Poštanska štedionica postavila je “montažne ekspoziture” u neposrednoj blizini pojedinih prelaza sa Kosovom. Namenjene su stanovnicima koji primaju plate, penzije i ostale dodatke iz Srbije, a što je postalo gotovo nemoguće otkako je dinar zabranjen na Kosovu.
Video prilog N1, pogledajte ovde.
Dinari više ne ulaze na Kosovo nakon što je Centralna banka Kosova donela odluku da je evro od 1. februara jedina valuta. Zbog toga je Carina Kosova zabranila uvoz dinara iz Srbije.
Osim što je Beograd osudio ovakav potez Prištine, aktuelna vlast u Srbiji nije pokušala da građanima objasni kako da se iz ove situacije izađe.
Nije objasnila pa je ponudila neku vrstu alternative. Banke u kontejnerima, sa sve bankomatima. I to na administrativnim prelazima.
“Nije trebalo ni da ih postavljaju. Kada država ne brine o Srbima na svojoj teritoriji, šta ima da pričamo. Mi na Kosovu i Metohiji smo prodani i izbrisani sa liste živih. Ali, u svrhu politike, nekome odgovora da postave ove kontejnere. Ne znam zašto”, kaže Miroljub Milentijević iz Grabovca.
Stiče se utisak da kad više nije moguće dinare podizati na Kosovu, da je država bar pokušala građanima da olakša da do njih ne putuju koji kilometar više.
“Da odeš u Rudnicu, isto je kao da odeš u Rašku. Ništa to nije promenilo”.
“U svakom slučaju idem u Rašku da nešto kupim”, navode građani ispred jedne od montažnih ekspozitura – nedaleko od Jarinja.
Na društvenim mrežama su počeli da se pitaju da li su kontejneri rešenje za Srbe sa Kosova.
Vučićeva sekiracija
Nenad Radosavljević, urednik RTV Mir-a iz Leposavića kaže za N1 da je Vučić postavio kontejnere kako bi pokazao da se brine o Srbima na Kosovu.
“E, ovo je njegova sekiracija. Tako što je postavio kontejnere, a oni najugroženiji do njih ne mogu da dođu. Imao sam priliku da o tome razgovaram sa Kurtijem. Što se tiče gašenja Komercijalne banke, rekao je da sa tim nije imao nikakve veze. Ljudi iz Centralne banke Kosova su razgovarali sa Narodnom bankom Srbije. I da je to dogovor za koji je Vučić znao”, kaže Radosavljević.
Na Severu Kosova je i dalje dinar u opticaju. Ali, sve ga je manje.
Dok iz Poštanske štedionice kažu da nema nikakvih ograničenja u smislu podizanja para, ni na bankomatu, ni na šalterima ovih montažnih banaka, u istima na Severu Kosova, kao što je slučaj sa ovom u Leposaviću, moguće je podići tek 5.000 dinara dnevno, piše N1.
Pozivajući se na svoja saznanja, dalje navodi da je reč o novcu koji se vrti u krug. Ali, uskoro i tih dinara više neće biti.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.