Gračanica: Održan protest zbog ubistva M.Ž iz D. Gušterice, zatražena veća podrška institucija žrtvama nasilja u porodici

Održan protest u Gračanici zbog ubistva M.Ž iz D. Gušterice, zatražena veća podrška institucija žrtvama nasilja u porodiciProtest zbog nasilja nad ženama
FOTO: Kim

„Protiv smo nasilja nad ženama“, „Nasilje nije privatna stvar“, „Ubici doživotna robija“, poručeno je ispred policijske stanice u Gračanici na protestu pod nazivom “Za zdravu porodicu bez nasilja”, koji je nakon ubistva sugrađanke M.Ž. organizovala NVO Pravo na Pravo.

M.Ž. iz Donje Gušterice je 2. avgusta u KBC u Prištini podlegla povredama koje joj je u porodičnoj kući nekoliko dana ranije naneo suprug.

Okupljeni su na skupu ispred policijske stanice u Gračanici nosili transparente na kojima je pisalo: “Nasilje nije privatna stvar”, “Ubici doživotna”, “Stop nasilju”, “Porodica bez nasilja”.

“Naš cilj je izražavanje duboke tuge i žalosti zbog gubitka jednog nevinog života. Zbog naše M.Ž. koja je ubijena samo zato što je žena. Stradala je na mestu gde bi trebala da bude nasigurnija, u svom domu. Stradala je od ruke čoveka koji je trebao da je voli i poštuje najviše, kojeg je volela i poštovala. Ovo je zločin koji je počinjen ne samo nad jednom ženom, nego nad porodicom i čitavim društvom”, kazala je Milica Stojanović Kostić, predstavnica NVO Pravo na pravo i urednica portala Ženski info.

Da se nikada ne ponovi

Ona je istakla da društvo ne treba da pristane da M.Ž. ubica dobije manju kaznu od doživotne robije.

“Teško ubistvo ne bi trebalo da prođe bez adekvatne reakcije institucija. Nažalost, ovim protestom i zahtevima ne možemo da vratimo vreme i pomognemo M.Ž., ali možemo uraditi mnogo da se ovakve stvari više nikada ne ponove. Moramo da se probudimo i shvatimo da nasilje nije privatna stvar. Kada vidimo ili čujemo da neko vrši nasilje, isto moramo da odmah prijavimo policiji”, istakla je Stojanović Kostić.

Predstavnica NVO Pravo na pravo uputila je Policijskoj stanici u Gračanici zahtev u kome se traži da se ozbiljnije i podrobnije pozabave slučajevima porodičnog nasilja.

“Da se više radi na zaštiti žena nakon prijave nasilja, posebno nakon što se nasilnik posle 24 do 48 sati pusti na slobodu. Najveći strah žena da prijave nasilje je upravo u neizvesnosti šta će isti uraditi kada bude pušten iz pritvora. Pitanja ‘da li si ga provocirala’, zašto te je tukao’ ne smeju biti postavljana ženama. Nasilje nema opravdanje”, navela je ona.

Proglasite dan žalosti

Od lokalne samouprave traži se da proglasi dan žalosti na teritoriji opštine, te da se ne samo deklarativno, već i faktički, uključi u sprečavanje nasilja nad ženama.

“Da direktno pomaže ženama koje su do sada prijavile nasilje i dobile sudske sporove, tako što će javno stati uz njih. Pružiti svaki vid pomoći koji je u domenu lokalne samouprave, da se opštinske strukture istrajnije i podrobnije uključe u praćenje prijavljenih slučajeva nasilja nad ženama. Da Kancelarija za rodnu ravnopravnost pri Opštini Gračanica radi ono što je propisano zakonima, a što se ne odnosi na beleženje slučajeva nasilja, već i pomoći žrtvama. Da se što hitnije razmotri budžet ove kancelarije kojim je nemoguće pomoći žene u njihovom daljem životu nakon prijave nasilja”, dodala je Stojanović Kostić.

Ženama žrtvama nasilja, istakla je ona, treba obezbediti besplatnu pravnu i psihološku pomoć.

Ćutali su svi…

Policijska stanica u Gračanici pre ubistva M.Ž. nije zabeležila slučajeve nasilja u ovoj porodici.

“Ćutali su svi oko nje. Ne znam da li je ćutala porodica, komšije, kolege, ali budući da policija nije upoznata sa ovim slučajem porodičnog nasilja za koji svi govore da je bilo prisutno, očigledno su ćutali. Mogu da kažem da su svi zakazali”, istakla je Snežana Jovanović, članica Opštinskog odbora za bezbednost zajednica.

Ona je podsetila da slučaj M.Ž. nije prvi u kome su institucije zakazale.

“Pre sedam godina pomogla sam jednoj ženi. Ona nije imala podršku ni od Kosovske policije. Pitali su je da li si ga provocirala? Da li hoćeš da mu se vratiš, ukoliko planiraš da mu se vratiš, zašto da se bavimo tobom? Ono što je jako loše je da policija to ne shvata kao veliki problem. Shvata ga zato što im se nameće od strane centrale. Policija ne shvata te probleme ozbiljno. Neka pokažu kako oni brinu o ženama žrtvama nasilja, možda se onda žene osmele da prijave nasilnike”, dodala je.

Da se opametimo

Jovanovićeva je ukazala da Opštinski odbor za bezbednost trenutno radi volonterski. Od momenta u kome su njegovi članovi prestali da budu plaćani, to telo nema kvorum, Ona ističe da je to “velika šteta”.

“To govori o članovima, koliko je njima stalo da rade svoj posao, da štite žene, decu i ljude. Ja sam lično ovde sa željom da ubica dobije doživotnu robiju, a da se mi kao društvo opametimo”, zaključila je.

Odeljenje za teška krivična dela slučaj porodičnog nasilja u Donjoj Gušterici je nakon smrti M.Ž. prekvalifikovalo u teško ubistvo. Za ovo krivično delo previđena je kazna zatvora od najmanje 10 godina ili doživotna robija.

Od 2010. do aprila 2024. na Kosovu je ubijeno najmanje 57 žena. U većini slučajeva počinioci ubistava bili su muževi, zatim očevi i sinovi.

Nakon završetka protesta koji je protekao mirno, Stojanović Kostić je predala pročitani zahtev Policijskoj stanici u Gračanici. Radnik obezbeđenja Opštine Gračanica je isti odbio da primi budući da, kako je rekao, za to nije nadležan.

Kim



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.