Sunjog: Novi izbori u opštinama na Severu pomogli bi u ukidanju mera protiv Kosova

Sunjog Tomaš
FOTO: KoSSev

Izvor: Koha (Tekst je preveden sa albanskog)

Šef Kancelarije Evropske unije na Kosovu Tomaš Sunjog rekao je da će novi izbori u četiri opštine na Severu – pomoći da se ukinu mere EU protiv Kosova.

„Novo glasanje u četiri opštine na Severu bi pomoglo da se započne razgovor o tome kako da se ukinu mere. Uvek smo predlagali da najlakši, najbrži način, budu vanredni izbori kroz ostavke četiri gradonačelnika, a u idealnom slučaju i odbornika u skupštinama opština“, poručio je on u Interaktivu na Kohi.

Istraga za Banjsku bi mogla da traje godinama

Povodom napada u selu Banjska 24. septembra, šef Kancelarije EU je rekao da bi istraga u vezi sa tim slučajem mogla da traje godinama.

Očekuje da se odgovorni privedu pravdi.

„Očekujemo da ih Srbija sve istraži, procesuira i privede pravdi. Očekujemo da Srbija, kao zemlja kandidat koja pregovara za članstvo u EU, ima vladavinu prava i nezavisno pravosuđe koje je dobro, opet kažem, da istražuje, optužuje i kažnjava sve odgovorne. Videli smo samo jedan izveštaj, koji se zove preliminarni izveštaj koji je distibuirao Ministarstvo spoljnih poslova Kosova u oktobru prošle godine. Ništa više od toga nismo videli i koliko ja razumem, na Kosovu istraga može da traje godinama“, naveo je.

Iz Kohe su ga pitali i „za fotografiju susreta srpskog ambasadora, Marka Đurića sa glavnim junakom napada u Banjskoj, Milanom Radoičićem“, a Sunjog je samo ponovio stav portparola EU Petera Stanoa da ne mogu da komentarišu svaki sastanak srpskih vlasti sa raznim ljudima.

„Pa, ponovio bih ono što je i Stano kazao, ne moramo da komentarišemo svaki sastanak“, rekao je on.

Sunjog: Ako Priština odluči da formira ZSO, na to će EU odgovoriti pozitivno

Što se tiče očekivanja u vezi sa primenom Briselskog sporazuma, Sunjoj je izdvojio posebno formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom kao brz put ka implementaciji sporazuma.

„Mislim da ukoliko dođe do odluke da se krene u implementaciju, a konkretno formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom, mislim da bi Evropska unija odgovorila pozitivno i brzo“

A međunarodna zajednica traži „predlog koji bi ispunio spoljne i unutrašnje obaveze Kosova i dokument kojim bi se uspostavila Zajednica“.

Upitan o mogućnosti da Vlada napravi nacrt statuta Zajednice, on je odgovorio da je zahtev EU da Vlada donese odluku da nešto odobri.

„Mi bismo pozdravili svaki predlog nacrta statuta. Inače, ranije je postojao i nacrt predloga fondacije Fridrih Ebert koji je bio relevantan. Dakle, opet, hajde da o tome vodimo debatu, da imamo različite predloge, ali ono što mi tražimo je odluka Vlade Kosova da nešto odobri“.

Povodom nacrta statuta koji je predložila EU, Sunjog je rekao da su tu uključeni svi zahtevi Kosova i da se može poslati na proveru Ustavnom sudu da li je u skladu sa Ustavom. Ovaj nacrt statuta nazvao je podrškom.

„Angažovani su najbolji međunarodni i regionalni pravnici, stručnjaci za zaštitu manjina, lokalne samouprave i drugi. Predložili smo ovaj tekst. Mislimo da je to dobar tekst. Ali, strogo govoreći, to je unutrašnji proces Kosova“,poručio je Sunjog, komentarišući izjave predsednika skupštine Gljauka Konjufce, koji je rekao da EU nema nadležnost da predlaže nacrt statuta Asocijacije.

Ponovio je i on da su sporazumi potpisani u Briselu u februaru prošle godine i aneks u Ohridu u martu – pravno obavezujući. Postali su, dodaje, obavezni onog trenutka kada je visoki predstavnik EU, Žozep Borelj, otišao na konferenciju za novinare i ozvaničio ih.

Sumirajući sporazume, najpre one iz Briselskog dijaloga kom posreduje EU, očekivao je da će napredak biti brži i značajniji, iako je, kako kaže, tokom njegovog mandata kao ambasadora EU na Kosovu – bilo pomaka. Konkretno misli na sporazum o tablicama, energetici i Deklaraciju o nestalim licima.

Kosovo bi moglo, kaže, da napreduje na putu ka EU ako uspostavi ZSO.

„Postoje određena pitanja koja, ako budu sprovedena, mogu pomoći Kosovu ka članstvu u EU. Iz moje perspektive, ZSO je pitanje koje traje dugo, ali to je pitanje Kosova. Kosovo ništa ne sprečava da je uspostavi, bez obzira šta druga strana radi. Zapravo mislim da bi to rešilo niz drugih pitanja. Na neki način, to će trenutno pomoći Kosovu u unutrašnjem aspektu, ali će pomoći i Kosovu na putu ka EU“, kazao je Sunjog.

„Želeo bih da istaknem još jednu stvar. Evropska unija od 2022. godine vidi svoje širenje kao geopolitičko i geostrateško sredstvo iz nove situacije koju je stvorila agresija Rusije na Ukrajinu. Dakle, sada je trenutak kada je proširenje apsolutni prioritet Evropske unije i prošle godine smo doneli neke važne odluke da krenemo dalje sa integracijom Ukrajine, Moldavije i Gruzije“.

Kada je reč o Beogradu i Prištini, Sunjog smatra da je pregovarački proces važan i za jednu i za drugu stranu, ali da ako „obe strane ne budu osećale da je to način, nećemo nikoga terati da postane član Evropske unije“.

„Ako ljudi nisu zainteresovani, onda ih je teško naterati na tako nešto“, ističe.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.