Osim sa izaslanikom EU za dijalog, šefovi pregovaračkih timova Beograda i Prištine, danas su u odvojenim susretima razgovarali i sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a za operacije, Tomom Gofusom, potvrđeno je iz Alijanse. On im je podcrtao da odluke o otvaranju mosta moraju da se donose kroz dijalog, ali i u koordinaciji sa međunarodnom zajednicom. Petković poručuje da je zadovoljan sastankom, te da je ukazao na bezbednosne izazove u vezi sa ovim pitanjem. Oglasio se i Bisljimi pominjući kao teme „razna bezbednosna pitanja“, bez preciziranja da se razgovaralo i o mostu.
Šefovi pregovaračkih timova Beograda i Prištine, danas su učestvovali u novoj rundi dijaloga u Briselu, koja ponovo nije rezultirala trilateralnim susretom.
Petar Petković i Besnik Bisljimi, sastali su se odvojeno sa izaslanikom EU, Miroslavom Lajčakom.
Susreti su završeni uz međusobne optužbe dve strane – da je ona druga kriva zbog toga što nije došlo do zajedničkog susreta.
„Odbio je da se sretne sa predstavnicima Beograda, jer smo mi instistirali na temama kao što su ZSO, poštanske usluge i pitanje implementacije Ohridskog sporazuma. Zamislite kad on o tim bitnim stvarima neće da razgovara“, kazao je Petković.
Sa druge strane, Bisljimi je naveo da je Beograd odbio susret, a da je Kosovo bilo spremno kao „konstruktivna i posvećena strana ka konkretnim koracima napred“.
Kazao je i da je dnevni red bio dogovoren, a da ga je Beograd „uslovio dodatnim temama koje su neprihvatljive za Kosovo“.
Za to vreme, Lajčak je „žalio jer se u trilateralnom formatu nisu pozabavili najhitnijim pitanjima“, ali je i najavio nastavak razgovora u narednim nedeljama.
Sa NATO o mostu
Direktor Kancelarije za KiM je odmah nakon nove runde dijaloga najavio da odmah ide na sastanak sa predstavnicima NATO-a u Briselu, te da će se razgovarati o mostu na Ibru, odnosno, kako je kazao, „opasnostima koje postoje ukoliko Kurti krene u jednostrano otvaranje“.
U ovoj izjavi Petković je uveo i temu o razgraničenju opština kod Suvog Dola, navodeći da je to preduslov za otvaranje glavnog mosta.
Petković je u međuvremenu potvrdio da je razgovarao sa pomoćnikom generalnog sekretara NATO-a Tomasom Gofusom.
Imali su „veoma dobar i konstruktivan sastanak po pitanju ugrožavanja bezbednosti severa KiM u svetlu otvaranja mosta na Ibru“, kazao je Petković.
Naglasio je da je delegacija Beograda zadovoljna jer su sagovornici „saslušali naše argumente o bezbednosnim izazovima u vezi sa ovim osetljivim pitanjem“.
Gofus: Potrebno inkluzivno i trajno rešenje
Potvrda o održanom susretu usledila je i iz NATO-a.
Osim Gofusa, sa Petkovićem se sastao i Stefano Tomat, komandant civilnih operacija u Službi Evropske unije za spoljne poslove.
Kako su potvrdili, ovi zvaničnici su se ujedno sastali i odvojeno sa glavnim pregovaračom Prištine.
Iz NATO-a su potvrdili da se razgovaralo o pitanju otvaranja mosta, odnosno da je:
„Pomoćnik generalnog sekretara za operacije govorio o bezbednosnoj situaciji na Kosovu i osvrnuo se na bezbednosne probleme u vezi sa potencijalnim otvaranjem mosta na reci Ibar u Mitrovici za drumski saobraćaj“.
Gofus je naglasio potrebu za inkluzivnim i trajnim rešenjem.
On je istakao da se „odluke moraju donositi kroz dijalog, uz blagovremenu i efikasnu koordinaciju sa međunarodnom zajednicom i na način koji ne dovodi u opasnost bezbednost lokalnih zajednica ili NATO trupa“.
On je dodao da je „misija KFOR koju vodi NATO obavezana svojim mandatom UN da se bavi svim bezbednosnim problemima i obezbedi bezbedno i sigurno okruženje“.
„KFOR održava svoje stalno prisustvo na mostu i nastavlja da sprovodi redovne patrole u okolnim područjima“, naveo je.
Gofus je ujedno ponovio punu podršku NATO-a dijalogu za normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine uz podršku EU.
„Ovo je okvir za rešavanje otvorenih pitanja i postizanje rešenja koja poštuju prava svih zajednica, što je ključno za trajnu bezbednost na Kosovu i stabilnost širom Zapadnog Balkana. NATO ima dugogodišnju saradnju sa Evropskom unijom i nastaviće da blisko sarađuje u podršci regionalnoj stabilnosti“, poručio je.
Bisljimi ne pominje most
U međuvremenu je i Besnik Bisljimi naveo da je imao dobar sastanak sa Gofusom i Tomatom.
Pomenuo je da su razgovarali o „raznim bezbednosnim pitanjima“, ali bez navođenja da se razgovaralo i o mostu u Mitrovici.
„Naglasio sam značaj koji naša vlada pridaje bliskoj saradnji sa NATO-om, jer smo se bavili i raznim bezbednosnim pitanjima“, naveo je ukratko Bisljimi.
Nasuprot zahtevima NATO-a, kosovska vlada protivi se tome da se o otvaranju mosta u Mitrovici razgovara u sklopu dijaloga Beograda i Prištine, tumačeći ovo pitanje kao „unutrašnje“. Ipak, u više navrata su naglasili da su spremni na koordinaciju sa svojim „partnerima“ u vezi sa ovim pitanjem.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.