Saga se nastavlja: Nova reakcija Osmani nakon tvrdnje ACV da su poštovana pravila na aerodromu; Seljimi: Prestanite da rasplamsavate priču

Nova reakcija Osmani nakon tvrdnje ACV
FOTO: Tuzlanski.ba

Nižu se saopštenja kosovskog predsedništva u vezi sa prošlonedeljnim incidentom na aerodromu u Skoplju, u koji je bila uključena Vjosa Osmani. Novo oglašavanje usledilo je nakon što je Agencija za civilno vazduhoplovstvo Severne Makedonije, kako su izvestili mediji, utvrdila da je osoblje na aerodromu postupilo u skladu sa međunarodnim standardima.

Kosovsko predsedništvo je, međutim, još jednom iznelo oprečne navode, a potom i poručilo da Osmani u budućnosti neće koristiti ovaj aerodrom, sve dok, kako navode, „ne počne da poštuje međunarodna pravila“. I dok se nižu saopštenja kosovskog predsedništva, nekadašnji ministar spoljnih poslova Kosova, Petrit Seljimi, poručuje ovoj instituciji da više ne „rasplamsava“ priču.

Kosovska predsednica našla se prošlog četvrtka na aerodromu u Skoplju koji je koristila kao tranzit za dalje putovanje. Ona je podvrgnuta bezbednosnoj kontroli, što je odbijala, nakon čega je intervenisalo i njeno obezbeđenje. U čitav slučaj se, potvrde su sa više strana, uključilo ubrzo i obezbeđenje predsednika skupštine Severne Makedonije, Afrima Gašija i to da oslobodi put Osmani bez ikakve kontrole.

Kao otvoreno pitanje i dalje ostaje to – ko je kontaktirao kabinet Afrima Gašija, odnosno da li su tačni navodi da je to navodno učinila Osmani.

Tamošnji mediji odmah su izvestili da je čak, navodno, njegovo obezbeđenje i potezalo oružje na aerodromu, te pretilo zaposlenima.

Severnomakedonske vlasti pokrenule su istragu kako bi rasvetlile ceo incident, a za sada je potvrđeno da je jedan pripadnik obezbeđenja predsednika Skupštine, koji je ujedno i policijski službenik, dobilo krivičnu prijavu i da je suspendovan.

O onome što se dogodilo na skopskom aerodromu još od četvrtka stižu oprečne informacije sa Kosova i iz Severne Makedonije.

Kosovski zvaničnici uz predsedništvo, kao i mediji na Kosovu događaj su jednoglasno ocenili kao „diplomatski skandal“, odnosno „provokaciju sa makedonske strane“.

Čak je i kosovsko ministarstvo spoljnih poslova uručilo protestnu notu makedonskim vlastima, zahtevajući „trenutno i potpuno objašnjenje“.

Međutim, optužbe o nekorektnom ponašanju osoblja, ubrzo nakon icidenta je demantovao aerodrom u Skoplju.

Precizirali su da svi putnici, na osnovu instrukcija MUP-a ove zemlje, podležu kontroli bezbednosti, a da su izuzeci samo zvanični gosti Vlade Severne Makedonije, što, kako su poručili, Vjosa Osmani nije bila.

MUP ove zemlje se u par navrata oglašavao, a u svom izvornom saoštenju oni su takođe izneli slične navode kao i predstavnici aerodroma.

Čak je i Hristijan Mickoski, premijer Severne Makedonije, svega nekoliko dana nakon incidenta, na konferenciji sa Aljbinom Kurtijem, posredno potvrdio stav zvaničnih organa Severne Makedonije o ovom događaju.

On je, prema tadašnjim medijskim navodima, kazao da su komercijalna putovanja ista za njega kao premijera, ali i za druge državne zvaničnike u zemlji i drugim državama.

Kosovsko predsedništvo ne odustaje

Kosovsko predsedništvo, međutim, još od samog početka, odnosno nakon što je došlo do incidenta, insistira na tome da je ono što se dogodilo na aerodromu nesumnjivo dimplomatski incident i provokacija sa makedonske strane.

Kroz više oglašavanja ponavljali su da oni nisu zadovoljni dosadašnjim izjavama i izveštajima iz severnomakedonskog MUP-a i tamošnjih institucija, koje, prema njima, praktično pokušavaju da opravdaju postupak obezbeđenja na aerodromu.

Predsedništvo je čak, u 10 tačaka, u detaljima iznelo svoju verziju događaja na aerodromu.

U nedavnom saopštenju kritički su se osvrnuli i na konferenciju za štampu kosovskog i severnomakedonskog premijera, navodeći da je „za žaljenje način na koji je“ tada „tretiran incident protiv Kosova“.

Nema prekršaja

Novo oglašavanje kosovske predsednice usledilo je juče, u formi reakcije na navode Agencije za civilno vazduhoplovstvo Severne Makedonije.

