Izvor: Kallxo (Tekst je izvorno preveden sa albanskog; naslov je adaptiran)
U Osnovnom sudu u Prištini, nakon nekoliko odlaganja, danas je održano početno ročište protiv optuženih Egzona Azemija, Luana Hotija i Naima Bunjakua, optuženih za protest tokom kojeg su 17. i 18.11.2015. godine povređena trojica službenika Kosovske policije. Njima se na teret stavljaju krivična dela: „Učestvovanje u gomili koja čini krivična dela i huliganizam“ i „Napad na službeno lice“. U vezi sa ovim optužbama, trojica optuženih izjasnili su se da nisu krivi. Pre ovog izjašnjavanja, sudija je upitao optužene da li žele da čuju čitanje optužnice od strane nadležnog tužioca, Bljerima Igrišta (Blerima Igrishta)
„Da, neka se čuje, da se vidi koliko je besmisleno“. – odgovorio je Egzon Azemi.
„Apsolutno ne (ne osećam se krivim). Ako se pogleda optužnica i dokazi u njoj, jasno se vidi da sam na tom protestu u ruci imao megafon. I zbog razloga zbog kojih smo protestovali, danas u celoj zemlji postoji političko jedinstvo, jer je bilo štetnih sporazuma. Čak i oni koji su ih potpisali konstatuju da su ‘Zajednica’ i Demarkacija štetni sporazumi za zemlju“. – izjavio je optuženi Azemi.
Luan Bunjaku je ne samo izjavio da nije kriv, već je optužio tužilaštvo za politički motivisanu optužnicu.
„Ne, ne osećam se krivim. Mislim da je tužilac imao političke motive za podizanje optužnice“. – rekao je on. Prema rečima trećeg optuženog, njegova nevinost za krivično delo proizilazi iz pravednog razloga.
„Ne, ne osećam se krivim za krivično delo jer je naš cilj bio ispravan i to je dokazano“ – izjavio je optuženi Luan Hoti.
Na kraju ročišta, izjasnili su se branioci optuženih, odnosno branilac Naima Bunjakua, advokatica Šemsije Aslani (Shemsije Asllani) branilac Luana Hotija, advokat Škezen Behrami (Shkëzen Behrami), kao i branilac Egzona Azemija, advokat Agron Curi (Curri). Oni su izjavili da nemaju šta da dodaju nakon izjašnjavanja svojih branjenika, ali su sva trojica potvrdila da će u roku podneti zahtev za odbacivanje optužnice.
Posebnim rešenjem sudija Erol Gaši (Eroll Gashi) odredio je 18.10.2024. kao rok za podnošenje zahteva za odbacivanje optužnice i osporavanje dokaza. Optužnica u ovom slučaju podignuta je, pored gore navedenih, i protiv još trojice optuženih: KuštrimaAvdimetaja (Kushtrim Avdimetajt), Verona Hasanija (Veron Hasanit), i Ardijana Hulita (Ardian Hulit) ali je postupak protiv njih odvojen zbog čestih izostanaka.
Šta optužnica kaže o ovom slučaju?
Prema dokumentima Tužilaštva, optuženi Egzon Azemi, Kuštrim Avdimetaj, Veron Hasani, Luan Hoti, Ardijan Huli i Naim Bunjaku, 17. i 18. novembra 2015. godine, od 12:00 do oko 20:00 časova, učestvovali su u protestu koji je eskalirao.
Optuženi su da su kamenicama, betonskim kockama i drugim tvrdim predmetima napali policijske službenike Ismaila Sadikua (Ismail Sadiku), Naima Berišu (Naim Berisha) i Ekrema Vlasu (Ekrem Vllasa). Prema dokumentima, policijski službenici zadobili su lake telesne povrede s privremenim posledicama po zdravlje od tih napada, a za iste postoji medicinsko-pravna ekspertiza. Dokazi kojima Tužilaštvo potkrepljuje svoju optužnicu su izjave povređenih policijskih službenika, svedočanstva još dvojice policajaca, medicinsko-pravna ekspertiza, policijski izveštaj, foto-dokumentacija, CD sa snimcima i druga pisma.
Šta su optuženi izjavili pred Tužilaštvom?
Prema optužnici, optuženi Naim Bunjaku izrazio je žaljenje zbog onoga što se dogodilo, priznavši krivicu za dela koja mu se stavljaju na teret. Dok su optuženi Veron Hasani, Egzon Azemi, Luan Hoti i Ardijan Huli iskoristili svoje pravo da se ne izjašnjavaju. U dokumentima Tužilaštva navodi se da je Kuštrim Avdimetaj pred Tužilaštvom priznao svoje učešće na protestu, ali je bio vrlo siguran da nikoga nije povredio, jer je gađao sa udaljenosti od 15-20 metara.
Optužnicu u ovom slučaju zastupa tužilac Bljerim Igrišta (Blerim Igrishta).
Portal Kallxo je pitao Osnovni sud u Prištini koliko je ročišta do sada odloženo u ovom krivičnom postupku protiv optuženih Egzona Azemija, političkog savetnika u Ministarstvu zdravlja i sekretara LVV-a u Prištini, Kuštrima Avdimetaja, Verona Hasanija, Luana Hotija, Ardijana Hulija i Naima Bunjakua, ali do objavljivanja ovog članka, Sud nije odgovorio.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.