Izvor: Koha (Tekst je izvorno preveden sa albanskog; jučerašnje izdanje)
Škola u selu Čalopek u Lipljanu ima 18 učenika. Iako ne ispunjava zakonske uslove za rad, ostaće otvorena i u novoj školskoj godini. Na Kosovu postoje ukupno 193 odvojene matične škole i isturena odeljenja koje bi, prema analizi Ministarstva prosvete, trebalo da budu zatvorene do 2030. Verodostojni izveštaji govore da učenici koji se školuju u školama sa manje učenika pokazuju lošije rezultate.
Osnovna škola u selu Čalopek u Lipljanu je među stotinama obrazovnih institucija koje ne ispunjavaju zakonske uslove da ostanu otvorene.
Ova institucija, koja je istureno odeljenje škole „Emin Duraku“ u selu Bandulić, ima 18 učenika, a administrativno uputstvo nalaže da škola da bi ostala otvorena, mora da ima najmanje 60 učenika.
Raif Sadiku je direktor škole „Emin Duraku“ i kaže da se nastava odvija u kombinovanim odeljenjima i da ima poteškoća u nastavi i učenju.
„Čak i kada sam bio u bolnici, da vam kažem sada, u praćenju toka časa, video sam da je to za te nastavnike bilo izazovno i teško i da ne odgovara uspešnom času kao što se dešava kod drugih nastavnika“, rekao je on.
Bedri Bedroli je stanovnik sela i spominje dva faktora koja su uticala na pražnjenje škole – migracije i rešenost roditelja da svoju decu šalju u škole sa više učenika, uglavnom privatne.
„Ovde ima veoma malo stanovnika, a neki su otišli sa svojim porodicama, tako da je taj broj veoma mali… neki su išli i u privatne škole, a broj je još uvek mali, razlog je sada uglavnom ovaj“, rekao je Bedroli. .
Na osnovu izveštaja Ministarstva prosvete o matičnim školama i isturenim odeljenjima koje ne ispunjavaju uslove da ostanu otvorene, najviše dobija opština Lipljan.
Prosvetna aktivistkinja, Valjmira Morina, broji posledice po decu koja pohađaju škole sa manje učenika.
„U odeljenju kada ima troje, četvoro, najviše sedam učenika, nema konkurencije između njih. Nedostaju vannastavne aktivnosti. U razgovorima sa mnogim nastavnicima pokazuje se da je veoma problematično kada imate mali broj učenika, jer je veoma teško realizovati većinu nastavnih planova i programa koje imaju. Ali tu je i nedostatak infrastrukture, jer i opštine i vlada ne ulažu mnogo u te škole“, izjavila je Morina.
Na Kosovu postoje ukupno 193 odvojene matične škole i njihova isturena odeljenja za koja je planirano da budu zatvorene do 2030. godine, jer imaju manje od 60 učenika.
Ministarstvo je saopštilo da je prošle godine zatvoreno 8 škola, od 78 koliko je bilo predviđeno.
Ove godine podnet je samo jedan zahtev. Opština Vitina zatražila je zatvaranje škole u selu Debelde.
A, u opštini Lipljan su istakli da je jedan od problema sa školama koje su zatvorene sistemizacija nastavnika koji su u njima radili.
„Mi smo kao opština prošle godine počeli sa zatvaranjem isturenih škola sa malim brojem i ove godine, ali se zatvaranjem škole se stvara višak, nismo uspeli da nastavnike koji su ostali (bez posla) nakon zatvaranja ovih škola reorganizujemo“, rekao je Rasim Hasani, direktor obrazovanja u opštini Lipljan.
Na osnovu rezultata Međunarodnog PISA testa, slabije rezultate su pokazali učenici koji su pratili proces učenja u odeljenjima sa manje od 15 učenika i onima u odeljenjima sa više od 35 učenika.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.