Izvor: Koha (Tekst je izvorno preveden sa albanskog; sinoćno izdanje)
Tridesetčetvorogodišnji policajac, umesto da juri falsifikatore i kriminalce, pretvorio se u falsifikatora novca. Uhapšeni od 4. avgusta u Prištini je iz Rešnja, Severna Makedonija. Radio je u makedonskoj policijskoj upravi za borbu protiv teških zločina i organizovanog kriminala. Hapšenje je izvršeno nakon višemesečnog planiranja makedonskih i kosovskih vlasti, uz podršku Eurodžasta i Evropske policijske agencije (EUROPOL).
Makedonski policajac, uhapšen na Kosovu, osumnjičen je da je proizveo oko dva miliona lažnih kovanica od po dva evra, saopštila je Agencija Evropske unije za saradnju u krivičnom pravosuđu (Evrodžast). Hiljade novčića koje je krivotvorila njegova grupa završilo je na Kosovu.
„Istraga će imati za cilj da otkrije potpuni obim falsifikovanja kovanica“, rekao je Evrodžast.
Izvori Radija Slobodna Evropa iz istrage rekli su da je uhapšeni deo mreže falsifikata, ali ne i „mozak“ operacije.
Njegovo hapšenje je izvršeno nakon višemesečnog planiranja makedonskih i kosovskih vlasti, uz podršku Evrodžasta i Evropola.
U istrazi koja je vođena protiv njega učestvovale su i kolege policajca kojeg je uhapsilo Odeljenje za borbu protiv teških krivičnih dela i organizovanog kriminala, saopštilo je Osnovno javno tužilaštvo. U ovoj višemesečnoj istrazi učestvovali su obaveštajni zvaničnici, istražitelji i tužioci sa Kosova i iz Severne Makedonije.
Gde je novac bio falsifikovan?
Falsifikovani novac proizveden je sa dve mašine u jednom podrumu u Skoplju.
Policija je zaplenila i dve vreće novčića. Falsifikatori su koristili šest različitih verzija pronađenih na strani kovanice od dva evra.
U zajedničkom saopštenju makedonskog i kosovskog tužioca rečeno je da su stotine hiljada lažnih kovanica „proizvedenih“ u Severnoj Makedoniji od prošle godine „preplavile“ tržište Kosova. Ali, u poslednjem saopštenju Centralne banke Kosova podrazumeva se da je problem sa falsifikovanim novcem još veći.
To je zbog činjenice da je CBK za godinu i po dana povukla iz opticaja 2,5 miliona kovanica od po 2 evra, koji dostižu ukupnu vrednost od 5 miliona evra.
Ova institucija saopštila je da je oko 54.000 apoena od dva evra otkriveno i sprečeno da uđe u finansijski sistem, „izbacivši ih iz opticaja kao lažni novac“.
Ali lažni novac u podrumu u Skoplju nije završio samo na Kosovu. Kružile su kovanice i u zemlji u kojoj su proizvedene, u Severnoj Makedoniji. Lažni novac ušao je u opticaj na teritoriji Makedonije preko putarine za prelazak autoputeva, jer je samo tamo dozvoljena upotreba deviza.
Banka odgovorna za prikupljanje ovih prihoda potom je sumnjive kovanice poslala Makedonskoj narodnoj banci na proveru.
Iz Narodne banke Severne Makedonije su za Radio Slobodna Evropa rekli da su u poslednje tri godine otkrili više od 50.000 evra lažnih kovanica.
Ova banka vrši razne inspekcije i analize kako bi utvrdila da li su novčići pravi ili lažni.
Samo prošle godine otkriveno je ukupno 11.489 metalnih evra, od čega 11.112 kovanica od dva evra i 367 kovanica od jedan evro. U 2022. godini otkriveno je i 10.717 kovanica od dva evra i 231 kovanica od jedan evro, rečeno je za Radio Slobodnu Evropu u Narodnoj banci.
Hapšenje radnika makedonskog MUP-a nije prvi slučaj da je makedonski državljanin uhapšen na Kosovu pod sumnjom da je stavio u opticaj falsifikovane kovanice. Prošlog decembra, Kancelarija specijalnog tužilaštva Kosova saopštila je da su uhapšena tri makedonska državljana i tri kosovska, nakon što su kod njih pronađene falsifikovane novčanice od dva evra u vrednosti od 85.000 evra.
