Krstić: Širi se populistička demagogija, budi se nacionalna netrpeljivost zarad podrške jednostranih odluka vlade za Sever

Ukoliko se bude nastavio trend nacionalizma, nećemo imati medije koji se pridržavaju kodeksa novinarstva, upozorio je novinar Branislav Krstić. Mora da postoji kodeks kažnjavanja novinara koji raspiruju jezik mržnje, poručuje. 

Krstić je na panel diskusiji u organizaciji KoSSev portala – „Uloga lokalnih novinara u ratnom i poratnom izveštavanju i sukobima“, a uoči 25. godišnjice bombardovanja i rata na Kosovu, upozorio na etničku netrpeljivost koju primećuje u kosovskom društvu.

„Diskurs koji nedvosmisleno ukazuje na širenje populističke demagogije, na buđenje nacionalne netrpeljivosti i na stvaranje jednog populističkog udara radi podrške svih onih jednostranih političkih odluka koje se događaju na severu Кosova“, kazao je.

Aktuelnu vladu u Prištini je opisao kao „ultra nacionalističku“ sa elementima srbofobičnosti, a samog premijera Kosova opisao sa autokratskim manirima.

„Nije problem to što zvanična Priština ima ove godine 11,000 manje brucoša nego prethodne godine, nije problem što na Кosovu trenutno ima manje od milion stanovnika. To uopšte nije problem. Problem su isključivo Srbi“.

Iako kosovska vlast nije uspostavila kontrolu nad medijima kao što je to slučaj sa srpskom medijskom scenom, Krstić navodi da Samoopredeljenje čini „sve da je uspostavi“.

„Do medija možete doći tako što ga kupite, ili tako što populističkom i ultranacionalističkom politikom probudite nacionalizam, revanšizam i prstom ukazujete na Srbe. Srbi su jedini problem na Kosovu“.

Smatra da se uticaj medija ipak prenosi na medije, posebno kada je u pitanju izveštavanje o Srbima, te da se po inerciji na medijsko izveštavanje prenosi retorika koju koristi Samoopredeljenje.

Naveo je loše primere iz prakse, od načina izveštavanja kada je pripadnik KBS pucao na srpske dečake za Badnji dan prošle godine, preko izveštavanja o 20. godišnjici martovskog nasilja, pa sve do toga da se pojedini urednici i novinari medija na albanskom na Severu fotografišu, objavljuju preko svojih društvenih mreža, uz jezik trijumfalizma ili mržnje, ili netrpeljivosti, kako primećuje Krstić:

Gde se prekrajaju toponimi na severu… Кaže ‘jo Leposavić’, ‘Aljbaniku’. I sada vi trebate da gledate taj medij

„Vi imate ispod jednog biračkog centra kancelarije centralne izborne komisije gde je pronađena jedna bomba bačena, podmetnuto, ili bilo kako i da su polomljena samo stakla i ništa više, i imate premijera koji predvodi to svoje populističko jurištvo ka severu i kaže ‘teroristički napad’ u Severnoj Mitrovici, bez ijedne žrtve, sa jednom bombom koja je bačena, podmetnuta… svejedno… Tako da u tom diskursu koji je direktno pod kontrolom kabineta Premijera Кosova, mi smo u zaista velikom problemu. Кad kažem ‘mi’, mislim na novinarsko biće“.

Krstić ukazuje na problem nedostatka valjanog monitoringa o medijskom izveštavanju, odnosno da se „katastrofalno“ i neprofesionalno izveštavanje ‘kazni’ tako što se takvom mediju dodeli novčana donacija od više stotina hiljada evra.

„Tako da ukoliko se taj trend nastavi, mi nećemo imati medije koji moraju da izveštavaju uz ono što se naziva kodeksom novinarstva“, naglasio je Krstić uz opasku da bi Nezavisna komisija za medija morala da prati izveštavanje medija na Kosovu.

Krstić: I Srbi i Albanci žrtve dva režima kojima upravlja konflikt menadžment grupa za Kosovo



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.