Nacionalni savet Albanaca PMB sa Lajčakom: Srbija nespremna da integriše Albance u institucije

FOTO: Nevdžat Ljutfiu/Facebook

Vest je ažurirana

Predsednik Nacionalnog saveta Albanaca u Srbiji Nevzat Ljutfiju (Nevzad Lutfiu), zajedno sa albanskim poslanikom u Skupštini Srbije Šaipom (Shaip) Kamberijem sastao se danas u Briselu sa posrednikom EU u dijalogu Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom.

O sastanku je izvestio sam Ljutfiju, preko Fejsbuka, navodeći da su razgovarali o izazovima sa kojima se suočavaju Albanci u ovom delu Srbije.

Lajčaka su obavestili o, kako navodi, nespremnosti Srbije da integriše Albance u državne institucije, a sa druge strane „spremnosti koju je državni sistem pokazao za pasivizaciju (adresa) Albanaca“.

„Neintegracija Albanaca u institucije učinila je institucije nepouzdanim i diskriminatornim, dok primena tendenciozne pasivizacije u mestima gde žive Albanci omogućava promenu etničke strukture u tim naseljima. Medveđa je najbolji primer“, naveo je Ljutfiju.

Kako se dodaje, Lajčaka su obavestili i o „značaju priznavanja kosovskih diploma za diplomce iz Doline“.

Smatraju da bi njihovo priznavanje značilo mogućnosti za novu perspektivu.

„Nedostatak političke volje za privredni razvoj Preševske doline najbolje se ogleda u totalnom državnom bojkotu ponašanja investitora u Preševu, Bujanovcu i Medveđi“, dodaje Ljutfiju.

Prema njegovim rečima, opštine u kojima žive Albanci spadaju među najnerazvijenije opštine u Srbiji.

„Uništena školska infrastruktura u školama u kojima se nastava izvodi na albanskom jeziku, zbog nemogućnosti udžbenika i njihovog nedostatka na albanskom jeziku, dodatno otežava obrazovni proces albanskim učenicima“, ukazao je on.

Evropska budućnost, dodaje Ljutfiju, mora da bude jedini put za Zapadni Balkan, a ljudska i manjinska prava moraju da budu suštinski preduslov za nastavak puta ka Evropskoj uniji.

Narednog dana oglasio se Miroslav Lajčak uz sledeću poruku: „U okviru mojih redovnih interakcija sa Zapadnim Balkanom, imao sam koristan sastanak sa Šaipom Kamberijem u Briselu. Razgovarali smo o važnim temama, uključujući ljudska i manjinska prava, koja su ključna pitanja u procesu evropskih integracija“.

Pre manje od nedelju dana, Kurti se u Prištini sastao sa delegacijom Albanaca iz ove tri opštine, poručivi da su oni izloženi „ekstremnoj diskriminaciji“, ali i da oni više ne ostaju zaboravljeni i nezaštićeni.

Istovremeno sa mandatom aktuelne kosovske vlade, na delu su napori da se aktuelizuje i pitanje položaja Albanaca u tri srpske opštine – Bujanovcu, Preševu i Medveđi, uz tzv. Kurtijev princip reciprociteta, odnosno, internacionalizacija ovog pitanja i zahtevi da se i ovo pitanje uvrsti u briselski dijalog.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.