Bezbednosna situacija u Kosovskoj Mitrovici i Zvečanu je loša i to se prikrivalo godinama. Ubistvo mladog Nikole je samo kulminacija raznih incidenata koji su se događali u prošlosti, a nadležne institucije su ih ignorisale, uprkos tome što su se mnogi od tih incidenata završili sa ozbiljnim povredama. Problem bezbednosti je duboko ukorenjen u društvu, na žalost, i preko porodice i škole, na šta treba dugoročno delovati. Ovo su u najkraćem zaključci sa sinoćnog sastanka u Kosovskoj Mitrovici prve građanske inicijative "Stop nasilju" – nastale neposredno nakon nedavnih tragičnih događaja, kada je u vršnjačkom nasilju u Zvečanu smrtno stradao devetnaestogodišnji N.A., a njegov rođeni brat, 23-godišnji Đ.A. teško povređen, a potom u Kosovskoj Mitrovici i ranjen policajac na kojeg je bačena bomba dok je vršio kontrolu saobraćaja. Grupa od 11 članova ovog, kako za sebe ističu neformalnog pokreta, koji mahom čine pojedinci već aktivni u nevladinom sektoru, nastupila je pod sloganom "Oseti odgovornost", želeći na taj način da ukaže na to da pojedinci ne treba da okreću glavu od nasilja i pozivajući sve građane, medije i institucije da se uključe u buduće akcije pokreta, jer se problem nasilja, kako su istakli, tiče svih nas. Oni su takođe pozvali institucije i medije da ih prepoznaju kao partnere u zajedničkom delovanju na suzbijanju nasilja. Prva aktivnost inicijative je, dodaju, "nemi protest".
Neformalni građanski pokret "Stop nasilju" je sinoć u prostorijama Centra za građansku energiju (CEC) održao svoj prvi sastanak. Učesnici sastanka bili su građani koji su, kako sami kažu, samoinicijativno iskazali želju da učestvuju u akcijama pokreta "Stop nasilju" nakon ubistva mladog N.A.
"Želimo da pokažemo da građani osećaju potrebu da institucije reaguju i postave jasne odrednice kako će se odnositi prema problemu nasilja," ističe jedan od članova ove inicijative, Igor Dašić, objašnjavajući za KoSSev svrhu protesta.
Sada je važno da iskažemo stav o tome kako građani vide u budućnosti rad institucija na prevenciji i reakciji u slučaju nasilja bilo kakvog oblika, kaže dalje.
"Stop nasilju" ima za cilj da doprinese i inicira promene u društvu koje će doneti bolji i mirniji život za sve građane, jedan je od prvih zaključaka sa sinoćnjeg sastanka.
"Pokret 'Stop nasilju' nema za cilj da napada institucije i traži pojedinačnu odgovornost za incidente koji su se dogodili, već želi da utiče i podrži sve nadležne institucije u tome da se donesu neophodne promene u radu koje će, na duže staze, doneti mirniji život svim građanima," takođe su zaključili.
Članovi organizacionog odbora STOP NASILJU su: Igor Dašić, Miloš Timotijević, Stefan Veljković, Aca Mitić, Jovan Aleksić, Veroljub Petronić, Lazar Rakić, Milica Rakić, Nikolaj Zaporožac, Sandra Dobrić i Dejan Nedeljković |
Ovaj pokret je pozvao institucije i medije da ih "prepoznaju kao partnere" koji žele da daju podršku u rešavanju ključnih pitanja u vezi sa bezbednošću u gradu i efikasnoj prevenciji bilo kog oblika nasilja u društvu.
Iz pokreta naglašavaju da njihovo okupljanje nema "nikakvu političku, nevladinu, poslovnu pozadinu", već je to "otvoreni građanski pokret".
"Jedina svrha ovog pokreta jeste da se uz građanski aktivizam ukaže na postojeću potrebu za promenama u društvu, sa posebnim fokusom na pitanje bezbednosti," istaknuto je u saopštenju nakon sastanka.
Stop nasilju se sastaje ponovo u petak i ubrzo će izaći i sa preporukama za javnost i same institucije, a nemi protest građana trebalo bi da se održi za oko sedam dana.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.