Ko su ”botovi” koji šire dezinformacije o srpskim aktivistima
KoSSev je analizirao nekoliko desetina objava, profila i komentara sa društvene mreže X, nekadašnji Tviter, kako bi pokušali da odgovorimo na pitanje da li postoji organizovana bot mreža sa Kosova koja targetira određene srpske aktiviste putem namernog širenja dezinformacija.
Piše: Anđela Milivojević
Sumnja u postojanje organizovanih bot mreža sa Kosova na društvenoj mreži X, nekadašnji Tviter, koje imaju za cilje namerno širenje negativne propagande i dezinformacija ponovo je postala aktuelna početkom marta.
„Evo Dorđa Bojovića, pomoćnika Viole fon Kramon, koji minimizira i pokušava da banalizuje srpski genocid pred albanskim stanovništvom na Kosovu.
Here’s Dordje Bojovic, Viola Von Cramon’s assistant, minimizing and trying to trivialize the Serbian genocide in the face of Kosovo’s Albanian population. pic.twitter.com/IKLIM8nA9N
— Kosovo is Dardania🇽🇰🇦🇱 (@Dardha93) March 8, 2024
Na dan žena, 8. marta, na društvenoj mreži X pojavio se snimak od 14 sekundi na kome je Đorđe Bojović, savetnik evropske izvestiteljke za Kosovo, Viole fon Kramon. Na kratom video snimku se može čuti da Bojović dovodi u pitanje tvrdnje da je na Kosovu počinjen genocid ili druga vrsta ratnih zločina. Post sugeriše da Bojović negira i trivijalizuje postojenje genocida na Kosovu.
Post je objavljen oko 8 ujutru sa profila ”Kosovo is Dardania” i brzo je postao viralan. Sporni niz na X je videlo oko 55 hiljada korisnika, podeljen 61 put direktno uz desetak citiranja i oko 230 lajkova (sviđanja) i oko 50 različitih komentara.
Kampanja se proširila toliko da je reagovalo nekoliko nevladinih organizacija, međunarodnih zvaničnika, ali i javnih ličnosti iz Prištine, koji su za organizovane napade sa raznih anonimnih profila krivili navodne „botove“.
I bivša kosovska predsednica Artifeta Jahjaga je okarakterisala ovo kao organizovani linč:
“Ovaj organizovani linč protiv aktivista civilnog društva na Kosovu i prijatelja Kosova preko društvenih mreža je neprihvatljiv.”
Iako se termin “bot” uglavnom koristi za automatizovano objavljivanje velikog broja zadataka na Intertetu u kratom periodu kroz imitaciju ljudskih aktivnosti, “bot armija” ili “bot vojska” se na Balkanu ustalila kao termin koji se često koristi da opiše nešto drugo – organizovane aktiviste političkih partija koji imaju zadatak da tokom radnog vremena objavljuju propagandne poruke, targetiraju neistomišljenike i promovišu aktivnosti političkih partija. Ovakva aktivnost se često na Internetu naziva “trolovi” ili “trolovanje”.
Način na koji ove fabrike botova ili trolova rade se može razumeti na primeru SNS Internet vojske koja je godinama koristila softver zvani Castle, preko koga su stranački aktivisti dobijali zadatke šta da pišu na društvenim mrežama i u komentarima medijsih sajtova.
Istraživanje Balkan Insight je pokazalo da su ovo pravi ljudi koji su zaposleni u državnim institucijama i koji tokom radnog vremena promovišu rad SNS.
Analiza naloga koji su na bilo koji način interaktovali sa ovom objavom pokazuje da je gotovo 95% profila anonimno, sa kosovskim ili albanskim zastavama u opisu profila ili referencama prema Kosovu i Albaniji. Uglavnom pišu na engleskom i albanskom, a mnogi od njih redovno dele vesti vezane za aktivnosti vlade Albina Kurtija. Radi se o profilima koji inače interaktuju često međusobno, prate se i dele međusobni sadržaj.
