Specijalizovana veća Kosova u Hagu izrekla su novu kaznu od ukupno 15 godina zatvora bivšem zapovedniku OVK Saljihu Mustafi, zbog zločina nad Albancima u okolini Prištine u proleće 1999. godine.
Ta presuda je izrečena pošto je, u julu ove godine, veće Vrhovnog suda Kosova pri sudu u Hagu delimično usvojio Mustafin zahtev za zaštitu zakonitosti i poništilo, iz proceduralnih razloga, prvobitno izrečenu kaznu od 22 godine zatvora.
Mustafu je prvostepeno sudsko veće u decembru 2022. osudilo na 26 godina zatvora, a godinu dana kasnije žalbeno veće je tu kaznu smanjilo za četiri godine.
Mustafa je, potom, podneo zahtev za zaštitu zakonitosti, a Vrhovni sud je, utvrdivši da apelaciono veće nije na propisan način odredilo vremenski raspon kazne, poništio izrečenu kaznu i vratio predmet apelacionom veću na ponovno odlučivanje.
Novom odlukom, isto apelaciono veće, kojim predsedava sutkinja Mišel Pikar (Michelle Picard) iz Francuske, smanjilo je kaznu Mustafi za još sedam godina.
Proglašen krivim
Mustafa, koji je bio zapovednik jedinice BIA u sastavu OVK, proglašen je krivim za proizvoljno lišavanje slobode, mučenje i ubistvo Albanaca, koje je OVK smatrala „kolaborantima“, u planinskom selu Zlaš, nedaleko od Prištine, u aprilu 1999.
Mustafa, prema presudi, svojim žrtvama mora da plati odštetu od 207.000 evra.
Prema presudi, Mustafa i njemu potčinjeni vojnici OVK su, posle zlostavljanja, petoricu pritvorenih Albanaca, sredinom aprila 1999, pustili na slobodu, a jedan pritvorenik, koga su ostavili u Zlašu pred ofanzivom srpskih snaga, preminuo je od posledica prebijanja i mučenja.
Mustafa je u pritvoru u Hagu od hapšenja, 24. septembra 2020. godine, a to vreme biće mu uračunato u kaznu kao izdržano.
U zahtevu za zaštitu zakonitosti, Mustafa je tražio i poništavanje osude za ubistvo kao ratni zločin, ali je Vrhovni sud to odbio.
O svim sudskim procesima koji se vode protiv bivših pripadnika „OVK“ u Hagu čitajte na našoj tematskoj stranici: Specijalni sud za Kosovo
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.