Kada ujedi komarca mogu biti opasni po naše zdravlje

FOTO: N1/Pixabay/Emphyrio/

Šetnje i igra u prirodi su neizostavni u odrastanju svakog deteta, ali boravak u prirodi mogu da pokvare ujedi komaraca.

Ujedi komaraca su neprijatni i izazivaju svrab, koji može biti toliko intenzivan da se neprestanim češanjem mogu napraviti ranice na koži. Pojedinačni ujedi najčešće nisu opasni, ali u retkim slučajevima mogu da izazovu alergijsku reakciju, objašnjava za portal N1 dr Aleksandra Vukov.

„Alergijska reakcija može biti lokalna, na mestu ujeda, i da se manifestuje u obliku malog plika koji prođe u roku od 20-ak minuta. Teži oblik lokalne alergijske reakcije na koži predstavlja Skeeter sindrom, koji se može razviti satima nakon ujeda i može zahvatiti veliku površinu kože manifestujući se kao otok, koji je topao, crven i izaziva svrab i bol, a može biti veličine 2-10 cm„, kaže dr Vukov.

Alergijske reakcije na ujed komarca

Doktorka dodaje da vrlo retko, alergija na ujed komaraca može izazvati teže simptome, poput koprivnjače, generalizovanog otoka, mučnine, povraćanja/proliva, ali i otežanog disanja, sviranja u grudima ili otežanog gutanja, pada pritiska, inkontinencije stolice ili mokraće i gubitka svesti.

„Pored alergijskih reakcija na ujed, komarci mogu biti i prenosioci potencijalno opasnih zaraznih bolesti, među kojima je kod nas najpoznatija virus Zapadnog Nila. Iz godine u godinu raste broj zaraženih osoba virusom Zapadnog Nila, a nažalost i broj smrtonosnih ishoda. Simptomi bolesti se javljaju 3 do 14 dana nakon ujeda zaraženog komarca. Dok kod 80% će infekcija proći asimptomatski, kod 20% će se razviti klinička slika u vidu groznice, glavobolje, mučnine i povraćanja, a ređe se javlja otok limfnih žlezda, kao i osip po koži grudi, stomaka i leđa“, objašnjava doktorka.

Simptomi

Prema rečima dr Vukov, simptomi obično prolaze posle nekoliko dana, a mogu trajati i do nekoliko nedelja. U retkim slučajevima dolazi do razvoje teške kliničke slike, sa znacima upale mozga ili upale moždanica i kičmene moždine. Tada osobe imaju ukočen vrat, javlja se dezorijentisanost, dolazi do tremora, kome, mišićne slabosti ili smrti. Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje i traje od juna do novembra.

„Prva pomoć kod ujeda komarca je hladan oblog na mestu ujeda, a zatim neka krema protiv svraba, sa umirujućim efektom. Za boravak u prirodi savetuje se upotreba repelenata (u formi spreja, krema, vlažnih maramica…), kao i nošenje odeće svetlijih boja, dugih rukava i nogavica, a poželjno je i izbegavanje upotrebe jakih mirisa. Takođe postoje i uređaji koji pomažu u rasterivanju komaraca. Komarci izlaze u rojevima u sumrak i u zoru, pa bi trebalo izbegavati boravak u prirodi u to vreme“, savetuje dr Aleksandra Vukov.

N1



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.