Odeljenje za unutrašnju kontrolu, kriminalističke istrage i profesionalne standarde MUP-a Severne Makedonije podnelo je tužilaštvu krivičnu prijavu protiv S. S. Reč je o načelniku Odeljenja za lično obezbeđenje predsednika Skupštine ove zemlje. Terete ga za ugrožavanje bezbednosti i sprečavanje službenog lica u vršenju dužnosti, a povodom inicidenta u koji je bila uključena Vjosa Osmani.
Premijer Severne Makedonije poručio je danas da su komercijalna putovanja ista i za njega kao premijera i druge državne zvaničnike u drugim državama, te da očekuje da ga Osmani sledeći put obavesti o svom putu, čak i privatno, ukoliko prolazi kroz njegovu zemlju.
Kosovska predsednica našla se prošlog četvrtka na aerodromu u Skoplju koji je koristila kao tranzit za dalje putovanje.
Do incidenta koji je i dalje glavna vest u prištinskim medijima, došlo je nakon što je ona podvrgunta bezbednosnoj kontroli aerodroma, da bi odmah intervenisalo i njeno obezbeđenje. U čitav slučaj se, međutim, uključilo ubrzo i obezbeđenje predsednika skupštine Severne Makedonije, Afrima Gašija i to da oslobodi put Vjosi Osmani bez ikakve kontrole. Kao otvoreno pitanje i dalje ostaje to – ko je kontaktirao kabinet Afrima Gašija, odnosno da li su tačni navodi da je to navodno učinila Osmani.
Optužbe i demanti
O onome što se dogodilo na skopskom aerodromu još od četvrtka stižu oprečne informacije sa Kosova i iz Severne Makedonije.
Inicijalno se o ovom incidentu oglasio kabinet kosovske predsednice, tvrdeći da se sukob dogodio kada je obezbeđenje ovog aerodroma Osmani zatražilo na pregled lični telefon i torbu.
Iz predsedništva su naveli da je Osmani odbila da to učini, pozivajući se na međunarodna pravila pri posetama visokih zvaničnika, odnosno međunarodnu praksu i Bečku konvenciju o diplomatskim odnosima.
Saopštili su i da je navodno obezbeđenje pokušalo da gurne Osmani, te su čitav slučaj definisali kao „pokušaj provokacije sa makedonske strane“.
Čak je i kosovsko ministarstvo spoljnih poslova uručilo protestnu notu makedonskim vlastima, zahtevajući „trenutno i potpuno objašnjenje za ovaj incident“.
Kosovski zvaničnici uz predsedništvo, kao i mediji na Kosovu događaj jednoglasno ocenjuju kao „diplomatski skandal“. Međutim, optužbe o pokušaju oduzimanja telefona Osmani, ali i nekorektnog ponašanja osoblja, potom je demantovao aerodrom u Skoplju.
Potvrdili su da je Ministarstvo unutrašnjih poslova dalo instrukcije da delegacija mora da prođe standardnu kontrolu na aerodromu, odnosno da se svi putnici, kabinski prtljag i lične stvari onih koji putuju komercijalnim letom, kao u slučaju puta Osmani, podležu kontroli bezbednosti.
Izuzeci iz ove procedure su samo zvanični gosti Vlade Severne Makedonije, što Vjosa Osmani nije bila, naveo je aerodrom.
MUP ove zemlje se u par navrata oglašavao, a u svom izvornom saoštenju oni su takođe izneli slične navode kao o predstavnici aerodroma.
Konstatovali su da je sa jedne strane kosovsko obezbeđenje izguralo radnika aerodromskog obezbeđenja, da je Vjosi Osmani vraćen prtljag nakon skeniranja, ali da je sa druge strane na aerodrom stiglo i obezbeđenje predsednika skupštine, koje je „počelo da preti zaposlenima u TAV-u, upitavši ko je prouzrokovao problem predsednici“.
