Skupštinu Srbije očekuje mnogo posla tokom jeseni pa sve do nove godine, najavila je predsednica zakonodavnog tela, Ana Brnabić. Pred parlamentom će biti važni zakoni, ali pre svega propisi o merama za Kosovo.
„Ono što je izuzetno važno je set zakona koji treba da reflektuje sve one mere prema Kosovu i Metohiji, odnosno mere dodatne podrške našem narodu na KiM, koje je inicirao predsednik Aleksandar Vučić“, rekla je predsednica parlamenta ovog jutra u gostovanju na RTS.
Najavila je da će se o ovoj temi voditi debata u parlamentu u najkraćem mogućem roku.
„Čim to skupština potvrdi i da zeleno svetlo – saglasnost Vladi Republike Srbije, to će direktno uticiti na život našeg naroda na KiM“, poručila je.
Predsednica Skupštine Srbije taj „direktni uticaj“ vidi kroz veća finansijska davanja, ali i, kako tvrdi, veću pravnu sigurnost.
2025. prosečna plata 1,000 evra?
Drugi važan deo rada Parlamenta u predstojećem periodu odnosi se na budžet za 2025, koji treba da obezbedi da do kraja sledeće godine prosečna plata bude iznad 1.000 evra i da imamo i dalje kapitalne investicije, objasnila je Brnabić.
„Da do 2027. godine BDP bude, ukoliko budemo vredni, 100 milijardi evra u jednoj godini. A da podsetim da je 2012. godine bio 32 milijarde evra. Toliko se Srbija promenila“, istakla je.
O merama za Kosovo
Predsednik Srbije sredinom septembra predstavio je nove mere u vezi sa situacijom na Kosovu, a kao reakciju na talas isterivanja srpskih institucija sa Severa, koje u ime kosovske vlade sprovodi Kosovska policija.
Predstavio je pet poglavlja ovih mera. Prvim se zahteva vraćanje u pređašnje stanje, sada već čuveno „status quo ante“ odnosno, održavanje lokalnih izbora na Severu, povratak Srba u policiju, sudstvo, kao i oslobađanje „političkih zatvorenika“, te formiranje ZSO.
Ostala poglavlja odnose se na proglašenje Kosova za područje posebne socijalne zaštite – čime su predviđena nova zapošljavanja i finansijska davanja, otvaranje „modernih pisarnica“ sa srpske strane prelaza, te uspostavljanje posebnog tužilačkog organa koji će da goni sve koji krše prava Srba na Kosovu, uključujući i Srbe i proglašenje svih institucija na Kosovu koje ne poštuju dogovorene sporazume za nelegalne.
Vlada Srbije je dan nakon Vučićevog obraćanja na posebnoj sednici, donela zaključak o merama za Kosovo i naložila aktivnosti koje moraju sva ministarstva da preduzmu.
„Pripremili smo ozbiljne mere kako bismo pokazali da je Srbija odgovorna strana u celom procesu i da čuvamo državu, kao i Srbe na Kosovu i Metohiji“, poručio je tada premijer Srbije, Miloš Vučević.
Šta kažu Srbi sa Severa
Međutim, kada smo prošle nedelje razgovarali sa meštanima tri severne opštine o tome šta misle o najavljenim merama, većina sagovornika KoSSev portala, odnosno retki koji su bili spremni da o tome govore, izneli su uvrežen stav – da one neće pomoći Srbima.
Smatraju da su mere populističke, za „unutrašnju upotrebu“, te da ne nude rešenje za „ono najbitnije – mir i slobodu“.
I dok Brnabić danas poručuje da će mere doneti veću pravnu sigurnost, pojedini su u anketi KoSSev-a izrazili bojazan od oprečnog ishoda, upravo zbog najave otvaranja posebnog pravosudnog tela, a što je predviđeno jednom od mera.
„To je najava otvaranja tužilaštva za navodno sve Albance koji su maltretirali Srbe – što je za mene ok. Ali, ti Albanci neće da dođu u Srbiju nikada. Kako će da dođu (srpski organi, prim.red.) do njih?! Ali, drugo je i za sve Srbe koji su radili protiv interesa države Srbije. Dakle, ako država Srbija ustanovi da smo rekli nešto protivno onome što oni govore, ispada da smo i mi državni neprijatelji. Ispada da ćemo i mi koji smo opoziciono nastrojeni, ili mislimo drugačije, takođe biti hapšeni kada budemo ušli na teritoriju Srbije, što je i te kako opasno i nije dobro“.
„Nama nisu potrebne pare, već mir i sloboda a on nam to ponudio nije“ (VOX POP)
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.