„Žao nam je zbog današnjeg glasanja u LIBE, koje ne odražava realnost prava na bezvizno putovanje građana srpske zajednice“, ovako je savetnik zamenika kosovskog premijera i glavnog pregovarača reagovao na jutrošnju vest da je Odbor za unutrašnje poslove, pravdu i građanske slobode Evropskog parlamenta preporučio Evropskom parlamentu i Evropskom Savetu da usvoji izveštaj izvestioca za ukidanje viza za građane Kosova sa srpskim pasošima Matjaža Nemeca.
Odluka je danas doneta većinom glasova članova LIBE. Za ukidanje viza za vlasnike pasoša koje izdaje Koordinacioni centar Srbije glasalo je 34 od 53 prisutna poslanika, sedam je bilo protiv, a 12 uzdržanih.
Izvestilac Evropskog parlamenta Matjaž Nemec pozdravio je odluku “kojom se otvara put za ukidanje viznog režima za poslednju kategoriju građana na Zapadnom Balkanu.”
“Ova odluka znači jednak tretman, za koji se stalno zalažemo u parlamentu, a proširuje pravo na bezvizno putovanje i srpskim stanovnicima sa Kosova“, rekao je Nemec, upozorivši i na to da je “nekoliko strana želelo da politizuje ovo pitanje koje je u suštini tehničko”.
“Oni su sa novom godinom ostali bez prava na koje imaju svi ostali građani Zapadnog Balkana, što može predstavljati diskriminaciju. Ali na to ne smemo i ne možemo da pristanemo, jer je to problem koji je u suštini stvorila Evropa. I Evropa je stoga dužna da to eliminiše. Zato podržavam i pozdravljam odluku“.
To da je na pomolu vizna liberalizacija za državljane Srbije sa Kosova, Srbi listom pozdravljaju. Ne smatra tako, pak, Kljisman Kadiju (Klisman Kadiu).
„Naši građani iz srpske zajednice nisu izolovani, niti su jedina zajednica koja ne može da putuje u Evropu“, navodi on, uz argumente da se radi o kosovskim pasošima.
„Našim građanima iz srpske zajednice i dalje se dostavljaju dokumenti naše države i postoji veliko interesovanje, a mi i dalje pozivamo građane da im se (oni) obezbede, kako bi iskoristili pravo na slobodno kretanje nakon postizanja vizne liberalizacije našoj zemlji“, saopštio je ovaj savetnik, dodajući da su spremni da punim kapacitetom izađu u susret „njihovim zahtevima“.
Zahtevi se tiču, obezbeđivanja kosovskih pasoša upravo, jer su oni drugi za njega nezakoniti.
„Ponavljamo da ilegalni pasoši koje izdaje Srbija narušavaju suverenitet i teritorijalni integritet Republike Kosovo, pa stoga ne mogu biti priznati niti biti važeća putna isprava“.
To što se EU sada trudi da se i srpski pasoši koje izdaje Koordinaciona uprava oslobode viza za Šengen prostor, Kadiju ovako tumači:
„Ovakav stav rizikuje da stvori opasan presedan, kada su pre nešto više od godinu dana slične pokušaje priznavanja ruskih putnih isprava izdatih u Ukrajini i Gruziji osudile i odbile same institucije EU. Odlaganje ovog predloga negativno utiče na integraciju srpske zajednice na Kosovu, ali i na proces dijaloga. Od trenutka kada je ovaj predlog pokrenula Evropska komisija, mi smo u kontinuitetu obaveštavali sve institucije EU o posledicama i negativnim efektima takve odluke“.
Međutim, početkom marta slovenački poslanik Evropskog parlamenta Matjaž Nemec, imenovan je za izvestioca za ukidanje viza za pasoše koje Republika Srbija izdaje za građane na Kosovu (Koordinaciona uprava), jedinim građanima sa Zapadnog Balkana kojima treba viza za putovanje u zemlje EU.
Nakon što je odobren bezvizni režim za nosioce kosovskih pasoša od 1. januara ove godine, Evropska Komisija je 16. novembra prošle godine, predložila i ukidanje viza za srpske građane na Kosovu, takođe od početka ove godine, nosioce pasoša koje izdaje Koordinaciona uprava Republike Srbije.
Odmah je ova vest uzburkala javnost na Kosovu.
Polemika oko predloga Evropske komisije da pasoši Koordinacione uprave koje za građane na Kosovu i sa Kosova izdaje MUP Republike Srbije uđu u bezvizni režim od početka godine, gotovo se potpuno prenela na različita tumačenja srpskih i albanskih civilnih društava na Kosovu u novembru prošle godine.
Nakon prve negativne reakcije albanskog civilnog sektora sa Kosova na ovaj predlog, odnosno pisma poslatog na adresu EU uz zahtev da se on povuče, oštro su tada reagovale srpske NVO sa Kosova.
I dok jedni smatraju da je predlog koji je prošle nedelje dala Evropska komisija za te pasoše nelegitiman jer su „za građane na Kosovu legitimni jedino kosovski organi“, te da se na taj način šteti integraciji Srba u kosovski sistem, drugi su mišljenja da su ovakvi komentari njihovih kolega – lažni i uvredljivi.
Više puta ističući da su Srbi sada jedini Evropljani kojima za putovanje treba pasoš, podsećale su srpske NVO i da Srbi, kao i ostali građani na Kosovu – imaju pravo na dvostruko državljanstvo.
Negodovali su i visoki kosovski zvaničnici, čak ovo pitanje pokrenuo zamenik kosovskog premijera, Besnik Bisljimi, inače i šef Kljismana Kadiua – uključujući i preko sastanka sa izaslanikom EU za dijalog, Miroslavom Lajčakom, koji je u Prištinu došao zbog pitanja dinara.
Negodovanje u Prištini se u delu javnosti smatra i razlogom zbog kojeg se pitanje pasoša Koordinacione uprave unutar evropskih struktura i odužilo.
Pročitajte još:
Odbor EP podržao, na pomolu vizna liberalizacija i za pasoše Koordinacione uprave
Odbor EP sutra o ukidanju viza za građane Kosova sa srpskim pasošima
Nemec očekuje da se do proleća izglasa ukidanje viza nosiocima srpskih pasoša Koordinacione uprave
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.