Način na koji je nekoliko desetina anonimnih profila širilo ovaj video otvorio je pitanje da li postoji organizovana bot armija koja namerno šiti lažne vesti i dezinformacije kao i šta je njihov cilj.
Kako bi pokušali da odgovorimo na ovo pitanje, KoSSev je prikupio podatke o ovim profilima kako bi razumeli ko su bili glavni učesnici ove negativne kampanje.
Najpopularniji profili koji su podelili snimak prema trenutnom broju pratilaca
Odakle je potekla kampanja protiv Bojovića
Prvi tvit koji targetira Bojovića pojavio se 7. marta, nakon objave teksta u briselskom Politico o navodnim vezama Novica Antić, vođe Vojnog sidikata, sa ruskom službom.
As recently as October 2023, a Serbian agent who knowingly worked closely with Russia’s security agency, met with Members of the European Parliament, according to a Western intelligence briefing seen by POLITICO.
Here's the inside story: https://t.co/npCYY18fqA pic.twitter.com/i3I0pCmKVH
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) March 5, 2024
Deo teksta govori o tome da se Antić sretao sa nekoliko EU diplomata, uključujući Violu fon Kramon. Upravo ovaj deo teksta je bio osnov za prvi anonimni X nalog da počne sa širenjem tvrdnje da je Bojović ruskin špijun u redovima EU diplomata:
“Ne bi ti se ovo desilo da nemaš takvog trojanskog konja pod svojim okriljem. Vaš tim se verovatno bori za svoje interese. Čudno”, pisalo je u objavi uz screenshot gde se moze videti da je Bojovic deo njenog tima.
Würde Ihnen nicht passieren, wenn Sie nicht so ein trojanisches Pferd unter Ihren Fittichen hätten.
Ihr Team, kämpft wohl um eigene Interessen. Peinlich. pic.twitter.com/ZO8AEaYd7a— 1444🇦🇱 (@njesitiKitrat) March 7, 2024
Autor komentara je anonimni nalog pod imenom “1444” sa korisničkim imenom @njesitiKitrat, osnovan u novembru prošle godine, koji je do sada objavio preko 5 hiljada objava. U opisu profila piše “razotkrivanje srpske* propagande // politička satira //”.
Ovu objavu je do sada videlo oko 26 hiljada ljudi, a tvit je vrlo brzo podelio nalog “Kosovo is Dardania”. Upravo je taj nalog nastavio sa širenjem netačnih infromacija o Bojoviću sledećeg dana.
Ideja iza kampanje protiv Bojovića izgleda da ima za cilj da diskredituje rad Viole na Kosovu time što će diskreditovati njene saradnike kroz širenje dezinofrmacijama o njima.
Tako je nalog @Dardha932 napisao:
“Za one koji se pitaju zašto je Viola tako često nerazumna kada je Kosovo u pitanju. Da li ste znali da je njen glavni skupštinski pomoćnik, Srbin, taj koji organizuje njene susrete sa ruskim špijunima, njene odlaske u Mitrovicu gde se sastaje sa kriminalcima?”
U ovoj objavi anonimni nalog bez dokaza sugeriše da savetnik Viole fon Kramon organizuje sastanke sa “ruskim špijunima” i “srpskim kriminalcima” samo zato što je on srpske nacionalnosti.
Sledeći tvit koji je ovaj anonimni nalog objavio izgleda kao nastavak namerne manipulacije manupulativnim korišćenjem video snimak Bojovića sa idejom da se on predstavi kao srpski nacionalista koji negira postojanje ratnih zločina.
