Express: Nakon Stanove izjave, policija podelila informacije o radnjama u vezi sa slučajem Banjska

Express: Nakon Stanove izjave policija podelila podatke o slučaju Banjska
FOTO: KoSSev

Izvor: Gazeta Express (Tekst je izvorno preveden sa albanskog; naslov je adaptiran)

Izjava portparola Evropske unije, Petera Stana, u vezi sa istragom za Banjsku pokrenula je Kosovsku policiju. Nakon otprilike devet meseci ćutanja, policija je odlučila da podeli neke rezultate istrage. U odgovoru za Express policija je otkrila broj do sada identifikovanih terorista, podnetih krivičnih prijava, broj lokalnih i međunarodnih poternica, kao i krivična dela za koja se sumnjiče. Ponovili su i da su neki dokazi poslati u inostranstvo na ispitivanje i da odgovor još nije stigao.

48 identifikovanih terorista, krivične prijave protiv 45 osoba, lokalni nalozi za hapšenje protiv 41 osumnjičenog i 39 međunarodnih naloga za hapšenje. Ovo je dosadašnji rezultat devetomesečne istrage Policije u saradnji sa Specijalnim tužilaštvom, u vezi sa napadom 24. septembra u Banjskoj, gde je ubijen Afrim Bunjaku.

Policija je podelila ove informacije sa Gazetom Ekspres dva dana nakon što je portparol Evropske unije, Peter Stano, rekao da Evropska unija ne može preduzeti korake protiv Srbije za Banjsku dok se ne finalizuje izveštaj o istrazi od strane kosovskih vlasti.

Stano: Još uvek nismo dobili izveštaj o slučaju Banjska od strane kosovskih vlasti

„Istraga mora biti završena od strane kosovskih vlasti. Ovo je nešto što se desilo na teritoriji Kosova i kosovske vlasti su odgovorne za istragu i da obezbede i podele kompletne nalaze istrage, što se još nije desilo. Stoga, ne možemo preduzeti korake bez rezultata istrage“, izjavio je Stano.

Portparol EU je ovo rekao kada su ga novinari upitali zašto EU ne kažnjava Srbiju zbog Banjske.

„Do sada je Policija Kosova identifikovala četrdeset osam (48) osumnjičenih osoba koje su učestvovale u terorističkom napadu, uključujući i tri (3) lica koja su neutralisana tokom operacije protiv terorizma 24. septembra 2023. Policija Kosova je podnela krivične prijave protiv četrdeset pet (45) osoba (uključujući i troje (3) lica koja se nalaze u pritvoru)…“, stoji u odgovoru Policije.

Krivične prijave su podignute pod sumnjom da su počinjena dela: Teško ubistvo, napad na ustavni poredak Republike Kosovo, teška dela protiv ustavnog poretka i bezbednosti Republike Kosovo, udruživanje radi protivustavnih aktivnosti, izvršenje terorističkog dela, priprema terorističkih dela ili krivičnih dela protiv ustavnog poretka i bezbednosti Republike Kosovo, pranje novca i finansiranje terorizma.

Policija je otkrila i broj domaćih i međunarodnih naloga za hapšenje koji su raspisani do sada za ovaj slučaj.

„Policija Kosova, u saradnji sa Specijalnim tužilaštvom, do sada je raspisala lokalne naloge za hapšenje protiv četrdeset jednog (41) osumnjičenog, kao i trideset devet (39) međunarodnih naloga za hapšenje“, izjavili su iz Policije.

Neki dokazi iz ovog slučaja, Policija je saopštila, poslati su van zemlje, ali odgovori još uvek nisu stigli.

„Svi nalazi tokom ispitivanja mesta događaja, zaplenjenih dokaza, ali i tokom analize i ispitivanja dokaza, zajedno sa svim spisima predmeta i pratećom dokumentacijom stavljeni su na raspolaganje Specijalnom tužilaštvu. Sa ciljem razvoja kompletne istrage, u koordinaciji sa Specijalnim tužilaštvom, bilo je potrebno da se neki dokazi pošalju van zemlje, za čije ispitivanja još uvek nismo dobili odgovore“, završava odgovor Policije.

Na Stanovu izjavu, reagovala je i Vlada Kosova. Portparol Vlade, Preparim Krueziju, rekao je da je Vlada dostavila Evropskoj uniji izveštaj od 48 stranica.

