Dan srpske zastave koja na Kosovu bledi

FOTO: KoSSev

Srbi danas proslavljaju Dan zastave, ili kako se zvanično predstavlja u Srbiji i Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta u BiH – kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.

Datum 15. septembar izabran je, jer je tog dana 1918. godine probijen Solunski front.

Povodom obeležavanja praznika, predsednik Srbije Aleksandar Vučić primio je u Predsedništvu, u 11 sati, učenike i nastavnike osnovnih škola i predsednike opština iz Republike Srpske i Crne Gore.

Svečana akademija povodom Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave održaće se u 18 časova, u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, preneo je RTS.

Dan srpske nacionalne zastave prvi put je uspostavljen Zaključkom Vlade Srbije 11. septembra 2020. godine, a svečano proslavljen 2021. godine i to u Beogradu na Savskom trgu, kod spomenika Stefanu Nemanji.

Od tada, u srpskim sredinama na Kosovu, gde srpska trobojka za Srbe ima dublje i složenije značenje – ona se godinama isticala na današnji dan.

U prošlosti su srpski simboli bili vidljivi na javnim institucijama i mnogim javnim mestima u sredinama gde žive Srbi, naročito na Severu Kosova gde su u većini.

Sve do ove godine, menjale su se na gotovo svim javnim površinama u severnom delu Mitrovice, duž gradskog šetališta, na trgovinskim radnjama u gradu, na srpskim institucijama, ali i na terasama i prozorima stanova i kuća.

Kakva je slika danas?

Dan zastave Srbije, iako u Srbiji slavi nacionalni ponos i jedinstvo, na Kosovu otkriva sve dublje rane i podeljenosti. Iako zaštićene čak i u kosovskom ustavu u članu o pravima zajednica da je slobodno ističu, sve su manje u srpskim sredinama one vidljive.

U jeku usijanih tenzija na Severu Kosova i napora kosovskih vlasti za ukidanje preostalih srpskih institucija i jačanja kosovskih, ovaj Dan nacionalne zastave Srbi u severnom delu Mitrovice dočekali su sa znatno drugačijom slikom.

Kako kosovske vlasti na Severu jačaju svoje institucije, upotreba srpskih simbola koji su tu imali istaknutu ulogu – postala je sve više ograničena, posebno u javnom prostoru.

Kako smo se ovoga jutra uverili, srpske zastave na gradskom šetalištu i javnim površinama širom grada nisu menjane.

Stare, iskrzle i blede vise okačene na banderama.

Mogu se danas videti na samo par mesta na stambenim zgradama. Tek pokoja okačena je na terasama pojedinih građana.

Sa druge strane, iako ni nalik prošloj godini, terase Studentskih domova okićene su srpskim zastavama.

Takođe, par ovih zastava danas je vidljivo i na Tehničkoj školi u severnom delu Mitrovice.

Trobojke zamenjene kosovskom zastavom

Obnavljanjem srpskih zastava na javnim površinama, bavio se lokalni Privremeni organ opštine, nedavno zatvoren od strane kosovskih vlasti.

I na ovoj je instituciji krajem avgusta skinuta srpska zastava, identično kao i na drugim zatvorenim objektima na Severu u kojima su sve do pre manje od mesec dana funkcionisale srpske institucije.

Na zatvorenim srpskim administrativnim institucijama, za manje od 24 sata srpske trobojke zamenjene su kosovskim zastavama.

Prekrečen je nedavno srpski nacionalni simbol i kod trga Braće Milić, a u proteklom periodu u više je navrata mistično skidana pa vraćana srpska nacionalna zastava na zvečanskoj tvrđavi.

Vučić čestitao Srbima na Kosovu: Prvo njima, zaslužili su

„Naša braća i sestre zbog ove naše zastave, zbog našeg barjaka, ne žive u uslovima u kojima su Evropljani i neki drugi navikli. Govorim o uslovima o kojima su ti isti Evropljani pečatima i potpisima garantovali, a nisu ispunili“, kazao je jutros srpski predsednik dočekavši u Predsedništvu decu iz Republike Srpske i Crne Gore.

Povrh svega, kazao je, Srbi na Kosovu se danas raduju.

„Srdačno ih ovom prilikom pozdravljam i čestitam praznik, pre svih eto baš njima“, istakao je.

Prvo je čestitao Srbima na Kosovu jer su, poručuje, zaslužili, mnogo pretrpeli i tek će.

„Zaslužili su, najviše pretrpeli, i znam da će još mnogo toga morati da pretrpe. Ali uvek će imati svoju Srbiju, svoju državu i nas koji ćemo biti uz njih“, kazao je Vučić danas.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.