KFOR u promovideu o ključnim naporima zajedničkih patrola sa Vojskom Srbije

FOTO: KFOR u Dečanima
KFOR u promovideu o ključnim naporima zajedničkih patrola sa Vojskom Srbije

Kfor je objavio kratak promotivni video na svojoj Fejsbuk stranici sa porukom da redovno patrolira pograničnom administrativnom linijom.

„Administrativna pogranična linija zahteva konstantno nadgledanje, kako bi se osigurala bezbednost i stabilnost. Regularne i sinhronizovane patrole koje sprovode KFOR i Oružane snage Srbije, predstavljaju ključni napor do sada“.

Podsetivši na svoj mandat koji se zasniva na rezoluciji 1244 – da obezbedi sigurno i mirno okruženje i slobodu kretanja građanima, dodaju da to čine na nepristrasan način. Obavezna poruka uz ovu jeste i da su treći u nizu odgovornih za bezbednost, nakon Kosovske policije i EULEX-a, sa kojima rade u tesnoj saradnji.

Šetnja vojnika NATO-a pograničnom linijom, uključujući i Sever Kosova se obrela u vreme kada Priština redovno ističe takođe svoje promotivne poruke o prisustvu, pre svega kontroli i tog dela Kosova od strane svojih specijalnih policijskih snaga i drugih institucija.

 

Posebno su aktuelizovani prizori sa Gazivoda, gde je ove nedelje boravio i komandant KFOR-a, da bi dan kasnije iz Srbije stigla vest o obilasku srpskog ministra odbrane i načelnika generalštaba KZB.

Istovremeno na račun Srbije iz Prištine, uključujući pre svega premijera Aljbina Kurtija, se povremeno šalju optužbe o tome da se njene jedinice „od granice sa Kosovom nalaze samo nekoliko metara“.

Iako „svestan“ da oružane snage Vojske Srbije izvode redovne vežbe, to shvata kao namernu provokaciju, ponovio je više puta.

Iz Vojske Srbije poslate su potom poruke da se radi o redovnim zadacima na obezbeđenju administrativne linije i kontroli Kopnene zone bezbednosti, a sve u skladu s Vojno-tehničkim i svim drugim potpisanim sporazumima.

I dok se i Vojska Srbije pohvaljuje sa zajedničkim patrolama sa KFOR-om, u obezbeđenju administrativne linije naglašavaju da „nema mesta za tzv. kosovsku policiju ili tzv. kosovske bezbednosne snage“.

Pitanju prisustva Vojske Srbije oko pogranične administrativne linije, od kraja septembra prošle godine, NATO je prišao sa osetljivijom dinamikom, a nakon sukoba u Banjskoj na Kosovo je uputio i oko 1000 vojnika više.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.