Izvor: Kallxo (Tekst je izvorno preveden sa albanskog; naslov je adaptiran)
Kosovska predsednica, Vjosa Osmani, govorila je o „ponudi“ Nemačke da se pronađe način da Kosovo ukine bezbednosne mere za srpsku robu, kako bi se postigao dogovor o promeni statusa predstavništva u CEFTA-i.
U emisiji „Kallxo Përnime“, Osmani je izjavila da po ovom pitanju postoji pretnja da Kosovo bude isključeno iz Berlinskog procesa.
Prema njenim rečima, Kosovo bi trebalo da insistira na novim predlozima.
Vlada Kosova zabranila je uvoz robe iz Srbije 15. juna 2023. godine, dan nakon što su srpske snage uhapsile tri policajca sa Kosova.
Osmani je rekla da je Nemačka ponudila profesionalne skenere kroz koje bi kamioni s robom mogli da prolaze. Skeneri bi, kazala je, stigli tek nakon što se mera zabrane uvoza ukine.
„Već duže vreme se vodi rasprava o postizanju dogovora o promeni statusa predstavništva u CEFTA-i, jer je UNMIK i dalje prisutan, a u cilju povlačenja UNMIK-a ponuđeno je da se pronađe način da Kosovo ukine bezbednosne mere kojima su zaustavljani kamioni sa srpskom robom. Ono što je Nemačka, zajedno sa drugim državama, ponudila jesu profesionalni skeneri kroz koje kamioni mogu prolaziti kako bi se otkrilo da li ima oružja ili druge vrste krijumčarenja. To je izvanredna donacija za Carinu i Policiju. Skeneri još nisu stigli jer postoje procedure javnih nabavki. Radi se o nabavci u Nemačkoj i još dve države. Oni traže da se ukinu mere kako bi se paralelno povukao UNMIK i kako bi Kosovo preuzelo predstavništvo, a potom bi stigli skeneri“.
Potvrdila je da postoji pretnja da Kosovo bude isključeno iz Berlinskog procesa. Takođe je istakla da Kosovo mora insistirati na novim predlozima u vezi sa ovim pitanjem.
„Meni se ovo čini kao vrlo mala razlika koja ne bi trebala da rezultira isključenjem Kosova iz Berlinskog procesa. Pretnja postoji, ali svako ko pregovara u ime Republike mora insistirati na novim predlozima“, izjavila je ona.
„Prvo ću se angažovati da ubedim Nemačku da ne isključi Kosovo bez obzira na ove okolnosti. Drugo, predložila bih deset različitih rešenja koja bi postigla cilj Kosova, a na prvi pogled deluju kao kompromis, jer je moguće pronaći zajednički put. Kao pravilo, takvi predlozi treba da se razmotre sa svima, jer su na kraju Carina i Policija Kosova ti koji sprovode mere“, dodala je Osmani.
Upitana da li je o ovoj temi razgovarala sa Vladom Kosova, Osmani je odgovorila:
„O ovoj temi ne, jer način na koji ovo funkcioniše podrazumeva da oni treba da pitaju predsednicu za pitanja spoljne politike, a ovo pitanje mi nikada nisu postavili“, rekla je Osmani.
Srbija uslovljava deblokadu odlučivanja u CEFTA-i, Sporazumu o slobodnoj trgovini u Centralnoj Evropi, rekao je 5. septembra 2024. godine savetnik kosovskog premijera, Albina Kurtija, Jeton Zuljufaj (Zulfaj).
Nemački ambasador u Prištini, Jern Rode (Jorn Rohde), izjavio je da premijer Kurti „nije prihvatio kompromise“ za CEFTA-u tokom sastanka u četvrtak sa specijalnim izaslanikom Nemačke za Zapadni Balkan, Manuelom Saracinom.
Tokom posete regionu krajem avgusta, Saracin je rekao da zemlje Zapadnog Balkana, posebno Kosovo i Srbija, moraju biti spremne na kompromise i ne tako lake ustupke.
Kosovo je članica CEFTA-e od 2007. godine i predstavlja se preko Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK). Kosovske vlasti sada zahtevaju da se predstavljaju kao država, a ne preko misije UN-a.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.