I dok su kosovski mediji stavljali naglasak na ono što se ocenjuje kao skandalozno ponašanje prema Vjosi Osmani, uz pretežni izostanak informacija o navodnoj ulozi Gašija, za to vreme su makedonski mediji pisali pretežno o ulozi obezbeđenja predsednika Skupštine ove zemlje.
Više makedonskih portala je javilo da je ovaj makedonski zvaničnik navodno zloupotrebio svoj položaj poslavši obezbeđenje na čelu sa šefom Sabedinom Sinanijem, i to navodno nakon poziva Osmani, te da je potezano i oružje.
Ipak, sam Afrim Gaši negirao je da je njegovo obezbeđenje bilo umešano u incident, makar ne na onaj način kako su to pisali mediji, ali jeste potvrdio da su tri njegova policajca koji ga obezbeđuju bili na licu mesta.
Njegovo je obezbeđenje intervenisalo, tvrdi, samo da „smiri situaciju usled nesporazuma“ nastalog između službenika aerodroma i aerodromskog obezbeđenja.
„Ja sam samo intervenisao da smirim situaciju. Da izbegnem diplomatski incident i mislim da se sve završilo kako je trebalo. Šta god da se desilo ili ukoliko je neko prekoračio svoja ovlašćenja, naravno ko god je to učinio treba da snosi odgovornost“, kazao je Gaši makedonskim medijima.
Da je Gašijevo obezbeđenje zaista bilo umešano u ceo događaj, još prošle nedelje je potvrdilo i Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije, navodeći da rade na rasvetljavanju slučaja.
Međutim, za razliku od Gašija, MUP Severne Makedonije je naveo da se sumnja da su ove osobe pretile zaposlenima i čak gurnule jednog od službenika.
Udaljavanje sa radnog mesta i krivična prijava protiv člana obezbeđenja predsednika Skupštine
Danas stiže potvrda iz ove institucije da je Odeljenje za unutrašnju kontrolu, kriminalističke istrage i profesionalne standarde podnelo tužilaštvu krivičnu prijavu protiv S. S. načelnika Odeljenja za lično obezbeđenje predsednika Skupštine Severne Makedonije.
Terete ga za ugrožavanje bezbednosti i sprečavanje službenog lica u vršenju dužnosti u vezi sa incidentom u koji je bila uključena kosovska predsednica, te ujedno iznose nove detalje.
Ova osoba je, navode iz MUP-a Severne Makedonije, u četvrtak došla na parking ispred VIP dela aerodroma u Skoplju i to vozilom sa uključenim rotacionim svetlima.
Ujedno su potvrdili da je predsednik Skupštine poslao S. S. na aerodrom a kako bi „prevazišao nesporazum koji je nastao sa predsednicom Kosova u vezi sa bezbednosnim procedurama za proveru prtljaga i elektronskih uređaja prilikom letenja komercijalnim letovima“.
Repetirao pištolj
Za razliku od prethodnog saopštenja, MUP je sada potvrdio ono što su pojedini portali na makedonskom već izvestili – da je ova osoba repetirala pištolj.
„Izašao je iz vozila i skinuo pištolj sa pojasa, repetirao ga i vratio u pojas, a policajcu Uprave policije za GP ‘Internacional Aerodrom Skoplje’, koji je obavljao radne zadatke ispred vrata VIP salona, obratio se povišenim tonom, odgurnuo ga obema rukama i uz pretnje, sprečio policijskog službenika kao službeno lice u vršenju službenih radnji“, naveli su iz MUP-a ove zemlje.
U saopštenju se dodaje da je S. S. zatim sa dvojicom policajaca iz Odeljenja za obezbeđenje lica ušao u VIP salon, tj. da se kretao prostorijama za koje nije imao ovlašćenja.
MUP sada precizira da je ova osoba „pretila životima prisutnim radnicima“, zahtevajući da prevezu predsednicu automobilom do aviona.
