BG-PR u Briselu danas o migracijama

Beograd, Priština i Evropska unija su se obavezali da će sarađivati na rešavanju pitanja sprečavanja ilegalnih migracija, naglašavajući potrebu za uzajamnom razmenom informacija o ovom pitanju i još intenzivnijom saradnjom između policije "obe države," saopšteno je iz Kancelarije kosovskog premijera, nakon što su Beograd i Priština danas održali trilateralan sastanak u Briselu o, kako se navodi u saopštenju, migraciji. Kosovska delegacija je danas, takođe, održala i bilateralni sastanak sa predstavnicima Evropske komisije, na kojem je kosovska ministarka za dijalog, Edita Tahiri, zatražila od EU da se angažuje kako bi se Kosovo što pre učlanilo u sve regionalne organizacije koje se bave fenomenom migracija, uključujući organizaciju MARRI, te ubrzanje liberalizacija viza za građane sa Kosova. Iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju za sada nema informacija o današnjem sastanku, a ranije je najavljeno da će dve delegacije razgovarati o migracionim tokovima i merama za rešavanje ilegalnih migracija, te da će biti održan i pripremni razgovor za narednu rundu dijaloga Beograda i Prištine. Tanjug je javio da će posle 9. februara, sledeća runda razgovora u Briselu biti najverovatnije u utorak, 21. aprila.

Kosovska delegacija saopštava da su se sve strane na trojnom sastanku danas obavezale da će sarađivati na pitanjima sprečavanja ilegalnih migracija, naglašavajući potrebu za uzajamnom razmenom informacija o ovom pitanju i saradnje između policije "obe države", koja treba da bude "još intenzivnija u suočavanju sa ovim izazovom", navodi se u saopštenju iz Kancelarije kosovskog premijera. 

U vezi sa bilateralnim sastancima kosovske delegacije sa predstavnicim EK-a – direktorom za Zapadni Balkan u Generalnoj direkciji za evropsku politiku za susedstvo i pregovore za proširenje Evropske komisije, Žan Erik Pakea i direktora za migracije i azil, u Generalnoj direkciji za migracije i unutrašnje poslove Evropske komisije,  Loren Muhela, navodi se da su pozitivno ocenili "napore Vlade Kosova da zaustavi fenomen ilegalnih migracija građana Kosova" u zemlje EU, kao i "angažovanja koja su izvršena u saradnji sa Evropskom komisijom, zemljama koje su se suočile sa ovim migracijama i zemljama kroz koje se dogodio kretanje građana u pravcu ciljanih destinacija."

"Ona (Edita Tahiri) je zatražila od EU da se angažuje da se Kosovo što pre učlani u sve regionalne organizacije koje se bave fenomenom migracija, uključujući organizaciju MARRI. Ministarka Tahiri je, takođe, zatražila da se ubrza liberalizacija viza za građane Kosova, kako bi im se omogućilo da iskuse slobodu kretanja, a Vlada Kosova će u međuvremenu biti na pravom nivou odgovornosti za sprovođenje pravila EU o liberalizacija viza," dodaje se u saopštenju kosovskog premijera. 

U saopštenju se ističe da su "čak i na ovom sastanku" predstavnici Evropske komisije visoko ocenili "angažovanje i napredak institucija Republike Kosovo" da spreče ilegalnu migraciju, a posebno za "efikasnost upravljanje povratkom građana Kosova". 

Delegacija Kosova na čelu sa Tahiri činilu su  politički savetnik, Arjeta Redžaj, politička savetnica, Elona Cecelia, generalni sekretar kosovskog ministarstva unutrašnjih poslova i predsedavajući radne grupe, Driton Gaši, direktori odeljenja Granične policije, Šaban Guda, viša savetnica ministra MUP-a, Šćipe Mjekići, direktor Odeljenja za državljanstvo, azil i migracije u MUP-u Kosova, Valon Krasnići i Labinot Gaši iz ambasade Kosova u Briselu.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.