Kurti poziva ponovo dijasporu da se popiše dok je na Kosovu

Ne prestaju napori kosovskih vlasti da se popiše dijaspora. Novi poziv sada stiže od Aljbina Kurtija.

„Dragi iseljenici, proces registracije kao nerezidentnog državljanina Republike Kosovo je vaša prilika da ojačate vezu sa domovinom. Registracijom postajete aktivan deo izgradnje budućnosti Kosova i same dijaspore“, obratio se u video poruci kosovski premijer.

Pozvao ih je da iskoriste svoje ustavno pravo, odnosno da se registruju preko posebne onlajn platforme do 31. avgusta, kada ističe rok za popis stanovništva Kosova – ali samo za dijasporu.

Osim što je za ovu grupu stanovništva sa Kosova, uz posebnu platformu, produženi rok za popis bio duži za više od dva meseca, Kurti ih je sada podsetio i na ostale pogodnosti i značaj kako bi to učinili.

„Pored platforme e-dijaspore, službenici Agencije za statistiku Kosova mogu vas informisati i po potrebi pomoći da se registrujete u regionalnim opštinskim objektima Kosova. Registracija je brza i laka, ali sa velikim uticajem. Vaši podaci će pomoći u kreiranju politika koje podržavaju emigraciju, poboljšavaju usluge i jačaju kulturne i obrazovne veze sa domovinom. Dijaspora je neodvojivi deo našeg naroda, pa vas pozivam da se svako od vas registruje!“, poručio im je Kurti uz poseban link za registraciju.

Koha, izveštavajući o ovom obraćanju, u naslovu je navela da je Kurti pozvao građane da se registruju radi glasanja na izborima 9. februara.

Rukovodilac popisa stanovništva u Kosovskoj agenciji za statistiku (ASK), Ili Šalja (Ylli Shala) je naveo da je rok za popis dijaspore produžen zbog toga što u slučaju da se nisu registrovali preko elektronske platforme, ovi stanovnici mogu da iskoriste svoj letnji boravak na Kosovu i to učine.

„U nekim od najvećih gradova, ili u sedam centara Kosova, poslali smo čoveka u opštine, gde kada bi neko otišao u opštinu, video bi našeg službenika i registrovao se”, kazao je, preneli su mediji u Prištini.

Potvrdio je da nije velik broj onih koji se na ovaj način popisuju na Kosovu, smatrajući da je većina ovaj proces ipak završila u onlajn formatu.

„Koji je bio izuzetno lak – za 5 do 10 minuta i domaćinstvo ga je završilo bez ikakvih problema. Trenutno je broj registrovanih korisnika preko 500.000. Nakon što se ovaj proces završi, mi ćemo dobiti i pogledati podatke“, kazao je.

Kroz više napisa u medijima prethodnih dana govorilo se i o kaznama za one koji se ne popišu, uključujući i za dijasporu, premda uz ogradu.

Šalja je dodao da ljudi koji su u inostranstvu zbog zdravstvenih razloga i zbog studija, neće biti kažnjeni.

Kosovska vlada je prethodno i krajem jula takođe uputila poziv dijaspori da se popiše.

Prema preliminarnim rezultatima Agencije za statistiku u Prištini od jula, blizu je 1.6 miliona građana na Kosovu, uz suštinski bojkot na Severu, i sa oko 600.000 popisanih u dijaspori, što se razlikuje od procenjene Šaljine brojke za dijasporu.

Popis stanovništva na Kosovu sproveden je u periodu od 5. aprila do 17. maja, osim u jedanaest opština južno od Ibra, zbog čega je na zahtev lokalnih vlasti, produžen za još nedelju dana, te se on konačno završio 24. maja.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.