Činjenica da profil “Kosovo is Dardania” nije podelio originalni video koji je dostupan svima na YouTube u kome se može čuti ceo govor Bojovića sugeriše da je snimak namerno isečen na način na koji može da obmane druge korisnike da pomisle da Bojović negira zločine na Kosovu. Profil takođe nije dao nikakav kontekst o snimku koji je zapravo iz 2016. godine kada je Bojović učestvovao na projektu studijske posete 'Ovo je Kosovo', gde se može čuti kako daje svoj komentar na izjavu predstavnika pokreta Samoopredeljenje da je "u ratu na Kosovu počinjen genocid nad albanskim stanovništvom".
Konačno, poslednji tvit u istom nizu je bio uperen protiv Bojovića i fon Kramon zajedno uz snimak njihovog razgovora sa kosovskom policijom tokom nereda u Zvečanu u maju 2023.
Ko je “Kosovo is Dardania” nalog?
Ovaj anonimni nalog je jedan od najaktivnijih u grupi analiziranih profila koji su podelili isečeni snimak Đorđa Bojovića i širili negativni narativ. Nalog je osnovan u martu 2018. i do danas objavio preko 70 hiljada tvitova.
Sa oko 9 hiljada pratilaca, profil je posvećen albanskoj istoriji prema opisu u profilu, są fokusom na “rat na Kosovu i srpske ratne zločine na Kosovu”. Profil objaljvuje postove uglavnom na engleskom, mada ponekad piše i na Albanskom.
Glavno pitanje je da li je ovaj anonimni profil takozvani bot, softverska aplikacija koja pokreće automatizovane zadatke na Internetu, obično sa namerom da imitira ljudsku aktivnost, kao što je razmena poruka, ali u velikim razmerama, ili se ipak radi o stvarnoj osoba ili osobama koje se kriju iza anonimnog profila sa namerom da svakodnevno objavljuje o Kosovu.
Analiza aktivnosti profila tokom jednog dana pokazuje da je ovaj profil aktivan tokom celog dana, uključujući i radno vreme, i da u najvećem broju slučajeva objavljuje političke komentare u vezi sa odnosom Srbije i Kosova ili generano promoviše Kosovo kao državu.
Na dan kada je objavljen snimak Bojovića ovaj nalog je objavio ili retvitovao oko 50 različitih objava u toku dana. Među njima nalaze se objave članova partije Albina Kurtija i nekadašnjih ili sadašnjih članova Vlade.
“Botovi”: Nismo botovi već patriote
Nakon što je Bojović napisao da je bio izložen kampanji nekoliko desetina anonimnih tviter naloga, više njih se oglasilo povodom optužbi da se radi o organizovanoj kampanji. Jedan profil je napisao:
„Mi nismo botovi. Mi smo slobodni građani nezavisnog Kosova, a da, vi ste ruski špijun koji radi pod EU. EU treba da prestane da plaća ljude koji rade za interese Putina“, napisao je profil “GhettoarSh”, kome u opisu piše “Tvitujem o politici i životu na Kosovu.”
Anonimni nalog “BukRa” koji u opisu profila ima kosovsku i albansku zastavu je napisao:
“Nema koordinisanog napada! Samo reakcija na vaš komentar umanjivanja, poricanja genocida; „neki zločini tokom rata“. Omalovažavate naše stradanje i ratne traume i nije to slučajno. To dehumanizuje živote Albanaca.”
Jedna od osoba koja je dala malo više informacija ko mogu biti osobe iza anonimnih profila je Evi Kokalari, Amerikanka albanskog porekla, koja je napisala:
“Čula sam većinu ovih momaka kako govore u nekoliko 'Spaces' kojima sam prisustvovala na X, i uveravam vas, većina njih, poput mene, živi u SAD i nemaju nikakve veze sa Aljbinom Kurtijem ili VV.”
„Ovi momci su Albanci naše dijaspore u SAD koji pokušavaju da zaštite našu istoriju i nemaju nikakve veze ni sa jednom od političkih partija na Kosovu“.
Ona je u svojoj objavi pokušala da relativizuje pokušaj manipulacije snimka Bojovića tvrdeći da niko od profila koji je kritikovao Bojovića nije rekao laž. Kao dokaz za to ona je ponudila opis sa profila Bojovića koji izgleda kao da je pogrešno razumela.
