U saopštenju za medije iz Kancelarije visoke predstavnice EU, Ketrin Ešton, a nakon današnjeg sastanka Marka Đurića i Edite Tahiri u Briselu o mostu na Ibru, naglašeno je da se Radna grupa za pitanje mosta u Mitrovici složila danas, posle svog prvog sastanka, da u narednim nedeljama nastavi, kako je navedeno, zajednički put napred, a da će prvi korak tog zajedničkog puta biti da Kancelarija Evropske unije, to jest, Specijalni predstavnik za Evropsku uniju, "ugovori tehničku procenu uslova na mitrovičkom mostu." Još jednom je obema stranama dozvoljeno da ovaj dogovor i formulaciju "ugovaranje tehničke procene uslova na mitrovičkom mostu" protumače svojim javnostima na različite načine. Dok Edita Tahiri još jednom najavljuje da će barikada biti uklonjena, doduše, ovoga puta fazno, Marko Đurić je takođe još jednom ponovio da "ima utisak" da su on i Tahiri danas bili prisutni na dva različita sastanka, te da Park mira neće biti uklonjen.
Tahiri: EU preduzela korake revitalizacije mosta – u pitanju je uklanjanje svih barikada i prepreka koje se tamo nalaze
U međuvremenu, agencija "Kosovapress" je prenela izvode iz intervjua Edite Tahiri, koji je ona dala za RTK i u kojem je rekla da se barikada sa glavnog mosta na Ibru, prema ovoj agenciji, neće ukloniti pre septembra, ali da je njeno uklanjanje izvesno, navevši da je EU preduzela korake ka "revitalizaciji" glavnog mosta, što, po njenim rečima, znači i uklanjanje barikada.
"Danas su razgovori tri strane u Briselu rezultirali jednim konkretnim napretkom. To ima veze sa činjenicom da je Evropska unija preduzela korake ka revitalizaciji mosta preko Ibra, a u pitanju je uklanjanje svih barikada i prepreka koje se tamo nalaze. Ovaj projekat će takođe finansirati Evropska unija," rekla je Tahiri za RTK, prenosi Kosovapress.
|
"Kao nastavak sastanka, na koji je 11. jula pozvala Visoka predstavnica, Radna grupa koja radi na pitanjima u vezi sa mostom u Mitrovici, sastala se 22. jula 2014. u Briselu. Radna grupa je razmatrala sveukupni pravni okvir u skladu sa Briselskim sporazumom i razmenila poglede o načinima na koji Evropska unija može da pomogne u u svakom projektu u vezi sa mostom, a za koji će se dve strane dogovoriti. Učesnici su se složili da u predstojećim nedeljama zajedničkim putem nastave da rade napred. Kao prvi korak, Radna grupa se složila da Kancelarija Evropske unije, to jest Specijalni predstavnik za Evropsku uniju, ugovori tehničku procenu uslova na mitrovičkom mostu," navodi se u saopštenju iz Kancelarije Visoke predstavnice Ketrin Ešton.
Istovremeno, obe strane se pozivaju, kao i nakon prvog sastanka, da se uzdrže od jednostranih akcija.
"Mi ohrabrujemo sve strane da nastave sa uzdržavanjem od bilo kakve akcije koja nije dogovrena sa drugom stranom Mitrovice, a u vezi je sa mitrovičkim glavnim mostom i ostalim mostovima," dodaje se u pisanoj izjavi iz Brisela
Ponovo oprečne izjave Edite Tahiri i Marka Đurića nakon 2. sastanka u Briselu o Mitrovici
Neposredno nakon današnjeg sastanka u Briselu, još jednom su stigle oprečne izjave dva pregovarača – šefice kosovskog pregovaračkog tima, Edite Tahiri i šefa Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Marka Đurića o ishodu sastanka.
"Imam utisak da smo bili na dva različita sastanka", rekao je za B92 direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Marko Đurić, dodavši da je "zapanjen" izjavom Edite Tahiri o tome da je postignut dogovor o uklanjanju Parka mira, to jest, barikade, kako zasade tuja na glavnom mostu u Prištini nazivaju. On je istovremeno i naglasio da Park mira ostaje.
Sa druge strane, srpski mediji su preneli da je Edita Tahiri prethodno izjavila da je postignut dogovor o postepenom uklanjanju barikada na mostu na Ibru i oko njega – u ovom poslednjem delu – misleći pre svega na plan SO Severna Mitrovica da se pojas od glavnog mosta, ka trgu Šumadija i uz ulice koje vode ka naselju "Bošnjačka mahala", odnosno "Tri solitera", pretvori u pešačku zonu.
