Nezavisno udruženje novinara Srbije izrazilo je ozbiljnu zabrinutost zbog najavljenog sporazuma državne kompanije Telekom Srbija i mobilnog operatora Telenora, u vlasništvu investicionog fonda PPF, koji, kako navode, može dodatno da naruši medijski pluralizam i uveća već postojeći monopol države u medijskoj sferi.
Javnosti dostupna dokumenta pokazuju da sporazum Telekoma Srbija i Telenora ima za osnovni cilj potiskivanje kompanije SBB sa tržišta, odnosno, onemogućavanje profesionalnih medija iz sastava Junajted grupe, pre svega Televizije N1, da dođu do najšire publike, poručuju iz NUNS-a.
Božić: Osnovna vest je ono što piše u dva zvanična dokumenta Telekoma: uništenje medija je cilj
KoSSev: Izvršni producent N1 Igor Božić je gostujući u emisiji Probudi se na TV Nova S naglasio da mediji sve vreme prenebregavaju najvažniju vest, a to je da je na zvaničnim dokumentima navedeno uništenje medija kao cilj.
„Svi zaboravljaju jednu osnovnu stvar, a to je da u tom dokumentu koji smo mi otkrili, stoji činjenica da je direktor Telekoma predstavljao svojim članovima izvršnog odbora da je osnovna ideja uništiti medije. To nije mogao da uradi sam. On je mogao da uradi jedino ako je to dogovorio sa vlastima, pretpostavljamo, pitaćemo vlasti. Ali kako je moguće da u dva zvanična dokumenta Telekoma stoji takva informacija?! U kojoj mi to zemlji živimo, u kom veku?! Da li je to moguće da jedna kompanija ima namere da uništi medije?! O čemu pričamo?! Mislim da je to suština koju svi zaboravljaju, ali u osnovi svega je cilj a ovo što se radi je sredstvo i hajde da ne zaboravimo osnovnu vest. Ovo je pre svega političko pitanje, odnosno pitanje medija u ovoj zemlji, da li Telekom hoće da upravlja medijima u ovoj zemlji kao što upravlja sada?! Da li hoćemo takvu zemlju? Da li hoćemo da imamo medije?
Državna kompanija Telekom Srbija i pored zakonskih ograničenja već je duboko involvirana u proizvodnju informativnog programa i akter je u nekoliko projekata i investicija u medijskoj industriji koji su u stručnoj javnosti označeni kao sumnjivi i protivzakoniti: od kupovine kablovskog operatora Kopernikus za 195 miliona evra, od vlasnika bliskog Srpskoj naprednoj stranci, koji je potom za skoro istu cenu kupio televizije sa nacionalnom frekvencijom – Prva i O2, preko finansijske podrške kontroverznom biznismenu Igoru Žeželju za kupovinu tabloida Kurir, do učešća u osnivanju nekoliko novih kablovskih televizijskih kanala, dodaju iz ovog udruženja.
NUNS je povodom tih akvizicija Telekoma Srbije javno izražavao protest, „jer se mimo javnosti, protivno zakonu i pod sumnjivim ekonomskim opravdanjima, država umešala u medijsku sferu sa namerom da proširi svoj uticaj i nametne potpuni monopol u medijima“.
Najavljeni dogovor Telekoma Srbije i Telenora izaziva bojazan NUNS-a i zbog činjenice da je on u potpunoj suprotnosti sa ciljevima iz Strategije razvoja sistema javnog informisanja do 2025. godine, a koji se odnose na uspostavljanje funkcionalnog, održivog i fer medijskog tržišta zaštićenog od političkog uticaja, kao i na unapređenju kvaliteta i raznovrsnosti medijskih sadržaja koji zadovoljavaju potrebe za informisanjem različitih društvenih grupa.
Takođe, zabrinutost izaziva i činjenica da je vlasnik Telenora, češki biznismen Petar Kelner, ranije optuživan od novinarskih udruženja i javnosti u Češkoj i Sloveniji da u saradnji sa vladajućim partijama guši slobodu medija u ovim zemljama, dodaju iz ovog udruženja.
„NUNS će o najavljenom dogovoru dve kompanije obavestiti međunarodne novinarske i medijske organizacije, jer se njime ugrožava već narušeni medijski pluralizam u Srbiji“, zaključuje se u saopštenju.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.