„Draga braćo i sestre iz Preševa, Medveđe i Bujanovca, primite srdačne pozdave kosovske vlade i moju duboku zahvalnost jer ste odlučno dokazali da ste tu, i da vas je mnogo više nego što predstavljaju“, poručio je danas kosovski premijer Aljbin Kurti. On je ujedno zatražio od međunarodne zajednice da nadgleda popis. Premda nije precizirao na šta se konkretno nadgledanje odnosi, s obzirom na to da ovaj poziv dolazi na dan završetka popisa, pretpostavka je da se radi o nadgledanju obrade podataka.
Popis stanovništva, domaćinstava i stanova počeo je prvog oktobra, a završava se danas, sa izuzetkom pojedinih gradova i opština u kojima će biti produžen. Ove godine, za razliku od popisa 2011. učestvovali su i Albanci iz opština Preševo, Bujanovac i Medveđa, a u tome ih je od prvog dana podržao kosovski premijer, Aljbin Kurti.
Podržao ih je i Kurtijev zamenik, Besnik Bisljimi, ali s druge strane kritikovao je sam proces popisa rekavši da postoje „agresivne i ciljane prepreke za registraciju Albanaca u Srbiji“, te pozvao OEBS da se uključi kako bi „sprečio manipulacije“.
Danas, kada se završava proces popisa stanovništva, Kurti poručuje da je reč o procesu koji je „od posebnog interesa za kosovsku vladu“, kao i da Albanci u Srbiji, sa posebnim akcentom na Preševo, Medveđu i Bujanovac, „nisu ravnopravno tretirani sa ostalim građanima“.
Kaže i da iz Preševa, Medveđe i Bujanovca „stižu informacije da su, uprkos preprekama koje su se pojavile u procesu registracije, Albanci mesec dana bili maksimalno aktivirani, uključujući i one sa privremenim boravkom na Kosovu i dijaspori“.
„Od 1. oktobra do danas, kada se završava popis stanovništva i imovine, Albanci koji žive u Srbiji, koji se i dalje suočavaju sa diskriminacijom po nacionalnoj osnovi, a odnedavno i sa pasivizacijom adresa, masovno su se odazvali procesu registracije“, poručio je Aljbin Kurti u objavi na Fejsbuku.
Kosovski premijer naveo je i da se Albanci u Srbiji suočavaju sa „neintegracijom i kršenjem osnovnih ljudskih prava“.
Tvrdi da bi se proces popisa stanovništva u „normalnim okolnostima i u zemljama sa razvijenom demokratijom i zagarantovanom slobodom“ tretirao kao prirodan proces, ali da Albanci u Srbiji „ne žive u takvim okolnostima“.
Kurti se zahvalio albanskom političkom sektoru, nevladinim organizacijama, sveštenstvu, albanskim matičarima, ali i poslodavcima na Kosovu koji su zatvorili radnije kako bi učestvovali u popisu, te ih pozvao da danas učine isto.
Kaže i da je proces koji sledi – obrada podataka, veoma važan, ali i dodaje da Albanci neće imati pristup.
Kosovski premijer zatražio je od međunarodne zajednice da se uključi i „nadgleda“, a zbog izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića koju je ocenio kao „skandaloznu“.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prilikom otvaranja fabrike Gruner u utorak u Vlasotincu kazao je da smatra da se nakon popisa stanovništva verovatno neće znati tačan broj Albanaca u Srbiji, jer „mnoge porodice u Bujanovcu, Preševu i Medveđi prijavljuju članove koji ne žive u Srbiji“.
„Ono što je realno popisano i što tu prenoći, svakako nije isti broj. Tata i mama prijave dvoje dece koji tu ne žive već 4 godine, nego su u inostranstvu. Naša želja je da se svi oni vrate u Srbiju, oni su svi građani Srbije i dobro je da rade i žive ovde, jer doprinose BDP-u naše zemlje“, kazao je predsednik Srbije, a ova izjava naišla je na oštre kritike albanskik političkih predstavnika sa juga Srbije.
„S obzirom na skandalozne izjave šefa Srbije, da su cifre koje su iznete, pre nego što je proces okončan, cifre koje su naduvali Albanci, tražimo posmatranje od strane međunarodne zajednice“, naveo je na Fejsbuku.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.