Više zemalja Evropske unije je već uvelo ili uvodi „zdravstvene propusnice“ za ulazak u bolnice, muzeje, bioskope, kafiće, restorane, velike tržne i zatvorene sportske centre, duže vožnje javnim prevoznim sredstvima, kako bi se zauzdala rastuća zaraza koronavirusom i izbeglo inače neminovno zatvaranje svih javnih prostora i uvođenje policijskog časa. To su poručili kako prenosi Beta, ministri zdravlja nekoliko članica EU, a francuski predsednik Emanuel Makron je, na kritiku da je reč o sanitarnoj diktaturi i gušenju sloboda, odgovorio da „sloboda znači i odgovornost i da se nešto i doprinese“, a ne da se nevakcinisanjem i masovnim okupljanjem samo raspiruje još veća zaraza. Ova zdravstvena propusnica podrazumeva da su njeni vlasnici vakcinisani, preležali kovid-19 ili zdravlje dokazuju PCR testom.
Radovanović: Mere se ne poštuju, suština prevencije u blagovremenoj intervenciji
Epidemiolog Zoran Radovanović izjavio je u Danu uživo da je trebalo ranije reagovati kada je reč o novim merama, kao i da se trenutne ne poštuju. Mišljenja je da je Krizni štab „tromo reagovao“. „Stao je na stanovištu ‘lako ćemo dok je ispod 500, kad pređe 500 onda ćemo videti šta ćemo’. Međutim, kad pređe 500, za čas skoči na blizu 1.000. Suština prevencije je u blagovremenoj intervenciji, a ne – čekati, pa se hvatati za glavu“, kaže on.
Kosovsko ministarstvo zdravlja: Preko 500 novoobolelih, preminulo dvoje
Za poslednja 24 sata na Kosovu zabeležena su 562 nova slučaja zaraze koronavirusom, dok je broj testiranih 5.272, saopštilo je kosovsko ministarstvo zdravlja.
Prema poslednjim podacima od posledica koronavirusa preminule su dve osobe iz Prizrena i Orahovca, a ukupan broj smrtnih slučajeva sada je 2.273.
Opširnije u posebnoj vesti.
Srbija: Preminulo troje, još 792 nova slučaja zaraze
Za poslednja 24 časa u Srbiji su od posledica kovida 19 preminule tri osobe. Zvanično su potvrđena 792 nova slučaja infekcije virusom korona, saopšteno je na sajtu Ministarstva zdravlja Srbije – covid19.rs.
Na respiratoru je 17 osoba, dok je broj pacijenata na bolničkom lečenju sada 733.
Opširnije u posebnoj vesti.
Antonijević: Povećava se broj inficiranih, ali je situacija pod kontrolom
“Epidemiloška situacija u srpskim sredinama na Kosovu i Metohiji je stabilna i pod kontrolom, ali se poslednjih dana povećava broj novoinficiranih”, kaže za RTV Kim epidemiolog dr Aleksandar Antonijević.
“Poslednjih dana registrujemo povećani broj zaraženih u odnosu na broj testiranih, što nije bio slučaj u prethodnih mesec i po dana kada nismo imali pozitivnih slučajeva. Broj testiranih još uvek ne raste, kreće se oko dvadesetak svakog drugog dana, ali broj pozitivnih nažalost raste”, kaže epidemiolog u KBC Kosovska Mitrovica.
Antonijević primećuje da je u poslednjem periodu stanovništvo opuštenije po pitanju ove infekcije, posebno zvog “mirnog perioda kada nije bilo novih slučajeva zaraženih”.
Epidemiolog strahuje da bi u narednom periodu moglo doći do pogoršanja zdravstvene situacije, te da se broj novozaraženih rapidno poveća.
Ipak, ističe da je odziv za vakcinaciju jako dobar ali apeluje na one koji to još nisu učinili da se vakcinišu.
Đinđić: Svaka deseta osoba ima postkovid sindrom dugo nakon preležane bolesti
Nekadašnji rukovodilac Kovid bolnice u Kliničkom centru u Nišu doktor Boris Đinđić kaže za RTS da jedna od deset osoba koje su prebolele kovid 19 mesecima ili čak godinu dana posle preležane bolesti ima neki od simptoma postkovid sindroma.
Đinđić objašnjava da su simptomi postkovid sindroma vrlo nespecifični, a uglavnom se zasnivaju na gubitku kvaliteta i opadanju kose, gubitku kvaliteta noktiju i promenama na koži.
„Zasnivaju se i na poremećajima nekih drugih organa, pre svega oštećenju kardiovaskularnog sistema, pa postoje pacijenti koji ispoljavaju bol u grudima koji traje mesecima nakon preležanog virusa“, precizira Đinđić.
Prema njegovim rečima, „bukvalno imamo na ovim visokim temperaturama jednu malu epidemiju tih prekordialnih i koronarnih bolova, koji su uslovljeni naglim promenama temperature i izlaganju klima uređajima u nekontrolisanom obimu“.
Nevakcinisani Izraelci šest puta više teško obolevaju od kovida nego vakcinisani
Stopa teških oboljenja u Izraelu uprkos zaraznijem delta soju koronavirusa koji se širi, šest puta je veća među starijim ljudima koji se nisu vakcinisali nego kod vakcinisanih istog doba, javljaju izraelski mediji, prenosi N1.
Po podacima Ministarstva zdravlja među vakcinisanim Izraelcima od 60 godina i starijim 16,6 ljudi na 100.000 je u ozbiljnom stanju, dok je kod nevakcinisanih 98,5 teških slučajeva.
KP: Devet kazni zbog kršenja mera
Kosovska policija tokom proteklog dana izrekla je devet novčanih kazni zbog nepoštovanja epidemioloških mera u borbi protiv koronavirusa.
Srpske sredine na KiM: Četiri nova slučaja infekcije
Od ukupno 21 testiranog uzorka u srpskim sredinama na KiM, prema poslednjim podacima, četiri osobe obolele su od kovida, saopštio je Krizni štab opštine Kosovska Mitrovica.
Dva obolela su u opštini Zvečan, a po jedan u opštinama Gračanica i Štrpce.
Opširnije u posebnoj vesti.
Treća doza i vakcinacija dece – dva goruća pitanja
Treća doza i vakcinacija dece su dva trenuto goruća pitanja vezana za pandemiju oko kojih se lome koplja širom sveta, prenosi N1 pisanje Hine.
Upravnik Odeljenja za virusnu imunologiju u Helmholc centru za infektivna istraživanja u nemačkom Braunšvajgu Luka Čičin-Šain kaže kako još nema dovoljno podataka za davanje odgovora na pitanje da li će treća doza biti potrebna za sve i kako da znamo koliko imunološka zaštita traje, piše Večernji list.
Opširnije u posebnoj vesti.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.