Na njegovom profilu piše “Uvodim Srbiju u Evropsku uniju povoljno” koji kada se prevede putem Google Translate može da znači da fazorizuje Srbiju na putu ka EU. Ona je takođe u svom postu insinuirala da postoji osnova da se sumnja u to da Bojović može da bude “još jedan propagandni umetak u EU”.
Ko je davao legitimitet dezinformacijama?
Među osobama koje su podelile sporni snimak anonimnog profila je Šar Jakupi (Sharr Jakupi), bivši šef kabineta u Ministarstvu spoljnih poslova Kosova, uz tvrdnju da Bojović negira genocid i ratne zločine, kao i to da određeni EU parlamentarci imaju “zabrinjavajući afinitet prema rusko/srpskim šovinističkim perspektivama”.
“Nažalost, Viola fon Kramon nije jedini briselski zvaničnik koji se bavi negiranjem genocida i ratnih zločina. Ovo pitanje se proteže od kancelarija poslanika do visokih zvaničnika, otkrivajući zabrinjavajući afinitet prema rusko-srpskim šovinističkim perspektivama.”
Jakupi nije napisao niti prikazao ni jedan dokaz koji bi potkrepio ove tvrdnje.
Još jedan poznata osoba koje je lajkovala snimak je kontraverzni srpski političar i nekadašnje obezbeđenje ubijenog srpskog premijera Zorana Đinđića, Nikola Sandulović.
Pored njih Kati Šneberger (Kati Schneeberger), predsednica “VIENNA goes EUROPE”, koja prati anonimni profil “Kosovo is Dardania” se takođe uključila u raspravu oko sporne kampanje. Ona je odgovarajući na komentar Kramon o kampanji protiv nje i Bojovića, napisala da Kramon podržava “kontraproduktivne ljude”, što izgleda kao da kaže da je Bojović kontraproduktivan, za razliku od mladih ljudi sa Kosova.
“Mladi Kosovari svih nacionalnosti koji grade mostove na Kosovu su tužni što, nažalost, ne dobijaju nikakvu podršku od vas, već im otežavate rad jer podržavate kontraproduktivne ljude umesto onih koji imaju istinski interes.”
Šneberger je pre nekoliko dana podelila saopštenje Institut za zaštitu demokratskih vrednosti (IPDV) sa Kosova u kome se negira postojanje organizovane kampanje protiv Bojovića ili Kramon, uz citat:
“Nedostatak konkretnih dokaza koji podržavaju tvrdnje o organizovanim kampanjama za suzbijanje neslaganja, zajedno sa neutemeljenim optužbama koje uvlače vladu u takve poduhvate, je zabrinjavajuće.”
Ona je takođe autorka onlajn kampanje iz maja 2023, kojom se traži hitno uvođenje sankcija Srbiji od strane EU koju je potpisalo nešto malo manje od 1,300 osoba.
Vlada Kosova je negirala da je na bilo koji način učestvovala u ovoj kampanji nekoliko dana kasnije:
“Naša vlada nikada nije i nikada ne bi učestvovala u zloupotrebi moći sponzorišući onlajn trolove. Negiramo navode Viole fon Kramon, sa kojom redovno komuniciramo službenim kanalima. Pozivamo nju i druge da ne podržavaju teorije zavere protiv demokratske vlade”, napisao je na X Perparim Krieziu, portparol Vlade Kosova.
Pročitajte još:
Krueziu: Negiramo optužbe Viole fon Kramon o ‘vladinim botovima’
Seljimi: Farma trolova vladajuće partije na Kosovu napada svakoga ko uputi kritiku na Kurtijev račun
Nakon Bojovića i Maljići na meti „sofisticirane mreže botova“ – „suzbijaju slobodu govora na Kosovu“
Negativna kampanja protiv člana tima fon Kramon, zato što je Srbin?
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.