Izvor: Koha (Tekst je izvorno preveden sa albanskog; jučerašnje izdanje)
Ministarka pravde, Aljbulena Hadžiju, osporava odluku Ustavnog suda o obaranju, u celini, Zakona o Tužilačkom savetu. Izrazila je primedbe povodom nekih od tačaka odluke. Ujedno, optužila je Sud da ispred opšteg interesa stavlja pojedine pripadnike TSK.
Ministarka pravde, Aljbuljena Hadžiju, izrazila je u subotu neslaganje sa odlukom Ustavnog suda o obaranju u potpunosti Zakona o Tužilačkom savetu.
Ustavni sud je odlučio da je zakon u suprotnosti sa članovima Ustava o obliku vlasti i podeli vlasti, ovlašćenjima Skupštine, ulozi Ombudsmana, jednakosti pred zakonom i članu o TSK.
Hadžiju je na konferenciji za novinare optužila Ustavni sud da stavlja pojedinačni interes bilo kog člana TSK ispred opšteg i da zaustavlja korporativizam.
„Paradoksalno je da u prvoj tački saopštenja Ustavni sud konstatuje da je trenutni sastav TSK korporativistički, ali u poslednjoj tački stoji da mandat članovima ne može prestati žrebom kako smo predvideli. Za Ustavni sud je važniji individualni interes članova TSK i to ne svih, već samo nekih od njih, od opšteg interesa, zabrana korporativizma u važnoj instituciji za građane, za sam pravosudni sistem uopšte“, rekla je ministarka Hadžiju.
Ona je iznenađena poentom tačke kojom se proglašava neustavnim delegiranje u TSK člana koji nije tužilac, a kojeg bi imenovao Ombudsman.
„Utvrđeno je da je delegiranje jednog netužilačkog člana od strane Narodnog advokata neustavno. Ovo je za nas u potpunosti iznenađujuće. Venecijanska komisija je sugerisala da se određeni broj netužilačkih članova može rezervisati za nezavisne spoljne institucije i posebno je pomenula Ombudsmana”, rekla je ona.
Ministarka pravde je istakla da je novim zakonom predviđeno da glavni tužilac postupa samostalno, profesionalno i da ne bude pod uticajem uskih interesa, uključujući i političke. Bilo je i odgovora na kritike opozicije.
„Imali smo za cilj pluralistički sistem koji može da vrši svoja ustavna ovlašćenja, a ne da ugrožava nezavisnost TSK, kako to tumače političke partije čiji su bivši članovi ovog sistema“, rekla je ona i odbacila mogućnost ostavke.
„Možda je dobro pitati opoziciju zašto traži moju ostavku. Od kada sam stupila na dužnost, suočila sam se sa zahtevima opozicije za ostavku. Jer smatram da su, kada su videli našu volju, kada su videli našu ozbiljnost da nastavimo sa reformama u pravosuđu, da ih sprovodimo, krenuli sa zahtevima za ostavke, jer mi ugrožavamo njihove interese i ljude koji su sa njima povezani. Zahtev za ostavku nije prvi, niti će biti poslednji. Dokle god služimo građanima, oni će i dalje postavljati takve zahteve. Žao mi ih je, ali moram da ih razočaram, jer nećemo da se zaustavimo”.
Odmah nakon odluke Ustavnog suda u petak uveče, Demokratski savez je zatražio ostavku ministarke Hadžiju.
Odluka Ustavnog suda doneta je nakon što su se poslanici LDK i PDK obratili Sudu sa zahtevom za tumačenje ustavnosti zakona.
Pročitajte još:
Kosovski Ustavni sud proglasio nevažećim Zakon o Tužilačkom savetu
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.