Oni su uhapšeni 28. novembra, dok je kosovsko tužilaštvo saopštilo da je tokom akcije pronađeno ukupno 42.505 kovanica od dva evra.
Drugim rečima, Tužilaštvo je navelo da su lažni novac stavljali u kese, maskirajući ih tako da izgledaju kao obična roba, i 28. novembra su ih poslali na Kosovo.
Specijalno tužilaštvo saopštilo je da su se trojica osumnjičenih Makedonaca sastala sa trojicom osumnjičenih sa Kosova u jednom selu u blizini Uroševca kako bi zajedno nastavili ka Prištini.
Kosovo nije deo evrozone, ali koristi evro.
U julu prošle godine na Kosovu su registrovana još najmanje dva slučaja kada su zaplenjene hiljade falsifikovanih evra, koji su u na Kosovo ušli iz Severne Makedonije i Turske.
Kosovski servis Radija Slobodna Evropa razgovarao je sa nekoliko vlasnika naloga na aplikaciji TikTok, koji su potvrdili da na Kosovo mogu doneti lažni novac. Kako ne bi počinio krivično delo, RSE nije naručila lažni novac sa ova dva profila, da bi potvrdila da li se isti zaista šalju ili ne.
Kosovska policija nije odgovorila RSE da li istražuje ove profile ili ljude koji su tvrdili da upravljaju ovim nalozima na društvenim mrežama.
Prema Krivičnom zakoniku Kosova, svako ko proizvede lažni novac da ga stavi u promet kao pravi, kažnjava se zatvorom od jedne do deset godina.
„Profitabilan posao“ za kriminalce
Za kriminalce je ovo unosan posao jer vrlo retko koji trgovac ili platilac uspe da proveri da li je novac lažan, iako to lako može da uradi.
Originalni novčići od jedan, dva i pet centi su od bakra presvučeni čelikom i veoma su magnetni. Dok spoljni prstenovi originalnih kovanica od jedan i dva evra, ali i od 10, 20 i 50 centi, nisu metalni, smatraju stručnjaci Centralne banke Nemačke.
Profit od falsifikovanog novca „ide ispod radara“, jer ovi novčići mogu vrlo lako da cirkulišu zbog svoje niske ekonomske vrednosti i koriste se u svakodnevnoj trgovini. Ređe se otkrivaju zbog svoje male vrednosti, za razliku od papirnih novčića koji imaju veću vrednost.
Kazne za falsifikovanje novca
Prema makedonskim zakonima, za promet falsifikovanog novca lice može biti osuđeno na kaznu zatvora od jedne do deset godina. Međutim, ako je krivično delo izazvalo „nemire u privredi zemlje”, predviđena je kazna od najmanje pet godina zatvora.
Prema zakonima u Severnoj Makedoniji, kažnjava se svako ko je slučajno uplatio ili primio lažni novac, odnosno novac se oduzima bez prava na odštetu.
Evropska centralna banka je u poslednje dve godine upozoravala na veliku „poplavu” falsifikovanog novca na tržištima širom evrozone.
Na primer, u 2023. godini otkriveno je oko 115.9000 falsifikovanih kovanica prilikom plaćanja u Nemačkoj, dok je ovaj broj u 2022. godini, prema podacima Nemačke centralne banke, iznosio oko 73.400. Prema statistici, u Nemačkoj je bilo 14 falsifikovanih kovanica na 10.000 stanovnika.
U aprilu ove godine, španska policija razbila je kriminalnu grupu osumnjičenu za distribuciju lažnih kovanica od 2 evra širom Evrope. Uz pomoć EUROPOL-a, u Toledu u Španiji pronađene su radionice u kojima se proizvodio lažni novac. Ova banda je uvela skoro 500.000 „visokokvalitetnih“ falsifikovanih kovanica na evropsko tržište. Uhapšeno je deset osoba, za koje se navodi da su kineski državljani.
Prema novinskoj agenciji DPA, istraga je „bila izuzetno teška, ne samo zato što je banda bila toliko tajanstvena, već i zato što je praktično nemoguće ući u trag falsifikovanom novcu“.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.