Vučić iz Madrida poručio da Srbija podržava teritorijalni integritet Ukrajine, ali ukazao i na licemerje u međunarodnoj politici

Srbija podržava teritorijalni integritet Ukrajine u skladu sa međunarodnim javno pravnim normama i od toga nije odustajala ni posle Krima, niti bilo kad kasnije, poručio je predsednik Srbije večeras iz Madrida. Ipak, kompletan odgovor Srbije nakon poziva iz EU i SAD da se Srbija odredi prema sankcijama Rusiji, stići će u narednih 48 sata, a u međuvremenu će se on sutra u Beogradu sastati sa Kvintom i EU. „Ali naši stavovi za razliku od mnogih njihovih stavova biće u potpunosti zasnovani na poštovanju međunarodnoj javnog prava i biće apsolutno principijelni. Neće se razlikovati u odnosu na ono što smo mi mislili i govorili 2000, 2015 i danas“, poručio je.

Posle dvodnevne posete, prvo Monaku, gde je primio orden Velikog krsta reda Svetog Šarla od kneza Alberta Drugog, a potom i Madridu danas, Vučić je u obraćanju medijima potvrdio da Španija nastavlja da poštuje teritorijalni integritet Srbije.

„Jasno je da Španija neće priznati nezavisnost Kosova i da će nastaviti sa poštovanjem međunarodnog javnog prava i teritorijalnog integriteta Srbije“, kazao je Vučić, posle razgovora sa španskim kraljem Felipeom Šestim i premijerom Pedrom Sančezom.

Prethodnih dana, u delu javnosti koja podržava nezavisnost Kosova izdvojili su se stavovi da je „sada vreme konačno da pet nepriznavača promeni svoj stav“. Jedna od zemalja koja ne priznaje Kosovo je i Španija.

„Mi smo tu sada o mnogim detaljima razgovarali, o kojima ne bih opterećivao javnost Srbije ni na koji način“, dodao je Vučić.

Sa domaćinima je razgovarao i o podršci Srbiji na njenom evropskom putu. Zahvalio im se na podršci za otvaranje poslednjeg klastera i na tome što je Srbija, kako je kazao, uvek mogla da računa na podršku Španije, a koja je, podsetio je, četvrta evropska ekonomija i četvrta zemlja po broju stanovnika. Trenutna trgovinska razmena Srbije i Španije je 812 miliona evra, s tim da raste i izvoz Srbije.

„Španija je veoma važna za Srbiju, posebno zbog nepriznavanja Kosova. Nastavićemo da razvijamo prijateljske odnose“, poručio je Vućić iz Madrida, najavljujući i posetu španskog kralja Srbiji do kraja godine, a „prvi put u istoriji“.

Ipak nezaobilazna tema bila je kriza u Ukrajini. Kaže, ponovio je jasne stavove Srbije o poštovanju međunarodnog prava i granica međunarodno priznatih zemalja, ali je ukazao i na „brojne nelogičnosti i licemerje koje postoji u međunarodnoj politici“.

„Ali to nije neka velika novost“, dodaje.

„Ja sam poznat po tome da sam neko ko uvek mora da napravi nešto drugačije od drugih, tako da ja to nisam uradio zbog sebe, niti zato što bih to želeo, već zato što se Srbija dobro seća 1999. godine, kada oni kojima su danas usta puna poštovanja prava i poštovanja međunarodno prizatih granica nisu tako razmišljali, kada je bilo reči o našoj zemlji“. Nije precizirao na koju se konkretno originalnost ova opaska odnosila.

Srbija će se, potvrdio je, u sledećih 48 sati „kompletno“ odrediti prema pozivu Srbiji iz EU a potom i SAD – da se usaglasi sa pitanjem sankcija prema Rusiji. Za sutra Vučić najavljuje i sastanak sa predstavnicima pet zemalja i EU u Beogradu, nakon čega će „najkasnije za 24 časa“ izaći sa stavom.

„Ali naši stavovi za razliku od mnogih njihovih stavova biće u potpunosti zasnovani na poštovanju međunarodnoj javnog prava i biće apsolutno principijelni. Neće se razlikovati u odnosu na ono što smo mi mislili i govorili 2000, 2015 i danas“, naglasio je srpski predsednik.

