Vest je ažurirana
Kako je i najavljeno, pomen žrtvama bombaškog napada na autobus Niš ekspres služen je danas u Lapljem Selu u crkvi Svete Petke. Porodica, prijatelji i lokalni zvaničnici odali su poštu stradaloj Mirjani Dragović. Više o tome u posebnoj vesti.
Danas se navršavaju 22 godine od bombaškog napada na autobus Niš ekspresa, u mestu Livadice kod Podujeva u kom je poginulo 12, a povređene su 43 osobe srpske nacionalnosti. Najmlađa žrtva bio je dvogodišnji Danilo Cokić. Godišnjica će, kao i prethodnih godina, biti obeležena parastosom u crkvi Svete Petke u Lapljem Selu.
Putnici Niš ekspresa su se iz centralne Srbije, gde su kao raseljena lica sa KiM bili smešteni, uputili tačno pre 22 godine – 16. februara 2001. ka Gračanici na zadušnice.
Aktiviranjem nagazne mine na magistralnom putu Niš – Priština, u selu Livadice kod Podujeva, dignut je u vazduh prvi iz konvoja od sedam autobusa, u kojima su putovali raseljeni Srbi u pratnji švedskih i britanskih jedinica KFOR-a.
U napadu je na licu mesta poginulo desetoro ljudi, dok je kasnije još dvoje podleglo povredama.
U napadu su, pored porodice Cokić – Njegoša, Snežane i malog Danila, poginuli i Sunčica Pejčić, Živana Tokić, Slobodan Stojanović, Nenad Stojanović, Mirjana Dragović, Veljko Stakić, Milinko Kragović, Lazar Milkić i Dragan Vukotić.
Nešto više od mesec dana nakon napada, 19. marta 2001, uhapšena su četvorica Albanaca, osumnjičena za napad – trojica pripadnika tadašnjeg Kosovskog zaštitnog korpusa, pukovnik Celj Gaši, oficir Avdi Behljulji i Jusuf Veli, i kasnije glavnoosumnjičeni Fljorim Ejupi koji nije bio pripadnik KZK, ali je imao kriminalni dosije u Nemačkoj.
Nakon prvostepene presude na 40 godina zatvora, Vrhovni sud Kosova je usled nedostatka dokaza 2009. oslobodio optužbe Fljorima Ejupija.
Ejupi je doveden u vezu sa ovim zločinom na osnovu materijalnih dokaza pronađenih na licu mesta, a među kojima je bio i opušak od cigarete, kao i delovi ambalaže upotrebljenog eksploziva sa tragovima Ejupijeve DNK, kasnije potvrđene u Nemačkoj.
Tokom godina, istragu su, umesto rezultata, obeležile afere. Jedna od afera je bila i beg Fljorima Ejupija iz američke baze Bondstil 2001. godine, a potom i sudsko oslobađanje ostale trojice uhapšenih, koji su nakon toga dočekani kao heroji u tadašnjem KZK-u i neki od njih su nastavili karijeru.
Tokom godina broj istražitelja se smanjivao, a istraga je slabila. EULEX je potom pokrenuo novu istragu kojom je jedino utvrđeno da iza onog što se dogodilo u Livadicama nije mogla stajati samo jedna osoba.
Dvadeset i dve godine kasnije, nema rezultata istrage.
Tokom godina, međunarodni predstavnici ponavljali su da je „veoma važno da počinioci budu privedeni pravdi i da porodice žrtava saznaju istinu“.
Na 12. godišnjicu ovog zločina, kada je istraga već bila obustavljena, tadašnja portparolka EULEX-a, Irina Gudeljević, izjavila je da je EULEX „spreman“ da obnovi istragu, ukoliko „bude novih dokaza“.
Kancelarija: Istraga da se obnovi
Danas nas je i Kancelarija za KiM podsetila da ni posle 22 godine za ovaj, jedan od najtežih zločina od dolaska međunarodnih snaga na Kosovo, niko nije adekvatno odgovarao.
„Činjenica da dvadeset i dve godine međunarodne organizacije i privremene institucije samouprave u Prištini nisu u stanju da pronađu i kazne nalogodavce i izvršioce ovog terorističkog napada, ali ni ubice srpske dece u Goraždevcu, četrnaest žetelaca u Starom Gracku, porodice Stolić u Obiliću, odgovorne za skoro svakodnevno paljenje i rušenje srpskih kuća i skrnavljenje crkava i manastira – obesmišljava svaku priču o vladavini prava i pravde na Kosovu i Metohiji, ali predstavlja i kristalno jasno svedočanstvo o zločinačkim temeljima takozvane kosovske državnosti“.
Iz Kancelarije za KiM poručuju da očekuju ali i zahtevaju od međunarodne zajednice i nadležnih organa na Kosovu da se što pre obnovi istraga o ovom i o svim drugim slučajevima napada na Srbe:
„Da se svi nerasvetljeni zločini rasvetle, a njihovi neposredni izvršioci i nalogodavci pravedno kazne, što bi žrtvama, napokon donelo mir, a porodicama trunku utehe“.
Srpska lista: Jedna od najvećih „mrlja međunarodne zajednice“
„Danas podsećamo međunarodnu zajednicu da porodice žrtava čekaju na odgovor ko je i zašto ubio njihove najdraže, ko je i zašto pustio odgovorne, ko je i zašto zatvorio istragu ovog zločina“, poručili su iz stranke Srpska lista.
Smatraju da je ovaj zločin jedna od najvećih „mrlja međunarodne zajednice“, pre svega jer „nije bila u stanju da zaštiti živote Srba koji su samo hteli da obiđu grobove svojih najmilijih“.
„A po drugi put kada su volšebno oslobodili one za koje su postojali materijalni dokazi da su učestvovali u izvršenju ovog monstruoznog zločina, pa čak i obustavili dalju istragu ovog slučaja“, poručili su iz ove stranke.
Ujedno, i oni pozivaju na nastavak ove istrage, te da se pronađu i kazne odgovorni za ovaj zločin.
„Ali i za zločine u Starom Gracku, na reci Bistrici kao i one koji su planirali i realizovali martovski pogrom 2004. godine. Naša obaveza je da nikada ne prestanemo da tražimo da se odgovorni kazne, da ne dozvolimo da srpske žrtve prekrije veo zaborava, i da ne damo zločincima da u tišini nastave kao da ništa nisu uradili“, zaključuje u svom saopštenju Srpska lista.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.