Najavili su da će Odeljenje za unutrašnju kontrolu, kriminalističke istrage i profesionalne standarde MUP-a Severne Makedonije podneti predlog za pokretanje postupka za utvrđivanje disciplinske odgovornosti protiv policijskog službenika S.S.
Izrećiće i prinudne mere udaljavanja sa radnog mesta – suspenzije do okončanja disciplinskog postupka.
MUP najavljuje mere i protiv još dvojice policijskih službenika, bez preciziranja da li je reč o osobama koje su bile u pratnji S. S.
Protiv policijskih službenika S.R. i N.B. biće dostavljen predlog za pokretanje postupka za povredu reda i discipline zbog izvršenja nezakonitog naloga, nesavesnog obavljanja radnih zadataka i narušavanja ugleda policije, poručili su.
Gervala traži „nepristrasnu istragu“
Svega nekoliko dana nakon ovog incidenta, tj. danas, kosovski premijer, zajedno sa više ministara iz svog kabineta, posetio je Severnu Makedoniju.
Tamo su se sastali sa premijerom ove države Hristijanom Mickoskim i njegovim ministrima.
Na ovom sastanku se razgovaralo i o prošlonedeljnom incidentu na aerodromu u Skoplju.
„Ponovili smo zabrinutost naših institucija zbog incidenta i imperativnu potrebu za potpunu i nepristrasnu istragu institucija Severne Makedonije kako bi osigurali da se takve situacije više nikada ne ponove“, navela je kosovska ministarka spoljnih poslova, Donika Gervala.
Sa gotovo istovetnim navodima u međuvremenu je izašla i kosovska vlada u svom saopštenju.
Kurti čeka završetak istrage
Kosovski premijer je nakon sastanka održao zajedničku konferenciju sa severnomakedonskim kolegom.
Upitan – da li dešavanja na aerodromu smatra provokacijom, kako ga je definisalo kosovsko predsedništvo, on je kazao da to može da kaže bilo koji „građanin“, ali ne i institucije Kosova, prenose kosovski mediji.
Precizira da je kosovsko ministarstvo spoljnih poslova već u saopštenju iznelo stav njegove vlade.
Kurti je ujedno kazao da čeka zvanični izveštaj nakon završetka istrage.
„To je bilo teško iskustvo za predsednicu Osmani 1. avgusta, pogotovo zbog toga što je bila sa dve devojčice“, kazao je.
Mickoski: Sledeći put neka me Osmani pozove pa ću lično da je dočekam
O incidentu na aerodromu govorio je i premijer Severne Makedonije.
Hristijan Mickoski je, međutim, prema izveštavanju pojedinih prištinskih medija, na konferenciji sa Kurtijem posredno potvrdio stav zvaničnih organa Severne Makedonije.
Kazao je da su komercijalna putovanja ista za njega kao premijera, ali i za druge državne zvaničnike u zemlji i drugim državama.
„Žao nam je što se tako nešto dogodilo. Očekujem da će me sledeći put Osmani obavestiti o svom putu, čak i privatnom, da odem na aerodrom i prijateljski je sačekam“, dodao je Mickoski, prenosi Zeri.
On je podcrtao da će se pitanje obezbeđenja na međunarodnom aerodromu Skoplje, Makedonija, rešavati sa lokalnim institucijama.
O tome više u:
Kurti sa ministrima u poseti Severnoj Makedoniji
Protestna nota iz PR S.Makedoniji zbog incidenta sa Osmani, u Skoplju o ulozi Gašija
MUP S. Makedonije istražuje detalje incidenta sa Osmani na aerodromu, žustre reakcije iz Prištine
Infomax: Na skopskom aerodromu potezano oružje zbog Vjose Osmani
Problemi kosovske predsednice na aerodromu u Skoplju, zadržavali je, tražili joj telefon, torbu…
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.