Izvor: Gazeta Express (Tekst je izvorno preveden sa albanskog, osim naslova koji je adaptiran; jučerašnje izdanje)
Već 18 godina zaredom, struju koju troše građani na Severu Kosova – naseljenom većinom Srbima – plaćaju građani iz ostalih delova Kosova. Pravosudni organi su ovog meseca potvrdili da građane, koji su platili više zbog Severa, treba obeštetiti, ali kako i kada, nije jasno.
Preko 63 miliona evra je vrednost potrošene struje tokom 2022. godine u četiri opštine sa srpskom većinom na Severu Kosova – Severnoj Mitrovici, Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću.
U 2021. godini, ova vrednost je bila oko 42 miliona evra.
Računica Instituta GAP, pokazuje da su građani na Severu u periodu od 2010-2020. godine za struju potrošili preko 132 miliona evra.
Troškove su do 2017. godine, plaćali građani drugih opština na Kosovu, a zatim KOSTT i kosovska vlada.
Ali kako je do ovoga došlo?
Odbijanje da se plati struja usledilo je kao posledica građanske neposlušnosti, ali i uticaja raznih struktura na Severu, koje su delovale pod upravom Srbije.
Za otplatu ovih dugova, građani ostalih delova Kosova, plaćali su račune za 3,5 odsto skuplje.
Od 2017. godine pa nadalje, zbog brojnih žalbi građana, Ustavni sud Kosova je preneo odgovornost plaćanja na kosovske institucije.
Iste godine, Apelacioni sud je tražio da se obeštete potrošači koji su 18 godina plaćali struju potrošenu na Severu.
Vrhovni sud je 18. aprila odbio zahtev ZRRE za preispitivanje žalbene presude, rekavši da potrošačima treba da se ponovo vrate sredstva
Trenutno nema informacija kako i kada će to biti moguće.
Ali, to nije jedini problem koji je naišao zbog nenaplate struje na Severu.
Područje je odavno pretvoreno u oazu za prozvodnju kriptovaluta, iako je tako nešto zabranjeno na Kosovu, jer je za proces potrebna zapanjujuća količina struje.
Prema podacima kosovske carine, samo tokom 2017. i 2018. godine, uvezena je oprema za proizvodnju kriptovaluta u vrednosti od 3 mliona evra.
Kosovski premijer, Aljbin Kurti, rekao je da je zbog delovanja Srbije, Kosovo izgubilo preko 300 miliona evra računa za struju i vodu, koje Srbi na Severu nisu plaćali od 1999. godine.
Od 2013. godine Beograd i Priština su sklopili nekoliko sporazuma u oblasti energetike, ali stvari nikada nisu krenule napred.
Oči su sada uprte u sporazum koji su Beograd i Priština postigli 27. februara, a koji predviđa primenu svih ranije postignutih sporazuma, uključujući i one u energetici.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.