On je rekao da ako Stano misli na izveštaj koji treba da pripremi tužilaštvo, onda je to pitanje na koje treba da odgovori sama ova institucija.

„Kao Vlada Republike Kosovo, unutar naših nadležnosti, sastavili smo izveštaj od 48 stranica u vezi sa terorističkim i paravojnim napadom, koji smo dostavili Evropskoj uniji i svakoj državi članici još prošle godine. Verujem da portparol Stano treba da ima ovu informaciju. Ako on misli na izveštaj koji treba da pripremi tužilaštvo, onda je to pitanje za koje treba tražiti odgovor od te institucije“, izjavio je Krueziju.

Kao i njegov šef, Krueziju je kritikovao Specijalno tužilaštvo zbog načina na koji vodi slučaj.

„Za nas ostaje izuzetno zabrinjavajuće i nerazumljivo da ni nakon 9 meseci, s jedne strane nema optužnice od strane tužilaštva za Milana Radoičića, a s druge strane međunarodna zajednica, uključujući Evropsku uniju, nije preduzela mere protiv Srbije, uprkos dokazima koji potvrđuju njeno učešće u napadu 24. septembra 2023. godine. Podsećamo da Radoičić i dalje ostaje na slobodi i da je potencijalna pretnja za sigurnost i mir u regionu“, rekao je Krieziju.

Na Stanovu izjavu, reagovao je i ambasador Kosova u Belgiji, Agron Bajrami, koji je rekao da je Kosovo poslalo ne jedan, već nekoliko izveštaja EU.

Prema Bajramiju, Ambasada Kosova u Briselu zvanično je informisala EU i zemlje članice o napadu u Banjskoj putem nekoliko dokumenata. On je izneo sve procedure koje je Kosovo preduzelo odmah nakon napada.

Dana 24. septembra, na dan napada, Bajrami kaže da su poslati hitni podaci o terorističkom napadu. Dokument je imao dve strane.

Dva dana kasnije, 26. septembra, kaže da je poslat dokument od 12 strana sa početnim informacijama.

Dana 28. septembra, prema Bajramiju, poslat je dokument od 10 strana sa činjeničnim informacijama, dok je 9. oktobra poslat fizički primerak preliminarnih nalaza, dokument od 46 strana, koji je predat delegaciji EEAS-a.

Dana 18. oktobra, Bajrami kaže da su nalazi poslati svim zemljama članicama EU i NATO-a.

„20. oktobra, preliminarni izveštaj (51 strana) je poslat EU, NATO-u i svim njihovim državama članicama. Tokom decembra 2023. i u periodu januar-februar 2024, podeljene su ažurirane verzije izveštaja. Informacije sadržane u ovim dokumentima su činjenične, verifikovane i uverljive izvan razumne sumnje“, napisao je Bajrami na svom profilu na „X“.

Inače, u ponedeljak se navršilo devet meseci od dana kada je izvršen ovaj teroristički napad na Kosovsku policiju, u kojem je ubijen heroj Afrim Bunjaku. Odgovornost za napad preuzeo je Milan Radoičić, bivši potpredsednik Srpske liste koji je sankcionisan od strane Sjedinjenih Američkih Država. U vezi sa ovim slučajem još uvek nije podignuta optužnica.

Premijer Aljbin Kurti je kontinuirano kritikovao Specijalno tužilaštvo zbog načina na koji se bavi ovim slučajem i zbog nepodizanja optužnice.

Tokom sastanka Opšteg saveta Pokreta Samoopredeljenje, 14. aprila ove godine, Kurti je rekao da bi čak i treća nedelja bez optužnice trebalo da bude problematična, a kamoli tada kada je prošlo 30 nedelja od napada.

Slične izjave Kurti je iznosio i ranije, a kojima je podstakao reakciju Tužilaštva.

TSK je zatražio od premijera da se kloni institucija tužilačkog sistema.

Prema Zakoniku o krivičnom postupku, istraga treba da se završi u roku od dve godine.

Ali, na osnovu zahteva državnog tužioca, „sudija za prethodni postupak može da odobri produženje istrage iz stava 1. ovog člana do jedne godine, kada državni tužilac dokaže da je istraga aktivno vođena i da je svako odlaganje van kontrole državnog tužioca“.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.