„Mi smo predstavnici svih građana, bez obzira na razlike“, kazao je danas ministar unutrašnjih poslova u Severnoj Mitrovici Dželjalj Svečlja (Xhelal Sveçla), koji već drugi dan za redom odbija da odgovori na srpskom na pitanja novinara sa Severa, uključujući i novinaru našeg portala.
U toku su napori kosovske vlasti da posle 25 godina otvori glavni most na Ibru za saobraćaj.
Tome se u ovom trenutku protive zemlje Kvinte, EU, uključujući i KFOR, koji težište rešenja problema prebacuju na briselski dijalog.
Američki ambasador Džefri Hovenijer u petak je, ispred zgrade kosovske vlade, gde je održan još jedan u nizu sastanaka sa Kurtijem, pročitao zajedničko saopštenje Kvinte, sa naglaskom da se radi o stavu vlada, kada je u jednoj rečenici kazao da oni u ovom trenutku nisu saglasni sa bilo kakvom promenom statusa mosta.
Premda su i kosovska vlada i sam premijer Aljbin Kurti krajem nedelje izašli sa zasebnim saopštenjima da će nastaviti sa konsultacijama i koordinacijom u vezi sa ovim pitanjem sa svojim zapadnim partnerima, nova nedelja donosi na terenu vidljive aktivnosti i namere Kurtijeve vlade da se most otvori što pre.
Prvo su mediji u Prištini, uključujući samog predsednika Asocijacije novinara Kosova, saopštili juče da je upravo Svečlja sa dvojicom ministra došao da „testira most pre neminovnog otvaranja“, što je Svečlja i učinio, u pratnji više redakcija iz Prištine, dok mediji na srpskom nisu bili obavešteni o istoj poseti, što se i danas ponovilo.
Od „Dobrog života“ do „To je život“
Testirajući most, otišao je na piće u novootvoreni kafić „C’est la vie“, nekadašnju Dolčevitu. Ovaj je kafić u Severnoj Mitrovici, tik pored mosta, postalo mesto na kojem se sada okupljaju Albanci. Naročito je popularan za zvaničnike Samoopredeljenja, koji objavljuju selfije na društvenim mrežama.
Svečlja je posetu ponovio i danas, i to neposredno nakon protestnog skupa Srba koji su se aklamacijom na Trgu Braće Milić izjasnili da oni ne podržavaju odluku otvaranja glavnog mosta.
Most je za njih danas i dalje „simbol opstanka“, kako je to danas rečeno. Podsetili su Srbi da je baš na ovom mostu, koji je pre svega čuvao francuski KFOR, stalo etničko čišćenje Srba, koje se događalo ’99 u ostatku Kosova.
Na nešto od istorije, podsetio je i sam Svečlja danas, odbijajući da odgovori na naša novinarska pitanja.
„Predstavnici smo i građana koji su protestvovali i onih glasnih, ali smo predstavnci i građana koji ćute, ali koji imaju prava ili potrebe koje ne izražavaju. Mi smo predstavnici, takoreći, 11,000 građana koji su 4. februara (2000) proterani iz ovog dela i onih koji su ubijeni tog dana, ali smo predstavnici i onih ubijenih 2004., 1999, to znači mi branimo interese svih, uvek se bazirajući na red i zakon i na Ustav Republike Kosovo, hvala“, kazao je u hodu prelazeći most ka Južnoj Mitrovici.
Farbanje
A sa južne strane mosta, uveliko se farbaju stubovi glavnog mosta. Krem boja prekrila je multietničke grafite koje su svojevremeno ispisali aktivisti nekoliko civilnih organizacija sa Severa i juga.
Radnici pored okrečenih stubova nisu hteli da bilo šta kažu za naš portal, ali Kohi jesu.
Oni su radnici firme koji „most kreče dobrovoljno“. Za to su, navode, dobili „dozvolu države“ i garancije za bezbednost. Upravo se ispod mosta danas slikao i Dželjalj Svečlja.
Kosovska vlada inače je, takođe prema pisanju medija u Prištini, izdvojila 10 hiljada evra za „testiranje mosta“ za putnička i teretna vozila.
Konačno, KFOR je sam potvrdio da ih je direktor Kosovske policije obavestio o testiranju, ali ne i da li će to KFOR dozvoliti ili ne.
„Nećemo oklevati da se pozabavimo bilo kojim razvojem događaja koji mogu uticati na bezbednosno okruženje i regionalnu stabilnost, uz puno poštovanje našeg mandata UN“, škrt je bio na rečima juče KFOR.
Idealan trenutak za otvaranje mostova koji povezuju ljude
Naporima Prištine da se otvori most, pridružuje se i opština Severna Mitrovica, čiji su odbornici bili i prvi koji su doneli takvu odluku u prvom zadatku prošle godine kada su preuzeli mandate nakon izlaska Srba iz institucija.
Sutra u 11 sati održaće se javna diskusija o „međuetničkoj saradnji pri opštinskom odboru za bezbednost u zajednici i saradnji institucija i civilnog društva“.
Baš ovom događaju, veliku pažnju poklonila je kosovska vlada, jer će sastanku prisustvovati ministar za lokalnu upravu Eljbert Krasnići, koji je i danas sa Svečljom bio na Severu, šefica iz kosovskog MUP-a Jeta Telja.
„Sutra u sali skupštine opštine, zajedno sa predsednikom Erdenom Atićem i potpredsednicom Katarinom, Regionalnim zamenikom direktora policije i predstavnicima MUP-a, imaćemo sastanak sa građanima i sa različitim predstavnicima civilnog društva, da bi razgovarali o situaciji zajedničkog života u Severnoj i Južnoj Mitrovici i da bi razgovarali o
situaciji koje su brige građana za otvaranje mosta. Naravno da ćemo se mi pozabaviti svakom od zabrinutost koje mogu da se pokrenu iz te diskusije i da uopšteno razgovaramo o čitavoj situaciji, investicijama koje je Vlada uložila u ovom delu, ali i o olakšicama koje je Vlada dala za građane, posebno etničkim pripadnicima na severu zemlje“, bio je govorljiviji Krasnići od Svečlje danas.
Uz ocenu da mostovi povezuju ljude, ponavljao je da se radi o „idealnom trenutku“ za tako nešto.
U ‘lokalna pitanja’ uključio se i Aljbin Kurti koji je pozvao građane da se odazovu ovoj diskusiji i da se „informišu o prednostima otvaranja mosta“.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.