Gledajući fotografiju zelenog ploda, prva asocijacija je – 'zeleni mozak'. Ipak, nije u pitanju najvažniji organ za sposobnost razmišljanja i drugog umnog delovanja, već Maclura Pomifera, biljka poznatija kao konjska jabuka i Osage narandža. Iako potiče iz Severne Amerike i Mitrovčani je, takođe, mogu videti.
Listopadno drvo iz porodice dudova, koje je dobilo ime po američkom geologu, Vilijamu Mekluru, moguće je videti na više mesta u Mitrovici, pa se zeleni "moždani" plodovi mogu pronaći u blizini Dečjeg dispanzera, na putu ka gradskom hramu i bolnici.
Zeleni listovi, sa svetlo zelenim plodovima, ali i mlečnim sokom – kako u drvetu, tako i plodu, takođe su neke od karakteristika "konjske jabuke".
Međutim, nije čudno što ovo drvo, koje može da dostigne visinu preko 10 metara – raste i u našem podneblju, navodi za naš portal profesorica Prirodno-matematičkog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici, Tatjana Jakšić.
"Drvo je sigurno doneseno na našu teritoriju, a često se sadi radi vetrozaštitnog pojasa, ili kao vrsta ograde. Takođe, sadi se iz dekorativnih razloga, s obzirom na zeleni plod," objašnjava ona.
"Drvo mozak" nije interesantno i karakteristično samo po izgledu svog "voća".
"Drvo stabla je elastično, istovremeno tvrdo – kvalitetno, a pogodno za obradu. Karakteristično je po oštrim i velikim trnovima," dodaje ona.
Ističe i da Maclura Pomifera odlično podnosi orezivanje.
"Pa tako, primera radi, nadomak naše bolnice je jedne godine drvo gotovo u potpunosti isečeno, orezano, a već naredne godine je ono drastično izraslo," navodi prof. Jakšić.
O tome da li je ovaj plod jestiv, Internet pretraga daje različite rezultate. Jedni navode da se koristi za tretman teških bolesti, ali i jačanje imunosistema, a drugi da se koristi kao vrsta pesticida, iako naučnih dokaza za to nema.
U plodu navodno posebno uživaju konji, krave, ali i veverice koje jedu seme ove "narandže".
Nama ostaje da se divimo još jednom čudu prirode – biljci 'moždanih' plodova, a možda i iskoristimo za neku interesantnu dekorativnu ideju, poput one u Beču, kada je za Božić, smokvino drvo u tamošnjoj botaničkoj bašti okićeno upravo Osage narandžom.
U izlomljenom betonu i hrpama iskopanog asfalta i zemlje, iščupanim starim drvoredima i isečenim četinarima, usled radova kojima se ulicama menja izgled, ovaj dragulj flore u Kosovskoj Mitrovici preživljava zimu. Nadajmo se da će opstati.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.