Zamenik kosovske ministarke spoljnih poslova i dijaspore, Krešnik Ahmeti uručio je danas instrumente za pristupanje Kosova Međunarodnoj komisiji za nestala lica (ICMB) sa sedištem u Hagu, saopšteno je iz ovog ministarstva. „Poslednji korak za članstvo Republike Kosovo kao članice ove važne međunarodne organizacije“.
Uručivanju ovih instrumenata danas je u Hagu prisustvovao i kosovski ambasador u Holandiji, Dren Dolji (Doli), kao i predsednik kosovske Komisije za nestala lica, Andin Hoti.
Današnju ceremoniju dodele organizovalo je Ministarstvo spoljnih poslova Holandije.
Ahmeti se, kako je saopšteno, zahvalio direktoru Odseka za ugovore Džulsu van Ajndhovenu za „konstruktivnu ulogu“ Vlade Kraljevine Holandije, kao države koja je osnovala Međunarodnu komisiju za nestala lica. Istovremeno, podsetio je i da ovaj događaj dolazi nakon sastanka koji je održan 22. maja gde se razgovaralo o koracima Prištine da bude deo ove organizacije.
„Međunarodna komisija za nestala lica takođe je bila intenzivno angažovana na Kosovu, tokom i nakon poslednjeg rata, igrajući izuzetnu ulogu u rešavanju slučajeva nestalih tokom rata na Kosovu, pružajući neophodnu podršku u procesu identifikacije smrtnih slučajeva, korišćenjem naučnih metoda identifikacije“, naveo je Ahmeti.
Vest o uručivanju ovih instrumenata, pozdravio je i kosovski premijer Aljbin Kurti.
Kosovski premijer je istovremeno kazao da je ovo poslednji korak Kosova za članstvo u ovoj organizaciji.
„Podnošenje instrumenata za pristupanje označava poslednji korak za članstvo Republike Kosovo u Međunarodnoj komisiji za nestala lica, kao jedinoj međunarodnoj organizaciji koja ima isključivo zadatak da radi na pitanju nestalih lica“, naveo je Kurti.
Kurti ističe da je pitanje nestalih lica „trajno i aktuelno pitanje do njegovog potpunog rešavanja“.
„Ovo članstvo je takođe konkretizovana inicijativa za rasvetljavanje sudbine i lokacije lica nasilno nestalih tokom rata na Kosovu“, naveo je on.
Kao i Ahmeti, i kosovski premijer se zahvalio na „posvećenosti i podršci“ ove organizacije, naglasivši da Komisija za nestala lica pri kabinetu kosovskog premijera „ima dugu saradnju sa ovom organizacijom“.
Međunarodna komisija za nestala lica je međunarodna organizacija osnovana 1996. godine, koja se bavi pitanjem nestalih lica u okolnostima oružanih sukoba, kršenja ljudskih prava, prirodnih katastrofa, organizovanog kriminala, ilegalne migracije.
Sedište Komisije se nalazi u gradu Hagu, i jedina je međunarodna organizacija koja ima zadatak da radi isključivo na pitanju o nestalim licima.
Jedna od tačaka o nestalim licima na Kosovu, odnosno tekst deklaracije o nestalim licima, usvojen je početkom aprila u Briselu na sastanku glavnih pregovarača Beograda i Prištine Petra Petkovića i Besnika Bisljimija.
To je deo Implementacionog Aneksa postignutog u Ohridu u martu.
Neposredno nakon postizanja dogovora, otvorila se polemika u vezi sa terminologijom koja će se koristiti.
Već sutradan je predsednik komisije za nestala lica iz kosovske vlade, Andin Hoti, kazao da u tekstu – „više neće biti samo nestalih lica, nego lica nestalih silom od strane srpske države“, a da se u tekstu koristi termin „prisilno nestali“ potom je kazao i Gljauk Konjufca.
Nakon njihovih oglašavanja Petković je precizirao da reč „prisilno“ koja je u zvaničnoj deklaraciji upotrebljena (prilog: forcibly disappeared) – nije pravna kategorija i da, samim tim, ne povlači nikakvu pravnu odgovornost Republike Srbije, za razliku od reči „enforced disappearances“ – što isto znači prisilno.
Upravo se danas u Briselu nalaze Petković i Bisljimi, gde će, uz posredovanje evropskog izaslanika za dijalog BG-PR Miroslava Lajčaka, razgovarati o deeskalaciji situacije na Severu Kosova, kao i o Osnovnom sporazumu.
U glavnom gradu Belgije nalazi se i srpski predsednik Aleksandar Vučić koji će se sastati sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom. Tema razgovora biće takođe situacija na Kosovu.
Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.