Na pitanje o „paradoksu da se u Prištini oboji zgrada vlade u boje ukrajinske zastave“ Vučić kaže:

„Što se tiče Albanaca, tu nikad nikakvih principa nije bilo, niti će ih biti, tako da nema potrebe da to posebno komentarišem“.

Pitanja sa Pinka su se standardno ticala „napada“ na srpskog predsednika, od srpske opozicije i iz sveta.

„Što se tiče teških udaraca, pa primam ih ja svaki dan. Ako ste u politici, posebno ako želite da predstavljate jednu nezavisnu i suverenu i malu zemlju, koja nije mnogo snažna, a koja je tučena svaki put, kad god je nekom palo napamet. Tu našu malu, prelepu zemlju koju volimo najviše na svetu, tukli su čime god su stigli i u Balkanskim ratovima, i u Prvom, i u Drugom svetskom ratu, nažalost i jedni i drugi, i u ratovima devedesetih, i u agresiji jedinoj posle Drugog svetskog rata provedenoj na teritoriji Evrope protiv jednog slobodarskog naroda i to bez odluke SB UN, pa što ja ne bih naučio na udarce… Ušli ste u ring sa željom da čuvate slobodu, mir svoje zemlje, ali i da čuvate vitalne interese svoje zemlje. Mislite li da nije najlakše za mene da postanem velika zvezda i da dobijem podršku svih u Evropi i svetu i samo da kažem ‘ma nema problema, sve što kažete može’. To bi bilo u mom interesu, hvalili bi me svi, ali je li to uvek u interesu Srbije?! Ono čime se ja rukovodim jesu interesi Srbije, jer neko mora u našoj zemlji i da razmišlja o tome po kojoj ćemo ceni da nabavljamo energente, kako i na koji način ćemo da se ponašamo i hoćemo li da se pravimo da ne primećujemo duple standarde kod onih koji nam o mnogo čemu drže pridike. A pre svega nema ko šta mnogo da nam kaže, jer Srbija podržava teritorijalni integritet Ukrajine u skladu sa međunarodnim javno pravnim normama i od toga nije odustajala ni posle Krima, niti bilo kad kasnije. Prosto mi se čini da neki ljudi žele da Srbija ne poklekne, nego da Srbija odustane od svega onoga što je branila. Ali politiku gradite za teška vremena a ne da se ponašate tako što ćete da izlazite u susret svačijim zahtevima. Na kraju mi odlučujemo o svojoj sudbini i poziciji koja nije laka, nije jednostavna ali je jedina moguća za našu zemlju“.

Uz najavu skore poste nemačke ministarke spoljnih poslova, tvrdi da ne postoji veći svetski zvaničnik kojeg nije sreo niti da postoji takav pred kojim nije bio iskren i otvoren.

„Štiteći interese Srbije tako ću činiti i na tom sastanku. Da li sam srećan zbog svih izjava Viole fon Kramon i nekih drugih, ne nisam. Da li sam srećan zbog izjave da su oni čuvali Albance na Kosovu, da se ne bi dogodio genocid, naravo da nisam“, dodao je uz opasku da ne očekuje mnogo od tog sastanka.

Prethodno je u Monaku, Vučić poručio ukrajinskom ambasadoru u Beogradu koji j izneo očekivanje da njegova zemlja od Srbije očekuje da osudi potez Ruske Federacije o priznanju samostalnosti regija Donjeck i Lugansk: Čim Ukrajina osudi stravičnu i tragičnu agresiju koju su nad Srbijom sprovele SAD, Velika Britanija, Nemačka i druge zemlje, onda ćemo i mi da reagujemo.

Opširnije u: Vučić iz Monaka: Čim Ukrajina osudi bombardovanje SRJ, reagovaćemo

Vučić je danas prisustvovao i potpisivanju Ugovora o kupovini dva transportna aviona C-295 Casa kompanije Airbus, ocenivši to kao važan dan za Srbiju i Vojsku Srbije. „Transportna avijacija predstavlja bitno ojačanje naše ukupne avijacije“, poručio je.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.