Sednicom u Prištini o 25-godišnjici Bitke na Košarama, Kurti, Osmani i Konjufca: „Prekretnica protiv genocidnog režima“, „ispunjen san o brisanju albansko-albanske granice“

Skupšina Kosova
FOTO: Kallxo

Kosovska skupština održala je danas svečanu sednicu kojom je obeležila 25-godišnjicu Bitke na Košarama. U pitanju je jedna od glavnih bitaka koja je vođena između nekadašnje jugoslovenske (srpske i crnogorske) vojske i OVK na jugoslovenskoj-albanskoj granici 1999. Za razliku od prošle godine – kada je i u Beogradu i u Prištini obeležena 9. aprila, u Prištini je ove godine to učinjeno danas – 4. aprila i to svečanom sednicom kosovske skupštine. 

Ključne poruke vodećih ljudi Kosova – Vjose Osmani, Aljbina Kurtija i Gljauka Konjufce su u istom tonu kao i prošle godine. Da je u pitanju „prekretnica“ protiv „srpskog genocidnog režima“ i „tiranije“, „ostvarivanje viševekovnog sna Albanaca – uklanjanja albansko-albanske granice“, naglasila je Osmani.

Kurti uz ponavljanje istih poruka dodaje i da: „Dok su u srpskoj vojsci bili Rusi, vojnici Evrope bili su u OVK“.

Konjufca je ponovo istakao da je to bio završni udarac kontroli Jugoslavije nad Kosovom, uz odu „jednoj od najslavnijih bitaka herojstva i za oslobođenje“.

Iako u sećanju dva naroda Bitka na Košarama nosi isti naziv, sa obostranim pozivanjem na „odbranu otadžbine“, ona ima dva uzajamno suprotstavljena narativa. Svaka strana slavi svoje heroje, oplakuje žrtve, a one druge naziva zločincem i teroristom. Za Srbe je Bitka na Košarama „Drugi kosovski boj“, ali i „klanica mladosti“, jer su u bitku poslati najmlađi vojnici na početku, odnosno bez pune vojničke obuke.

U Srbiji će se bitka obeležiti 9. aprila.

U nastavku objavljujemo izvorni prevod teksta iz Kohe o današnjem danu u Prištini.

Izvor: Koha (Tekst je izvorno preveden sa albanskog)

Skupština Kosova održala je svečanu sednicu povodom obeležavanja 25 godina od bitke na Košarama. Poslanici su sednicu počeli minutom ćutanja.

Predsednica Kosova Vjosa Osmani rekla je da je „bitka na Košarama bila prekretnica za narod protiv srpskog genocidnog režima“.

Ona je istakla da su borci ove bitke dali sve za otadžbinu i ostvarili vekovni san.

„Pre 25 godina stajali smo na egzistencijalnoj raskrsnici stvorenoj nepravdom i tiranijom genocidnog režima. Danas smo ovde da odamo počast hrabrosti i posvećenosti devojaka i mladića Kosova. Ovom oružanom otporu prethodio je miran otpor koji je predvodio istorijski predsednik Ibrahim Rugova. Bilo je to više od otpora, bio je građanski ustanak za osnovnu slobodu. Filozofija zaštite praga kuće pretvorila se u potrebu opšte zaštite. U ovoj bici, uzorni borci kao što su Agim Ramadani, Rustem Beriša (Berisha), Anton (Ćuni Quni), uspeli su da ostvare vekovni san o razbijanju albansko-albanske granice… borci OVK u bici na Košarama pokazali su nesebičan duh da otadžbini daju sve, pa i ono najuzvišenije, život“, rekla je Osmani pred poslanicima.

Osmani je dodala da „institucije nastavljaju svoju posvećenost jačanju države“.

„Pošto se sa najdubljim poštovanjem sećamo boraca brigade Agima Ramadanija, ponovo potvrđujemo našu posvećenost da vredno radimo za Republiku Kosovo kako su oni koji su pali želeli. Slava herojima brigade Agima Ramadanija“, zaključila je Osmani.

Kurti: Dok je u srpskoj vojsci bilo Rusa, u OVK je bilo vojnika iz Evrope

Povodom 25. godišnjice bitke na Košarama, premijer Kosova, Aljbin (Albin) Kurti, rekao je da ova bitka ima i strateški i istorijski i nacionalni značaj.

On je dodao da reprezentativnu politiku i društveni aktivizam ne treba posmatrati odvojeno od istorije.

„Poštovanje društvenih tradicija i istorije naroda su društveni principi i prakse u kulturi izgradnje moderne države. Reprezentativnu politiku i društveni aktivizam ne treba posmatrati odvojeno od istorije. Sredinom ove godine navršiće se četvrt veka od kada je naša zemlja oslobođena genocidnog režima Srbije. Danas, uoči 25. godišnjice bitke na Košarama, podsetimo se ove bitke uz zaslužene počasti. Borba za rušenje granice imala je strateški, operativni, kao i istorijski i nacionalni značaj. Kada posetimo memorijalni kompleks, o bici na Košarama, nalazimo Agima Ramadanija iz Gnjilana i Saliju Čekaja iz Peći“, rekao je on.

Kurti je dalje naveo da dok je u srpskoj vojsci bilo Rusa, u OVK je bilo vojnika iz Evrope.

„Pošto je bitka na Košarama bila bitka za slobodu, nalazimo i vojnike iz Italije, Francuske i Alžira. Dok smo zatekli ruske vojnike u redovima srpske vojske, u redovima vojske OVK imali smo vojnike iz Evrope“, rekao je Kurti.

Konjufca: Bitka na Košarama je dovela do konačnog gubitka kontrole od strane Jugoslavije

Predsednik Skupštine Kosova, Gljauk (Glauk) Konjufca, rekao je da je bitka na Košarama najbolji sinonim za zakletvu vojnika Oslobodilačke vojske Kosova.

Konjufca je na svečanoj sednici povodom 25. godišnjice bitke na Košarama naglasio da je „probijanje granice istorijski događaj“.

On je dodao da je ova bitka dovela do gubitka kontrole od strane Jugoslavije.

„Osnivanje OVK je jedan od najvažnijih događaja albanskog naroda, dok je bitka na Košarama jedna od najslavnijih bitaka oslobodilačkog rata. Okupili smo se danas u Skupštini da se prisetimo ove istorijske bitke i da odamo počast svim palim žrtvama predvođenim herojem Agimom Ramadanijem. Ova bitka je bila najbolji sinonim zakletve vojnika OVK. Rušenje granice sa čizmama komandanta Agima Ramadanija i Salija Čekua bio je jedan od najistorijskih događaja. Ova bitka je promenila lice OVK. Ova bitka označava visoko nacionalno okupljanje. Bitka na Košarama je bitka međunarodnog karaktera, ne samo zato što su tu pala tri strana mučenika, već i zato što je ova bitka na kraju dovela do gubitka kontrole od strane Jugoslavije, koja je nasilno uspostavila granicu između Albanaca“, rekao je on.

Konjufca je naveo da je put Kosova ka nezavisnosti i državnosti pre svega rezultat herojstva naroda i boraca Kosova.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.