
Izvor: RTV Kim
„Ako bi sporazum o potpunoj normalizaciji između Beograda i Prištine takođe sadržao sporazum o razgraničenju ili korekciji granice između Srbije i Kosova, onda bi to bio sporazum oko kojeg su se zajedno saglasile dve nezavisne i suverene države,“ rekao je u intervjuu za radiokim.net zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD, Metju Palmer.
Politika SAD-a na Zapadnom Balkanu je već godinama dosledna
Palmer je istakao da SAD podržavaju integraciju zemalja Zapadnog Balkana u evropske i evroatlanstke institucije. „To za sve zemlje na Zapadnom Balkanu znači konačno članstvo u Evropskoj uniji, a za sve one zemlje koje žele, praktično sve osim Srbije, i članstvo u NATO. Podržavamo mir, prosperitet i saradnju među narodima i evropsku budućnost regiona.“
Sjedinjene Američke Države mogu uzeti u obzir mogućnost teritorijalne razmene ili korekcija granice između Srbije i Kosova kao prihvatljivo rešenje
“Naš cilj je da podržimo potpunu normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine. Svaki takav sporazum trebalo bi da bude sveobuhvatan i podrazumevao bi politička, bezbednosna, ekonomska, trgovinska i kulturna pitanja,“ rekao je Palmer. Pored toga dodaje da takav sporazum mora da bude u lokalnom vlasništvu, trajan i prihvatljiv za obe strane. SAD ohrabruju obe strane da putem dijaloga pod okriljem EU definišu potpunu normalizaciju.
Postoji rizik od dugoročnog zamrznutog konflikta
„Ako bi sporazum o potpunoj normalizaciji između Beograda i Prištine takođe sadržao sporazum o razgraničenju ili korekciji granice između Srbije i Kosova, onda bi to bio sporazum oko kojeg su se zajedno saglasile dve nezavisne i suverene države,“ smatra Palmer. Razume zabrinutosti onih koji su izrazili zabrinutost da bi ovo predstavljalo presedan ali naglašava da postoje rizici i sa druge strane.
„Postoji rizik od neuspeha da se dođe do sporazuma između Beograda i Prištine o normalizaciji, rizik od dugoročnog zamrznutog konflikta u regionu koji bi narušio mir, stabilnost i prosperitet za sve.“
Palmer o Zajednici srpskih opština
„Smatramo da je važno da se svi postignuti dogovori u procesu dijaloga sprovedu i smatramo da je važno da dve strane rade zajedno na potpunoj i sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa.“
Sjedinjene Američke Države i Rusija imaju različite vizije budućnosti ovog regiona
Govoreći o ulozi SAD i Rusije na Balkanu, Palmer je istakao da se sve vreme može videti dosledna podrška SAD evropskoj budućnosti regiona, dok s druge strane, „Rusija širom regiona dosledno radi na tome da naruši napore balkanskih zemalja da krenu napred ka evropskoj budućnosti.“ Kao primere istakao je podršku Rusije u „pokušaju državnog udara u Crnoj Gori 2016, otvoreno rusko protivljenju Prespanskom sporazumu u Makedoniju“ ali da se to može primetiti i na društvenim mrežama i medijima na ruskom jeziku i naporima na Balkanu da se „naruši napredak ka potpunoj normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine“.
„Tako da bih rekao da Sjedinjene Američke Države i Rusija imaju različite vizije budućnosti ovog regiona. Smatram da je sasvim jasno da je vizija SAD za ovaj region znatnije doslednija sa ambicijama koje zemlje Zapadanog Balkana imaju za sebe same,“ izjavio je Palmer.
UNMIK kao institucija, kao misija ispunila je ono što smo tražili od nje
Pismo ambasadorke Hejli u potpunosti je u skladu sa stavom koji su Sjedinjene Američke Države izrazile i imaju već neko vreme, rekao je Palmer. Istakao je da je UNMIK u jednom trenutku imao “značajnu“ ulogu na Kosovu ali da je to vreme prošlo.
„UNMIK kao institucija, UNMIK kao misija je ispunila ono što smo tražili od nje. Nema nikakvog značaja održavati institucije koje su ispunile svoju misiju ili nadživele vreme nekada prikladno njima. Tako da smatramo da je vreme da se nastavi dalje bez UNMIK-a.“
„Da li je moguće za Beograd i Prištinu da dođu do sporazuma? Da, moguće je. Da li će u jednom trenutku u ovom procesu to biti uključeno u Rezoluciju Saveta bezbednosti UN koja to potvrđuje i podržava? Mislim da je to sasvim moguće.“
Sjedinjene Američke Države u potpunosti podržavaju postepenu i transparentnu tranziciju Kosovskih snaga bezbednosti
„U stvari, dosta zakonskih propisa čeka u Skupštini, uključujući i one u oblasti vladavine prava i mislim da bi bilo loše da Skupština bude ometana ovim pitanjem.“ Postoji razumevanje između Sjedinjenih Američkih Država i Kosova u pogledu toga kako bi ovaj proces trebalo dalje da se odvija, istakao je Palmer i naglasio da je reč o višegodišnjem nastojanju i da to “nije nešto što će se desiti preko noći.“
Dugoročno, potpuna normalizacija odnosa između Beograda i Prištine stvoriće klimu i okruženje koje je pogodno za povratak raseljenih svojim domovima
„Multietnički karakter Kosova je srž snage Kosova kao zemlje i srž snage Kosova kao društva. Posvećeni smo tome. Posvećeni smo tome da podržimo multietničko Kosovo i pomognemo multietičkom Kosovu da ide napred ka prosperitetnijoj evropskoj budućnosti.“
Sjedinjene Američke Države podržavaju povratak interno raseljenih lica svojim domovima na Kosovu, rekao je Palmer i dodao da je važno da vlasti na Kosovu učine sve što je moguće da stvore uslove koji povoljno utiču na povratak.
„Dugoročno, smatram da će potpuna normalizacija odnosa između Beograda i Prištine podržati povratak. Da će stvoriti klimu i okruženje koje je pogodno za povratak raseljenih svojim domovima. To je nešto što bi stvarno voleli da vidimo.“
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.