Ova agencija je, kako je prenelo više prištinskih medija, istog dana saopštila da su došli do zaključka da aerodrom u Skoplju nije prekršio pravila u vezi sa postupanjem prema Vjosi Osmani.

Službenici aerodroma su, naveli su, postupili na osnovu međunarodnih standarda.

„Ukoliko bi službenici u TAV Makedoniji postupili drugačije od utvrđenih pravila i dozvolili propuste i izbegavanje predviđenih procedura, suočili bi se sa ozbiljnim sankcijama Agencije za civilno vazduhoplovstvo kao organa nadležnog za njihovo regulisanje“, navodi ACV.

Čak tvrde da je Osmani odbila da prođe određene bezbednosne provere u još dva slučaja, prenosi prištinska Koha.

„Odbijanje standardnih bezbednosnih provera sa istim putnicima, prema podacima, dešavalo se i 2022. i 2023. godine kada su bezbednosne provere prihvaćene tek nakon što je pilot aviona odbio da primi putnike u avion bez izvršene bezbednosne provere“, navodi se u saopštenju ACV-a.

Na kraju su naveli da izvinjenje u vezi sa ovim slučajem zaslužuje samo aerodromska služba.

„Trudeći se da stalno obavljaju svoj posao u skladu sa primenjenim međunarodnim pravilima i praksom, pretrpeli su nepotrebne pritiske, pretnje i ponižavanja“, zaključili su.

„Nema ničeg profesionalnog u ponašanju obezbeđenja“

Ubzo nakon oglašavanja Agencije za civilno vazduhoplovstvo usledila je nova, takođe oprečna reakcija kosovsog predsedništva.

Tvrde da je Severna Makedonija jedina zemlja na svetu koja odbija da primenjuje „međunarodno pravo i međunarodne konvencije koje se odnose na šefa države“.

Takođe konstatuju da „nema ničeg profesionalnog u ponašanju obezbeđenja“.

„Ni u jednoj zemlji na svetu od šefa države se ne traži da preda svoj telefon na skeniranje. U drugim zemljama se ne proverava ni lični prtljag, ni lična torba šefa države, a kamoli lični telefon. Mi kao Predsedništvo imamo dovoljno iskustva i sa drugim putovanjima“, saopštili su.

Kosovsko predsedništvo je ujedno navelo da Osmani, nakon incidenta, odnosno pri povratku, nije koristila aerodrom u Skoplju, jer ne postoje „osnovni bezbednosni uslovi“.

„Osmani više neće putovati preko aerodroma u Skoplju“

Osim što se nije vratila preko aerodroma u Skoplju, Osmani, kako je saopšteno iz kosovskog predsedništva za Kohu, odlučila je da i u budućnosti ne koristi ovaj aerodrom, sve dok, kako navode, ne počnu da poštuju međunarodna pravila.

„Jedini koji su u ovom slučaju počinili prekršaje, pa čak i ozbiljne, su vlasti Republike Severne Makedonije. Bilo bi lepo kada bi počeli da poštuju ista pravila koja se poštuju svuda u svetu, što bi lako mogli da potvrde sa svakim aerodromom u Evropi i šire. Do tada, Međunarodni aerodrom Skoplje više neće koristiti predsednica“, naveli su.

Seljimi: Prestanite da rasplamsavate priču o zafrkanciji na aerodromu

I dok se nižu saopštenja kosovskog predsedništva, nekadašnji ministar spoljnih poslova Kosova, Petrit Seljimi, poručuje im da više ne „rasplamsavaju“ priču.

„Predsednica Osmani bi trebalo da prestane da svakog drugog dana ponovo rasplamsava ovu priču o njenoj zafrkanciji na skopskom aerodromu. Ne pristaje joj. Niti pomaže njoj ili Kosovu“, naveo je Seljimi u svojoj reakciji.

On, sa druge strane, konstatuje da se predsedništvo ne oglašava o bitnijim temama.

„O daleko važnijim pitanjima – od vladinih pretnji preko slobode govora do implozije naše diplomatije, ona nikada ni reč ne progovara“, naveo je.


O tome više u:

Osmani nezadovoljna konferencijom Kurtija i Mickoskog: Za žaljenje je način na koji je tretiran incident na aerodromu u Skoplju

Suspenzija i krivična prijava protiv člana obezbeđenja predsednika Skupštine S.Makedonije zbog incidenta na aerodromu

Kurti sa ministrima u poseti Severnoj Makedoniji

Protestna nota iz PR S.Makedoniji zbog incidenta sa Osmani, u Skoplju o ulozi Gašija

Skopski aerodrom nakon incidenta sa Osmani: Bečka konvencija o diplomatskim odnosima izuzima od kontrole samo zvanične goste Vlade

MUP S. Makedonije istražuje detalje incidenta sa Osmani na aerodromu, žustre reakcije iz Prištine

Infomax: Na skopskom aerodromu potezano oružje zbog Vjose Osmani

Problemi kosovske predsednice na aerodromu u Skoplju, zadržavali je, tražili joj telefon, torbu…



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.