Izaslanik Evropske unije za dijalog, Miroslav Lajčak, boravio je danas na Kosovu, gde se sastao sa šefom prištinskog pregovaračkog tima, Besnikom Bisljimijem. Razgovarali su o novoj rundi dijaloga, primeni Sporazuma, ali i o pitanju otvaranja mosta na Ibru. Dok Bisljimi poručuje da je otvaranje već dogovoreno u Briselu, Lajčak traži koordinaciju sa međunarodnom zajednicom. Za to vreme, iz Beograda poručuju da je na delu kršenje principa, te pitaju, zašto su Srbi i Beograd isključeni iz odlučivanja o ovom pitanju?
„Dočekao sam izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine, Miroslava Lajčaka na Kosovu kako bismo razgovarali o pripremama za sledeći sastanak glavnih pregovarača, dešavanjima u vezi sa otvaranjem Ibarskog mosta prema prethodnom sporazumu i zaključcima izveštaja Evropske komisije za 2020. godinu i daljem putu za implementaciju Osnovnog sporazuma“, poručio je Bisljimi nakon završenog susreta.
On je naglasio da je otvaranje mosta pitanje koje je rešeno u Briselu upravo u okviru dijaloga.
„Treba ga otvoriti u skladu sa postojećim sporazumom i zaključaka sopstvenog izveštaja Evropske komisije iz 2020. godine, u kojem se ocenjuje da su radovi na mostu završeni i da bi trebalo da bude otvoren bez daljih odlaganja i prepreka“, naveo je Bisljimi.
On ujedno tvrdi da se kosovska vlada „kontinuirano angažuje kao konstruktivna strana u dijalogu“.
„Kao takva, ostaje posvećena punoj i bezuslovnoj primeni Osnovnog sporazuma i Aneksa“, poručio je Bisljimi, navodeći da je „uveren da je potpisivanje odgovarajuća i neophodna garancija za punu primenu od strane Srbije i odgovornost za njena kršenja koja su u toku“.
Lajčak: Otvoreno i detaljno
Nakon sastanaka sa Bisljimijem, objavom na društvenoj mreži „X“ oglasio se i izaslanik EU za dijalog, Miroslav Lajčak.
Naveo je da je imao otvoren i detaljan razgovor o narednom sastanku glavnih pregovarača.
Potvrdio je i da su razgovarali o Planu rasta i narednim koracima u dijalogu u narednom periodu.
Lajčak se ujedno nakon razgovora obratio medijima u Prištini, navodeći da je Ohridski sporazum u potpunosti pravno obavezujući u celini, te da se radi na njegovoj implementaciji, kao i da se nijedna strana, odnosno Srbija, nije povukla.
Ujedno je potvrdio da je povučeno pismo koje je u decembru prošle godine Evropskoj uniji uputila bivša srpska premijerka, Ana Brnabić, u kom je izrazila rezerve po pitanju delova Ohridskog sporazuma, odnosno iznela crvene linije Srbije za Kosovo.
Sa druge strane, kada je reč o otvaranju mosta, Lajčak je, uz potvrdu da su razgovarali o ovoj temi, kazao da „otvaranje mora biti sprovedeno u bliskoj saradnji sa međunarodnim partnerima Kosova“, te da su razgovarali o detaljima tog procesa.
Petković: Zašto su Srbi i Beograd isključeni?
Ovi navodi izaslanika EU za dijalog naišli su na osudu zvaničnog Beograda.
„Šta se promenilo u poziciji Miroslava Lajčaka o mostu od avgusta? EU je poručila da se otvaranje mosta može rešiti samo u dijalogu, što pokazuje Lajčakov tvit. Danas od njega čujemo da ovo pitanje zavisi samo od dogovora između Prištine i međunarodne zajednice“, poručio je direktor Kancelarije za KiM, Petar Petković u objavi na društvenoj mreži X.
On tvrdi i da Lajčak „izmešta sporazum o mostu iz dijaloga“, a da je juče to pitanje „najavljivao kao glavnu temu briselskih razgovora“.
Zašto – pita Petković.
„Srbi – vitalno zainteresovani za status Ibarskog mosta i Beograd kao strane u pregovorima su jednostrano isključeni i uključeni su Priština i Kvinta da razgovaraju o mostu. Takvo kršenje principa je otišlo predaleko. I onda pitate zašto nema pomaka u dijalogu“, dodao je Petković.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.