Boreljov izveštaj preporučuje ukidanje mera Kosovu; Krasnići: Preporučuje nastavak primene…
Izvor: Koha (Tekst je izvorno preveden sa albanskog)
Izveštaj potpredsednika Vlade, Besnika Bisljimija, Komisiji za evropske integracije nije prošao bez debata i sukoba. Teme koje su pokrenute i vođenje sastanka podstakli su diskusije među samim članovima, kao i između opozicije i zamenika premijera. Bisljimi je na ovom sastanku govorio i o mogućnosti ukidanja mera iz EU.
Zamenik premijera Besnik Bisljimi rekao je da ima informaciju da će izveštaj visokog predstavnika EU, Džozepa Borelja, biti pozitivan i da će se njime „preporučiti ukidanje mera“.
Bisljimi je, podnoseći izveštaj Komisiji za evropske integracije, naveo da je izveštaj trebalo da bude podnet u utorak, ali su, kako je rekao, određene ličnosti unutar komisije zatražile odlaganje.
„Na osnovu informacija koje smo dobili, izveštaj g. Borelja što je preduslov za tretman od strane Evropskog saveta, sastavlja se od aprila, ali bilo je oklevanja da se ukinu mere protiv Kosova i to nastavlja da šteti Kosovu. Izveštaj je trebalo da bude podnet prekjuče, ali deo komisije ili određene ličnosti u okviru komisije tražili su malo odlaganje i verujem da će u toku sledeće nedelje biti upućen Savetu na usvajanje”, rekao je. Bisljimi.
Poslanica LDK, Rezarta Krasnići (Krasniqi), imala je suprotne informacije od potpredsednika vlade. Prema njenim rečima, ovim izveštajem će se tražiti nastavak mera protiv Kosova.
Krasnići i Bisljimi su imali više verbalnih sukoba tokom diskusije. Najteži su bili vezani za posao koji je Vlada uradila u vezi sa evropskim integracijama.
EU je uvela mere Kosovu nakon nasilnih protesta Srba na Severu, kojima su se protivili postavljanju gradonačelnika četiri opštine na opštinske funkcije, a koji su izabrani u izbornom procesu koji su Srbi bojkotovali. Ali, EU je odlučila da preispita mere, pošto su Srbi bojkotovali glasanje koje je Kosovo organizovalo na Severu, a koje bi omogućilo smenu gradonačelnika.
Potpredsednik Vlade, koji je i glavni pregovarač za dijalog sa Srbijom, istakao je da su mere EU indirektno uticale na imidž Kosova i integritet EU.
„Ono što mislim da je veoma važno reći je indirektni uticaj mera na imidž Kosova, ali i na kredibilitet EU. Ona je razotkrila svoju pristrasnost u celom procesu i takođe je poslala pogrešne signale potencijalnim investitorima. Postojala je tendencija da se mere zloupotrebe”, rekao je Bisljimi.
Poslanica AAK-a Time Kadrijaj zatražila je i spisak projekata koji su bili pogođeni merama od juna prošle godine.
„Koliko puta je ova komisija tražila od vas, kao zamenika premijera, da nam donesete informacije koji su to projekti kojima je Kosovo sankcionisano zbog mera. Nikada nam ih niste doneli, ali mi ih imamo, našli smo ih“, rekla je poslanica Kadrijaj.
„Nijedan projekat EU nije obustavljen. Nijedan projekat koji je realizovan nije obustavljen… IPA 2023 uopšte nije pogođen. O IPA 2024 se raspravlja u EU, ali nije odobren zbog mera“, naveo je Bisljimi.
Opozicioni poslanici pitali su i da li će Kosovo imati koristi od 6 milijardi evra koje je EU izdvojila za zemlje Zapadnog Balkana.
„Zapravo, to je 5,4 milijarde evra jer je 600 hiljada evra za obezbeđenje finansiranja, a mi ih ne vidimo. Kosovo koristi 882 miliona evra, od čega polovina ide na direktnu budžetsku podršku, dok ostatak ide na investicione projekte. Ovi alati su vezani za reforme“, rekao je Bisljimi. „Kada sam govorio o merama, rekao sam da je EU bila vrlo konkretna. Plan rasta nije pogođen“.
Predstavnicima vlasti se nisu dopale rasprave opozicionih poslanika.
Poslanica Samoopredeljenja Fjola Ujkani (Fjolla Ujkani) imala je primedbe. Prema njenim rečima, diskusija je otišla u drugom pravcu.
Potpredsednik Vlade Bisljimi je na sednici Komisije za evropske integracije izvestio o nivou sprovođenja Agende za evropske reforme, „ERA II“ i implementaciji Nacionalnog programa za evropske integracije.
Govoreći o ovoj temi, naglasio je da su sprovedene i da se veliki broj konkretnih reformi sprovodi.
Nakon sednice Komisije za evropske integracije, Bisljimi je izjavio da nije ista trka Kosova za članstvo u EU u poređenju na druge zemlje u regionu.
„Postoje glasovi u Evropskoj komisiji koji veruju da bi Kosovo, ukoliko bi se takmičilo pod istim uslovima kao i druge zemlje u regionu, bilo možda prva ili druga zemlja sa celog Balkana koja bi mogla da dobije status članice EU, ali, nažalost, trka za Kosovo nije ista“, rekao je on.
„Ako vidite da je trka drugih zemalja trka u sprintu na 400 metara, Kosovo ima 600 metara sa preprekama i postoje zemlje unutar Komisije koje postavljaju stalne prepreke na ovom putu“.
Pročitajte još:
EU: Boreljov izveštaj o ispunjavanju zahteva EU od strane Kosova u fazi finalizacije
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.