Ponoš Vučiću o vojnom roku: Zar stvarno misliš da možeš da sakriješ šta si uradio s Kosovom?

Ponoš Vučiću o vojnom roku Zdravko Ponoš
FOTO: zdravkoponos.rs

„Vučić se naknadno setio da doda još jednu meru za spas srpske stvari na Kosovu“, ovako predsednik stranke Srbija Centar – Srce, Zdravko Ponoš, tumači Vučićevo potpisivanje saglasnosti za obavljanje redovnog vojnog roka.

„Pa zar stvarno misliš nesrećo da tom petardom možeš da sakriješ šta si uradio sa Kosovom“, poručio mu je Ponoš.

Ujedno je srpskom predsedniku kazao „poranio si sa parastosom“.

Komentarišći Vučićevu odluku, Ponoš je kazao da je srpski predsednik izvestio o njoj, pozivajući se na svoje ingerencije kao „vrhovni komandant“ i kao predsednik.

„Prvo, Zakon o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi nije sreo ni u prolazu nikakvog ‘vrhovnog komandanta’. Nema, ne postoji“, kazao je Ponoš.

A kao drugo navodi da ovaj zakon ne daje predsedniku „ama baš nikakvu“ nadležnosti na temu vraćanja vojnog roka u miru.

„Zakon jasno kaže da predsednik ima nadležnosti na tu temu samo u ratu i u vanrednom stanju“, naglasio je Ponoš.

Zbog toga pita predsednika:

„Najbolji studente pravnog fakulteta, ko je i kada proglasio vanredno ili ratno stanje?“

Podsetimo, srpski predsednik saopštio je juče, na promociji najmlađih oficira Vojske Srbije u Beogradu, da je potpisao saglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka u trajanju od 75 dana.

Ogradio se da nije želja Srbije da bilo koga napada, niti će to činiti, već da je „naša želja da odvratimo sve one koji nam svakog dana besomučno prete“.

Vlada Srbije je ubrzo nakon ovih navoda srpskog predsednika potvrdila da je na sednici usvojila zaključak i naložila Ministarstvu odbrane da hitno pokrene proceduru za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka.

Samo dan ranije, predsednik je najavio nove mere Srbije u vezi sa Kosovom, a kao reakciju na poslednja dešavanja i poteze Prištine na Severu.

Predstavio je pet poglavlja ovih mera. Prvim se zahteva vraćanje u pređašnje stanje, odnosno, održavanje lokalnih izbora na Severu, povratak u policiju, sudstvo, kao i oslobađanje „političkih zatvorenika“ i formiranje ZSO.

Ostala poglavlja odnose se na proglašenje Kosova za područje posebne socijalne zaštite – čime su predviđena nova zapošljavanja i finansijska davanja, otvaranje „modernih pisarnica“ sa srpske strane prelaza, a nakon zatvaranja srpskih institucija na Severu, uspostavljanje posebnog tužilačkog organa koji će da goni sve koji krše prava Srba na Kosovu, uključujući i Srbe i proglašenje svih institucija na Kosovu koje ne poštuju dogovorene sporazume za nelegalne.

Okupaciju Kosova, koji su mediji najavljivali, sa druge strane, nije želeo da proglašava, jer, kako je saopštio, to bi značilo da Srbija priznaje Kosovo.

Vlada Srbije je na današnjoj sednici ujedno usvojila, odnosno donela zaključak o ovim merama i naložila aktivnosti koje moraju sva ministarstva da preduzmu.

Vučićevo obraćanje, odnosno predstavljanje mera, Zdravko Ponoš je protumačio kao proglašavanje kapitulacije.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.