Od ponedeljka isplata minimalca za zaposlene u turizmu i ugostiteljstvu

Siniša fMali
FOTO: Tanjug/Dragan Kujundžić

Vest je ažurirana

Ministar finansija Srbije, Siniša Mali, izjavio je da će u ponedeljak, 14. decembra početi isplata još jedne minimalne zarade u iznosu od 30.367 dinara za zaposlene u turizmu i ugostiteljstvu i da je za te namene iz republičkog budžeta izdvojeno oko dve milijarde dinara.

„Reč je o sektorskoj podršci za 72.500 zaposlenih u turističkim agencijama, rent-a-kar firmama, ugostiteljskim objektima i hotelima. Ta dodatna finansijska podrška značiće zaposlenima u ovom sektoru koji su zbog pandemije koronavirusa najviše ugroženi“, naveo je danas Mali u pisanoj izjavi.

On je saopštio da je to šesti po redu minimalac koji dobijaju zaposleni u tim sektorima u Srbiji, što znači da je pola poslovne godine u ovim preduzećima država pokrila isplatom zarada.

Poreska uprava je prethodno objavila spisak 12.037 preduzeća koja su ostvarila pravo na pomoć države.

Na sajtu Uprave za trezor www.trezor.gov.rs se mogu naći i lokacije najbliže filijale te uprave i informacije o tome šta ovlašćena lica privrednog subjekta treba da ponesu od dokumentacije radi isplate sredstava subvencija.

„Preduzećima će novac biti uplaćen na posebne namenske račune koje Uprava za trezor otvara za ovu svrhu“, kazao je Mali i dodao da je za isplatu potreban samo jedan dolazak ovlašćenog lica privrednog subjekta u nadležnu filijalu Uprave za trezor.

Ministar je rekao i da je u budžetu za narednu godinu predviđeno izdvajanje od 500 miliona dinara za podelu vaučera za subvencionisani odmor u Srbiji, zbog čega je ocenio da je „jasno da država planski i sistemski pokriva sektorske probleme u ovoj oblasti“.

Mali je podsetio da će ukupna izdvajanja države od početka godine za podršku privredi dostići šest milijardi evra, odnosno oko 700 milijardi dinara, kao i da je to jedna od najvećih paketa podrške u regionu.

Prema njegovim rečima, i pored svih turbulencija koje su snašle kako svetsku i domaću ekonomiju, Srbija će uspeti da ostvari jedan od najboljih rezultata u Evropi kada je reč o privredi i zabeleži pad BDP od jedan ili „čak i manje od jedan odsto“.

Ugostitelji: Nije dovoljno

Ipak, ugostitelji kažu da pomoć nije bila adekvatna i da je većina na putu da svoja vrata i nakon završetka epidemioloških mera više nikada ne otvore.

Tek je 12.037 preduzeća ispunilo uslove da novac iz držanog budžeta dobije. A među njima ima onih koji kažu – ministar Mali nije ugostitelj, pa, dodaju, ne zna da takva pomoć države ugostiteljskom sektoru u ovom trenutku nije dovoljna.

Iz Udruženja klubova i barova za N1 kažu: Vlada i nadležni zaboravljaju da ukupno osam meseci nisu radili.

„Evo fantastičan primer ovog poslednjeg minimalca. Mi smo dobili minimalac za decembar mesec, s tim da ne možemo da otpustimo radnike ni u januaru. Da se razumemo… Niko od nas ne želi da otpusti radnike, da sam želeo da otpustim radnike ja bih to uradio 15. marta, ali to je pitanje opstanka. Dakle, dobili smo 30.000 dinara u decembru, za period kad uopšte ne možemo da poslujemo – zato što klubovi i barovi ne mogu da posluju, a dobili smo uz to obavezu da platimo dva puta po 18.000 dinara doprinose… Dva puta po 18.000 je 36 hiljada dinara, a ako smo dobili 30.000 – mi smo već u startu u minusu, pa postavljam pitanje gospodinu Siniši Malom: kakva je to pomoć“, upitao je Miša Relić iz Udruženja klubova i barova.

Od države očekuju da dobiju tri minimalca i da im se doprinosi u narednom periodu otpišu dok se uslovi za poslovanje ne vrate na staro, da bi mogli da zadrže radnike.

Da li je država mogla da učini više? Ekonomski novinar Novog magazina Mijat Lakićević kaže: kada se pogleda budžet – država rasipa novac, mere pomoći mogle su da budu bolje.

„Ima dosta troškova koji su potpuno nepotrebni, koji nisu funkcionalni, dakle čak država rasipa novac – pa bi moglo da se kaže da ta politilka pomoći nije bila dobra, nije bila ni loša u potpunosti, ali je mogla da bude i mnogo bolja. Veliki broj ljudi u ugostiteljstvu radi na crno – niko od njih neće dobiti ništa. Ministar se ponaša kao da je to kafana Ministarstva finansija, pa radio ne radio – svira ti radio“, ocenjuje Lakićević.

A šta ako i u 2021. godini bude bila neophodna ekonomska podrška privredi?

„Država i dalje može da se zaduži, jeste da smo se mnogo zadužili i ove godine – četiri milijarde evra je deficit, ali i dalje ima prostora za zaduživanje, sad po kojim uslovima – to ćemo videti“, kaže Miloš Obradović, ekonomski novinar dnevnog lista „Danas“.

Ugostitelji sa velikom neizvesnošću čekaju narednu godinu, zabrinuti pitaju nadležne: šta će država da radi ako radnici završe na birou, a katanci na vratima restorana i kafića ostanu i kada jednom „sve ovo“ prođe?

N1 /Video prilog pogledajte ovde



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.