Izveštaj NSI o interesovanju medija i građana za temu smene gradonačelnika: U srpskim sredinama na Kosovu top tema, u albanskim ni među 20 najistaknutijih

Peticija / Potpisivanje
FOTO: KoSSev

Dok su albanski mediji pretežno prenosili izjave zvaničnika, lokalni mediji na srpskom jeziku bili su ključni u pokrivanju teme peticije za smenu gradonačelnika u četiri opštine na Severu za period decembar 2023. – februar 2024. godine a ujedno je ista tema najviše i interesovala njihove čitaoce, pokazao je izveštaj Nove društvene inicijative. Ista ova tema, međutim, nije privukla veliku pažnju javnosti u Srbiji, uprkos velikoj medijskoj pokrivenosti. Uočene su i manipulacije preko naslova u srpskim tabloidima, kojima su se suprotstavili takođe lokalni mediji koji izveštavaju na srpskom jeziku na Kosovu. 

Izveštaj na temu „Peticija za opoziv gradonačelnika na severu Kosova: Ko je bio zainteresovan za temu i šta im je izvešteno o tome“, rađen je u saradnji sa kompanijom za analizu podataka – Picasa Analytics INC, a praćeno je oko 270 medija sa Kosova, Srbije i međunarodni mediji.

Predstavljen je prošle nedelje u prostorijama Centra građanske energije u Severnoj Mitrovici.

Napomena: Naknadnom analizom, utvrdili smo da neki podaci iz ovog izveštaja ne odgovaraju realnim podacima. Na primer, samo za jedan mesec alat je prebrojao oko 300 članaka manje na našem portalu. Takođe, fizičkim brojanjem utvrdili smo da jedan medij ima znatno manje objavljenih vesti od onog broja koji se nalazi u ovom izveštaju. Paradoks je da Picassa, u ovom slučaju, registruje linkove koji nisu vidljivi na ovom sajtu.

U srpskim medijima jedna od najistaknutijih tema

Od srpskih medija praćeni su – KoSSev, Radio Kim, Radio Kontakt Plus, Radio Mitrovica Sever, Gračanica online,  Medija Centar, Alternativna, TV Most, Radio Televizija Gračanica, RTK2 i Kosovo Online.

Osim što je utvrđeno da to zapravo jeste bila jedna od centralnih tema o kojoj su mediji na srpskom jeziku izveštavali, ukupno 177 članaka o tome, izveštaj pokazuje da je to najviše i interesovalo njihove čitaoce.

„Tri od ukupno pet mesta za sadržaj sa najviše interakcija pripadaju ovoj temi“, navodi se u izveštaju.

U toku perioda izveštavanja, najaktivniji medij je bio KosovoOnline, pokazuje izveštaj NSI – sa ukupno objavljenih 7,574 članka, ali sa samo 77,122 interakcija naspram portala KoSSev sa 123,857 interakcija. 

U ovom izveštaju stoji i podatak da je toliko interakcija prikupljeno iako je KoSSev objavio 1,653 članaka. 

Međutim, naknadnom analizom koju smo fizički sproveli na našem sajtu – broj objavljenih članaka u periodu koji je obuhvaćen u izveštaju je 1,953. 

Posebno je simptomatično to što je ovo bila centralna tema za čitaoce srpskih medija na Kosovu, uprkos značajnim političkim dešavanjima u isto vreme poput – ukidanja nalepnica na vozilima, operativno zatvaranje Komercijalne NLB banke i prekida uvoza dinara na Kosovo.

U albanskim ni među 20 najbitnijih

Nije tako kada su u pitanju mediji na Kosovu na albanskom jeziku, pokazao je izveštaj.

Teme koje se tiču peticije za opoziv gradonačelnika se ne pojavljuju u 20 najbitnijih kada se radi o interakcijama u ovim medijima, koji su se u velikoj meri oslanjali na izjave lokalnih zvaničnika u vezi sa peticijom za smenu gradonačelnika, navodi se u izveštaju.

Konstatuje se da je u ovom periodu izveštavanja čitaocima albanskim medijima bilo posebno interesantno – zloupotreba psihoaktivnih supstanci u opštini Leposavić, takođe poseta Kurtija i Konjufce gradonačelniku iste opštine, a na prvom mestu to što SO Severna Mitrovica proslavlja Dan državnosti.