Ove agencije su javile i da je posle razgovora sa Đurićem i zvaničnicima EU, Tahiri dodala da su se dve strane dogovorile da se "na osnovu evropskih standarda i kosovskog zakona, omogući potpuna sloboda kretanja ljudi i vozila preko mosta na Ibru," te da će radno telo Prištine, Beograda i EU do septembra dati konačnu ocenu o planu akcija, a potom i rokove da se sve to sprovede.
Na prethodnom sastanku u Briselu, 11. jula, ni posle desetočasovnih razgovora, Đurić i Tahiri se nisu dogovorili o rešavanju problema "parka mira" na mostu u Severnoj Mitrovici, osim što je postignuta saglasnost da u međuvremenu neće biti unilateralnih poteza ni sa jedne strane, javili su kosovski mediji. U javnosti će ostati upamćeno da se Đurić tada požalio kako je "gospođa Tahiri odbila da se rukuje u hodniku" sa njim, ali i Tahirijeva ocena da je "gospodin Đurić došao sam i očigledno nije bio dobro pripremljen."
Prema jutrošnjem pisanju kosovskih medija, ali i ranijih saopštenja iz Kancelarije kosovskog premijera, od današnjeg sastanka u Briselu se očekivalo da Priština i Beograd izađu sa jasnim planom rokova uklanjanja, kako su naveli "barikada" i uspostavljanjem "slobode kretanja preko glavnog mosta i okoline, a što je u skladu sa zakonima države Kosovo i Briselskim sporazumima," naveli su kosovski mediji i zvaničnici. Današnjem sastanku, takođe prema pisanju kosovskih medija, prisustvovali su i gradonačelnici Severne i Južne Mitrovice, Agim Bahtiri i Goran Rakić, i to kao deo kosovske delegacije, kao i predstavnici kosovskog ministarstva za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja, ministarstva za lokalnu upravu, kao i unutrašnjih poslova. Nisu još uvek navedeni drugi detalji, dok je sa srpske strane, nedostatak informacija u vezi sa ovim sastancima, kao i konkretnim odlukama i onome što će se dešavati u Mitrovici u narednim mesecima – još upadljiviji.
U oba dela grada Kosovske Mitrovice, visoke tenzije oko glavnog mosta traju skoro mesec i po dana, od kada je u noći između 17. i 18. juna, uklonjena barikada, postavljena u leto 2011, a dvanaestak časova kasnije, na samom mostu, u prisustvu direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Marka Đurića, kao i celokupnog političkog rukovodstva sa Severa Kosova, postavljen Park mira, koji su stanovnici sa južne strane grada nazvali novom barikadom. Ultimatum gradonačelnika Bahtirija 21. juna da se Park mira mora ukloniti je prethodio nasilnim demonstracijama sa južne strane grada narednog dana, u kojima je povređeno nekoliko desetina međunarodnih policajaca, građana sa juga, kao i dva novinara, a više policijskih i ostalih vozila zapaljeno. Zahvaljujući snažnom obezbeđenju glavnog mosta na Ibru od strane pripadnika specijalne kosovske policije, američkog, nemačkog KFOR-a, italijanskih karabinjera i specijalne policije EULEX-a, izbegnuto je veće nasilje. U međuvremenu su, odlukom skupštine Severna Mitrovica, započeti radovi na pretvaranju delova tri ulice u blizini glavnog mosta u pešačku zonu i izgradnji Trga cara Lazara, što je bio povod da i u dva dela Severne Mitrovice koja su nastanjena Albancima, niknu stubovi sa imenima trgova "Adem Jašari" i "UČK". Tahiri je tokom oba sastanka u Briselu o Mitrovici u julu zatražila uklanjanje Parka mira. Pred sastanak 12. jula, u javnost je izašla sa tvrdnjom da je dobila garancije da se, kako je tada rekla, "Srbija principijelno složila da ukloni novu barikadu." Niko od srpskih predstavnika se tim povodom nije oglašavao, sve do 11. jula, kada je dan pred zajednički sastanak sa Tahirijevom u Briselu, Marko Đurić, obišao radove u neposrednoj blizini glavnog mosta u Severnoj Mitrovici i rekao da park ostaje. On je sedeo u bašti kafića "Dolčevita" i više časova posmatrao radove, koji su ubrzo po njegovom odlasku obustavljeni, a betonske žardinjere uklonjene. Dva dana kasnije, Edita Tahiri i gradonačelnik Južne Mitrovice, Agim Bahtiri, pozirali su u istom kafiću "Dolčevita", kao i na mestu gde su donedavno stajale dve velike betonske žardinjere, kada je izjavila da je ta, za javnost iznenadna poseta Severnoj Mitrovici, bila priprema za današnji sastanak. Tahiri je situaciju u Severnoj Mitrovici tada opisala anarhičnom i najavila kraj barikada i "zabarikadiranog srpskog mentaliteta".
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.