Kosovu, nalazi se na UNESCO svetskoj listi“, poručio je i Čeku.

Za razliku od američke zvaničnice koja je manastir označila kao srpski pravoslavni, Čeku je Gračanicu i ostale verske objekte Srpske pravoslavne crkve, ponovo definisao kao „zajedničko kulturno nasleđe“, koristeći reči „pravoslavne crkve“.

„Zaštita i promocija zajedničkog kulturnog nasleđa neguje međureligijsku harmoniju, jednu od prepoznatljivih vrednosti kosovskog društva“, naveo je.

Čeku poručuje i da kosovska vlada ostaje posvećena održavanju i restauraciji „pravoslavnih crkava“ na Kosovu, ali i garantovanju odgovarajućeg nivoa bezbednosti za sve.

„Ovom vizijom privlačimo posetioce, razvijamo turizam i pomažemo privredi zemlje“, završio je Čeku.

Manastir Gračanica jedan je od najlepših i najznačajnijih verskih objekata Srpske pravoslavne Crkve ranog srednjeg veka. Ova zadužbina kralja Milutina, zajedno sa Visokim Dečanima, Pećkom Patrijaršijom i crkvom Bogorodice Ljeviške nalazi se na listi svetske baštine od 2004, odnosno na listi svetske baštine u opasnosti – od 2006. godine.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.