Udruženje novinara Srbije (UNS) najavilo je danas da će na redovnoj skupštini Evropske federacije novinara (EFJ) predložiti rezoluciju o neodložnom formiranju Međunarodne komisije za istragu ubistava i kidnapovanja novinara na Кosovu od 1998. do 2005. godine, čiji je autor Jelena L. Petković.
UNS navodi da će na skupštini EFJ danas i sutra u Zagrebu, na kojoj učestvuju predstavnici novinarskih organizacija i sindikata iz cele Evrope, zatražiti podršku radi rasvetljavanja okolnosti pod kojima se 19 novinara i medijskih radnika, od 20 ubijenih, još uvek vode kao nestali, odnosno koji su ubijeni ili kidnapovani na Kosovu, a za koje niko nikada nije odgovarao.
Imajući u vidu da je borba protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima i medijskim radnicima ključna i suštinski važna za zadovoljenje pravde, ali i neophodnost za dalju zaštitu medijskih profesionalaca, kao i da je privođenje pravdi odgovornih za te zločine ključni element u sprečavanju budućih napada, UNS je izlistao novinare i medijske radnike koji se još uvek vode kao nestali na Kosovu.
„Među novinarima i medijskim radnicima koji se još vode kao nestali su novinar Ismailj Berbatovci koji je nestao 23. jula, 1998. godine, kada je otišao na novinarski zadatak, kao i Đuro Slavuj i Ranko Perenić, novinari Radio Prištine, koji su nestali na novinarskom zadatku 21. avgusta 1998. kod Velike Hoče“, navodi UNS.
UNS će zatražiti od EFJ i da podrži rasvetljavanje sudbine novinara Nebojše Radoševića i fotografa Vladimira Dobričića, koji su kidnapovani na radnom zadatku 18. oktobra 1998. godine kod Prištine, kao i okolnosti ubistva novinara Afrima Malićija, 2. decembra 1998. godine u Prištini.
UNS podseća i da su među 19 ubijenih ili kidnapovanih medijskih radnika na Kosovu i dva novinara „Šterna“, Gabrijel Griner i Folker Кremer, kao i njihov prevodilac Senolj Aljita, koji su ubijeni 13. juna 1999. godine kod Prizrena.
Među ubijenima i kidnapovanima u tom periodu na Kosovu su i: Enver Maljoku, Ljubomir Knežević, Aleksandar Simović Sime, Kristo Gegaj, Momir Stokuća, Šefki Popov, Marjana Melonaši, Džemailj Mustafa, Bekim Kastrati i Bardulj Ajeti.
Skupština poziva Upravni odbor EFJ-a da u saradnji sa drugim organizacijama, udruženjima, Savetom Evrope, Ujedinjenim nacijama i OEBS-om i drugim međunarodnim telima redovno prati istrage ovih ubistava, kidnapovanja i nestanaka i da o tome obaveštava javnost, navodi UNS.
Ovogodišnja skupština EFJ posvećena je boljoj zaštiti novinara i na njoj će, uz usvajanje redovnih godišnjih izveštaja o radu, biti održana i dva okrugla stola.
Prvog dana tema su pritisci kojima su novinari izloženi, naročito na Balkanu i u Belorusiji, a drugog dana na dnevnom redu je okrugli sto o trendu polarizacije novinarstva i publike u vremenu porasta uticaja neliberalnih pokreta.
UNS navodi da je potpisnik „predloga rezolucije kojom se predlaže hitno formiranje međunarodne komisije za istraživanje ubistava i kidnapovanja novinara na Кosovu od 1998. do 2005. godine i Sindikat novinara Srbije (Sinos), takođe član EFJ“.
Comments
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.