Kallxo: Albanci i Srbi u Slivovu protiv lokacije za izgradnju prihvatilišta za ulične pse

FOTO: Kallxo / Predložena parcela za izgradnju skloništa

Izvor: Kallxo (Tekst je izvorno preveden sa albanskog, jučerašnje izdanje)

Meštani sela Slivovo, putem peticije upućene opštini Priština, usprotivili su se lokaciji na kojoj je odlučeno da se u ovom selu izgradi azil i park za ulične pse. To su uradili iz razloga što se dodeljena parcela nalazi u blizini stambenih kuća i osnovne škole. U selu koje se nalazi 24 kilometra od Prištine, opština je 2022. godine izdvojila oko 10 hektara za izgradnju azila za ulične pse, lokaciju koja je sporna za stanovnike. Kažu da do pre nekoliko dana nisu bili upoznati sa lokacijom za ovo prihvatilište.

Stavovi lokalnog stanovništva 

Jakup Ramadani, direktor OŠ „Filip Široka” (Shiroka) u izjavi za Kallxo kaže da je situacija zabrinjavajuća jer je lokacija udaljena samo 200 metara od škole vazdušnom linijom.

„Ova situacija je u ovom trenutku prilično uznemirujuća, posebno za školu i stanovnike koji žive u blizini jer je izgradnja azila za ulične pse usred sela i blizu škole – nekih 200 metara vazdušne linije – veoma štetna. Nisam to znao dok nisu počeli radovi, nismo obavešteni, nije vođena rasprava“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, pošto će tu biti i park za pse, to će ometati učenike, ali i biće bučno za stanovnike u blizini.

„Ovo će uticati i na učenike jer su svi prozori okrenuti prema tom delu, ne znam kakav će se rad i aktivnosti odvijati kada detetu pažnju najviše privuče taj deo kada psi laju i glasni su. Ne znam šta će se raditi kada se u blizini škole čuje zavijanje pasa”, dodao je Ramadani.

Prema propisu, ovakvo sklonište mora biti izgrađeno na udaljenosti od 500 metara od stambenih kuća.

Bojan Simijonović, meštanin sela, u izjavi za Kallxo kaže da će deca, kada dođe proleće i lepo vreme, želeti da izađu i prošetaju u prirodi, ali neće imati priliku za to.

„Nije u redu da se gradi pored kuće, pored škole ili pored ambulante, jer se time ugrožava životni standard. Treba se postupiti prema modelu Švajcarske, Nemačke ili drugih evropskih zemalja, jer kad bi tamo ovako gradili, ne bi tamo ostao nijedan stanovnik“, rekao je on.

Šta kažu opštinski službenici?

Službenici opštine Priština prošle nedelje izašli su na lice mesta da saslušaju zabrinutost građana, koji su zatražili da se projekat realizuje na drugim imanjima u okolini, gde nema stanovnika i nikome ne smetaju, kao npr. na Koznici, koja se nalazi na oko 3 kilometra od ovog sela.

Stanovnici kažu da u blizini imaju i firme kojima bi blizina takvog skloništa mogla naštetiti.

Oni su istakli da nisu protiv da se takvo sklonište gradi, ali ne i u prostoru kod stambenih kuća.

Još jedan Srbin stanovnik ovog sela zatražio je od opštine da izgradi neku fabriku, a ne sklonište za pse.

Službenik za pitanja bezbednosti u Opštini Priština, Bajram Gecaj, rekao je za Kallxo da se prema podacima opštine ne vidi da se u blizini ove parcele nalaze stambene kuće.

On je saopštio da će ispitati zabrinutost meštana i da će biti odlučeno da li će se projekat sprovoditi dalje ili na nekom drugom selu.

„Mi prihvatilište moramo da izgradimo, gde god da to uradimo građani će se žaliti. Međutim, zakon kaže da sklonište mora biti udaljeno 500 metara od kuća i zbog toga moramo preispitati“, naglasio je Gecaj.

Gecaj je dalje naglasio da bi izgradnja ovog skloništa omogućila zapošljavanje velikog broja stanovnika sela, 40-50 radnika.

Mere opštine za rešavanje problema sa uličnim psima

Građani kontinuirano prijavljuju napade uličnih pasa u različitim delovima grada, dok je najgora situacija tokom zimske sezone.

Na Kosovu nije dozvoljeno masovno ubijanje (eutanazija) pasa, osim u slučajevima kada je pas bolestan ili veoma agresivan.

Opštinske vlasti su pokušale da olakšaju situaciju sa velikim brojem pasa tretmanom (kastracija, sterilizacija, vakcinacija) i ishranom.

Opština je takođe izgradila još jedno sklonište za ulične pse u Ajvaliji.

Psi se uglavnom leče u skloništima (kastracija, sterilizacija, vakcinacija), a zatim puštaju na mesto odakle su uzeti.

Međutim, sklonište u Slivovu obuhvata i park za pse, koji prema rečima stanara može da izazove buku i zagađenje životne sredine.

Pored prihvatilišta, Opština Priština je ove godine počela da subvencioniše sa 50 evra mesečno za građane koji udomljavaju ulične pse. Ovo je mera za smanjenje broja pasa, koji se procenjuje na oko 5.000 samo u regionu Prištine.

Takođe, Opština je raspodelila preko 20 mesta za ishranu pasa u nekoliko zona grada sa ciljem smanjenja broja napada na građane.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.