16.50 – Kako je u međuvremenu potvrdio Kuštrim Gara iz Komisije za nestala lica pri kosovskoj vladi, nakon što se za danas završilo sa iskopavanjem lokacija na ovom groblju – na njima ništa nije pronađeno.
Kako je dodao, na istu lokaciju se ipak vraćaju ponovo.
„Još ništa nije pronađeno. Međutim, planirano je da se u narednim danima vratimo na istu lokaciju nakon obrade nekih dodatnih informacija, kako bismo izbegli greške”, kazao je Gara za Klan Kosova.
14.59 – Izvor: Koha (Tekst je izvorno preveden sa albanskog)
Forenzički timovi su jutros započeli iskopavanje groblja Muhadžer u naselju „Mati 1“, u Prištini, zbog sumnje da se tu nalaze ostaci tela dvojice Albanaca koji su nestali tokom poslednjeg rata na Kosovu. Do sada je završeno iskopavanje manje lokacije i počelo je iskopavanje druge, dok se očekuje da će tokom dana biti iskopane još dve lokacije.
„Iskopavanja se vrše po nalogu suda“, rekao je vršilac dužnosti direktora Instituta za sudsku medicinu (IML), Ditor Haliti za KosovaPress, a prenosi Koha.
Kaže da do sada nisu došli do nalaza, ali čekaju završetak iskopavanja.
„Ovde smo po nalogu Posebnog sudskog odeljenja, izvršavamo nalog u smislu iskopavanja i ekshumacije eventualnog ostataka lica nestalih tokom rata. Imamo neke informacije na osnovu kojih tražimo dve osobe koje se potencijalno mogu naći u ovom području. Počeli smo sa radom jutros, još radimo i trenutno nemamo nikakvih nalaza, ali imamo još posla da uradimo, i još dve lokacije da pokrijemo, pa ćemo na kraju dana videti koliko rezultata imamo. Groblje je lokacija, ali u okviru njega imamo nekoliko manjih lokacija, i trenutno smo identifikovali četiri manje lokacije. Druga se upravo završava, i ostaju još dve“, kazao je on.
Takođe je dodao da je i ranije bilo iskopavanja na groblju Muhadžer u naselju „Mati 1“ i dodao da je najveća poteškoća nedostatak tačnih informacija.
„Ovde su i ranije bila iskopavanja, ekshumirana su tela koja su pripadala vremenu rata, i od njih nedostaju još dva lica koje tražimo. Najveća poteškoća je tačna informacija, imamo urađene skice koje su podeljene od strane međunarodnih timova a koji su u prošlosti ovde radili. Međutim, mape i skice koje su tada napravljene nisu baš tačne u smislu njihove interpretacije, tako da nam ostaje da pokrijemo širu lokaciju da bismo videli da li smo na pravom mestu“.
Najavio je da će uskoro biti iskopavanja i u Podujevu, uključujući i neke druge lokacije koje nisu završene.
„Imamo i uredbu u Podujevu koju uskoro planiramo da sprovedemo, a imamo i nekoliko drugih uredbi koje datiraju još od vremena rata, koje nisu u potpunosti spovredene, a na koje ćemo se sada vratiti“, kazao je on.
U međuvremenu, Kuštrim Gara iz Vladine komisije za nestala lica sa Kosova, izjavio je da je poboljšanje atmosferskih uslova stvorilo mogućnost za povratak iskopinama za pronalaženje tela koja su nastala tokom rata.
On je precizirao da se na ovoj lokaciji već četvrti put vrši iskopavanje, jer postoje sumnje da se na istom mestu nalaze još dva tela.
Prema njegovim rečima, glavni izazov za identifikaciju i iskopavanja za pronalaženje nestalih lica, ostaju lokacije na teritoriji Srbije, zbog kontinuiranog politizovanog pristupa srpskih institucija ovom problemu.
„Četvrti put se vraćamo na ovu lokaciju jer smo detaljnom obradom svih informacija zaključili da postoji mogućnost da se na prostoru ovog groblja nalaze posmrtni ostaci dva tela, odnosno posmrtni ostaci. Obradom svih podataka, potvrdili smo da je osam žrtava, potencijalno bilo sahranjeno od strane prištinske bolnice od srpskih snaga na ovoj lokaciji, a do sada je ekshumirano samo njih šest, tako da nije isključena mogućnost da se na ovoj lokaciji nalaze još dve žrtve“.
Na Kosovu je još uvek nepoznata sudbina preko 1.600 ljudi koji su nestali tokom rata. U Briselu je 2. maja postignuta Deklaracija o nestalima.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.