Završeni razgovori u Briselu: Bez konkretnih pomaka, 'tenzičan' period u dijalogu

Ovonedeljna runda tehničkog dijaloga između zvaničnog Beograda i Prištine nije donela konkretne pomake. Ipak, pozitivno je što je "i u ovim okolnostima" dijalog nastavljen. Priština je kategorički odbila predlog srpske strane da se razgovara o pitanjima imovine i Trepči, pa su Srbi predstavnike EU upozorili da bez sprovođenja sporazuma koji su u interesu srpske zajednice, podrška nastavku dijaloga u srpskom narodu "dramatično opada"- ovako je večeras završene dvodnevne razgovore u Briselu ocenila srpska strana. Briselski dijalog dao je "opipljive rezultate" ovih godina, ali ovaj period je "tenzičan", posebno od kada Srbija "blokira" sporazum o pozivnom telefonskom broju  i od kada je "proizvoljno" uhapšen komandir Kosovske policije, Nehat Tači, koji je i dalje u pritvoru, s druge strane ocenjuje kosovska strana. Trepča je imovina i unutrašnje pitanje Kosova, i o njoj se nikada u dijalogu i ni sa kim neće razgovarati, ponovila je ova delegacija.

U Briselu se danas razgovaralo o procesu primene postignutih sporazuma, "sa posebnim naglaskom" na blokiranje telefonskog broja za Kosovo, od strane Beograda, saopštila je Vlada Kosova nakon razgovora. 

Tahiri je zatražila od EU da nastavi sa naporima da se, kako ona ocenjuje, deblokira sprovođenje sporazuma o pozivnom telefonskom broju i nezavisnosti KOSTT-a, o kojom se "bez rezultata pregovara već pet godina." 

Srpska strana je, kako se dodaje, pokušala da pokrene pitanje zakona o Trepči, koji je nedavno usvojila kosovska skupština. 

O Nehatu Tačiju u Briselu: Srbija krši proces dijaloga

Tahiri je na razgovorima u Briselu danas takođe ponovila zahtev prištinske strane da Nehat Tači bude oslobođen.

"Srbija ne može i neće imati jurisdikciju nad građanima Kosova a ponašanje Srbije krši sam proces dijaloga u Briselu," navela je ona.

Tahiri je, ističe se, kazala i da su "diplomatske tendencije"  srpske strane da se u Briselu razgovara o Trepči "uzaludne", nakon što su, kako je dalje dodaje, dvadeset i tri članice EU priznale Kosovo i nakon potpisivanja sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. 

"O tome se ne razgovara i nikada se o tome neće u dijalogu diskutovati," naglašeno je još jednom u saopštenju kosovske vlade, dodajući da se radi o unutrašnjem pitanju Kosova, kao i imovini Kosova, te da se kao takvim "ni sa kim o tome neće pričati". 

Ističe se i da se jednostrano ne može nametnuti otvaranje tema u dijalogu, već da je za to potrebna saglasnost obe strane jer je to osnovni princip dijaloga u Briselu koji je "zasnovan na poštovanju jurisdikcija obe države". 

Srpska strana: Bez konkretnih pomaka, ipak pozitivno što je dijalog nastavljen

Sa druge strane, direktor Kancelarije za KiM, Marko Đurić, izjavio je ranije danas, nakon sastanka sa 28 predstavnika zemalja članica i predstavnicima institucija EU u u Misiji Republike Srbije pri EU u Briselu, da je Srbija uvek spremna na dijalog, ali ne i na predaju svoje imovine.

Ovonedeljna runda tehničkog dijaloga nije donela konkretne pomake, Tanjug je večeras preneo ocenu srpske delegacije nakon dvodnevnih razgovora. Ipak, u srpskom pregovaračkom timu zaključuju da je pozitivno što je i u ovim okolnostima dijalog nastavljen.

Ista agencija navela je da je srpska strana insistirala da se razgovara o pitanjima imovine i formiranju Zajednice srpskih opština, te da je predstavnicima EU izneta činjenica da bez sprovođenja sporazuma koji su u interesu srpske zajednice, podrška nastavku dijaloga u srpskom narodu dramatično opada.

U toku jučerašnjeg dana dogovarani su tehnički detalji o primeni sporazuma o slobodi kretanja, konkretno kako će izgledati nalepnice kojima će se prelepljivati statusni simboli na registarskim tablicama za vozila koja prelaze sa teritorije Kosova u centralnu Srbiju i obratno, prema Sporazumu o slobodi kretanja čija primena treba da počne 15. novembra. 

 

 



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.