Thaçi riješen da zamjeni Jahjagu

Izvor: Info-ks/Danas (tekst je izvorno preuzet i nije lektorisan)
 
Ne treba isključiti ni mogućnost promjene Ustava, kažu sagovornici Danasa bliski Thaçijevoj stranci
 
Zamjenik premijera i šef diplomatije Kosova Hashim Thaçi razmatra "moguće pravne i političke puteve" kako bi zamjenio Atifete Jahjagu na predsjedničkoj funkciji, kažu za Danas izvori bliski Demokratskoj partiji Kosova, na čijem čelu je Thaçi. 
 
Sagovornici Danasa preciziraju da Thaçi, bivši premijer Kosova, računa da će se sprovesti dio koalicionog sporazuma sa Demokratskim savezom Kosova (LDK), čiji lider je aktuelni premijer Isa Mustafa, o njegovom budućem angažmanu kao predsjednika Kosova, od početka 2016, odnosno nakon što istekne mandat Jahjagi, ali da "ima par začkoljica koje bi mogle da stave ovaj dogovor pod znak pitanja".
 
"Može se desiti da jedan manji, ali dovoljan dio poslanika PDK bojkotuje sjednicu Skupštine Kosova kada se bude glasalo o predsjedniku Kosova, jer postoji unutarstranačka borba u PDK da se promjeni lider partije, pa bi u tom slučaju Kosovo bilo na ivici vanrednih izbora. Takođe se može odigrati scenario promjene Ustava ove godine, pa bi se predsjednik izabrao narodnim glasovima na predsjedničkim izborima. U oba slučaja, Thaçi razmišlja o mogućim pravnim i i političkim putevima da bi se zagarantovao proces izbora predsjednika i već nekoliko nedjelja traju njegove konsultacije sa vodećim ljudima u partiji, kao i sa pojedinim inostranim akterima", navode izvori bliski Thaçiju.
 
Atifete Jahjaga je predsjednica Kosova od 7. aprila 2011. Prema važećim pravilima, predsjednika bira parlament, tajnim glasanjem. Izbor predsjednika se vrši najkasnije 30 dana prije isteka mandata aktuelnog predsjednika. Ukoliko na prva dva glasanja nijedan kandidat ne dobije većinu od dvije trećine neophodnih glasova, organizuje se treće glasanje na kojem se odlučuje između dva kandidata koji su dobili najveći broj glasova u drugom krugu i za predsjednika se bira kandidat koji je dobio većinu glasova svih prisutnih poslanika. Ako se ni trećim glasanjem nijedan kandidat ne izabere za predsjednika, parlament se raspušta i raspisuju se novi izbori, koji se moraju održati u roku od 45 dana.
 
Neformalna kampanja
Izvori bliski Thaçiju kažu da njegova agenda kao ministra spoljnih poslova jeste da radi sa "cijelim regionom i da bude aktivno uključen u lobiranje za potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU i viznoj liberalizaciji za Kosovo". "Imao je već nekoliko posjeta regionu, a i glavnim centrima moći. Svuda gdje je otputovao je sreo ne samo ministre spoljnih poslova nego i premijere i predsjednike država. To će se nastaviti i nakon Uskrsa, kada će se u Sloveniji i Hrvatskoj sresti sa liderima država, premijerima, ministrima spoljnih poslova i predsjednicima parlamenta. Lokalni analitičari već zapažaju da mu je spoljna politika veoma pozitivna i prihvatljiva i za neformalnu predsjedničku kampanju", ističu sagovornici Danasa.

 



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.