Glavni akter u medijima – Ugljanin, ostali glavni zvaničnici šturo govorili

Predsednik Skupštine opštine Severna Mitrovica, Nedžad Ugljanin, koji je najviše davao izjave o procesu peticije za smenu gradonačelnika na Severu – bio je glavni akter u najmanje 40 od oko 200 članaka u medijima i na srpskom i na albanskom jeziku koji su izveštavali o procesu smene gradonačelnika, pokazao je ovaj izveštaj.

Ugljanin je spomenut u najmanje 40 članaka na albanskom jeziku i u najmanje 32 članka na srpskom jeziku, ali njegove izjave, navodi se u izveštaju, nisu doprinele da javnost bolje razume proces jer su često bile kontradiktorne.

Sa druge strane, konstatuje se, da su glavni kosovski zvaničnici veoma šturo govorili o ovoj temi u toku perioda pbuhvaćenog izveštajem.

U 406 članaka u srpskim medijima na Kosovu o kosovskoj predsednici, Vjosi Osmani – samo se četiri tiču teme smene gradonačelnika i peticije. Sa druge strane, u 416 članaka o Aljbinu Kurtiju u istim ovim medijima – ni jedan se nije direktno ticao pomenute peticije već samo prevremenih lokalnih izbora na Severu.

U izveštaju je konstatovano i da su članci o Vjosi Osmani, u poređenju sa onima o Aljbinu Kurtiju, ostvarivali duplo veći stepen interakcija – 4,634 u poređenju sa 1,852.

Štaviše, jedna od njenih izjava u vezi sa upravo peticijama, našla se na 67. mestu po parametrima interakcija od ukupnog broja članaka koji se tiču Osmani u medijima koji izveštavaju na srpskom jeziku. U pitanju je zapravo članak koji je naš portal objavio koji se ticao razotkrivanja beogradskog tabloida Alo – gde se tvrdi da je Osmani “stvorila haos u Prištini i okrenula leđa Kurtiju” zbog izjave da je učešće u peticijama građansko pravo.

Ni državni zvaničnici iz Srbije takođe nisu opširno govorili o ovoj temi.

Jedini članak sa značajnom stopom interakcija na ovu temu, pokazuje izveštaj ove NVO – bila je izjava direktora Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije, u kojoj je on naveo da su, potpisivanjem peticije, kosovski Srbi “odgovorili na poziv svoje zemlje” i da peticija predstavlja korak bliže ka uklanjanju albanskih gradonačelnika.

Slično tome, navodi se u izveštaju – predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, je spomenuo ovu temu samo jednom, nakon hitne sednice SB Ujedinjenih nacija, koja je bila posvećena situaciji na Kosovu nakon zabrane uvoza dinara.

Tema široko pokrivena u medijima u Srbiji, ali nije bila u centru pažnje javnosti

Peticiju o opozivu gradonačelnika su široko pokrili mediji u Srbiji. Ipak, uprkos obimu pokrića, tema nije privukla značajno interesovanje javnosti u Srbiji.

Mediji u Srbiji koji su najviše izveštavali o albanskim gradonačelnicima na severnom Kosovu i peticiji za njihov opoziv su – Radio Slobodna Evropa, N1, RTV Vojvodina, Russia Today i Danas. 

„Objavljeno je najmanje 364 članka, mada su samo 63 članka zabeležila nekakav stepen interakcije. Sve u svemu, može se reći da ovi članci nisu privukli previše pažnje, uzevši u obzir veličinu publike u Srbiji“, navodi se u izveštaju NSI.

Najviše članaka u ovim medijima citira jednog od pokretača peticije u Severnoj Mitrovici, Sanju Krtinić, dok je, pokazuje izveštaj – Petar Petković najcitiraniji srpski zvaničnik na ovu temu.

Iako je imao malo izjava o procesu peticije, u medijima u Srbiji Aljbin Kurti je spomenut 58 puta.

„On je, u većini slučajeva, označen kao glavni zaverenik koji stoji iza odlaganja koje se tiče zahteva za peticiju i naknadnu proveru potpisa. On je optužen da ima ‘ideologiju zla’, ‘zli plan’ čiji je cilj ‘progon i etničko čišćenje’, vršeći ‘teror’, da je ‘agent provokator’, da orkestrira ‘cirkus’, da želi da ‘potčini’ kosovske Srbe. Sa druge strane, mnogi analitičari u Srbiji predlažu da Kurti ima prećutnu podršku međunarodne zajednice, odnosno njenih delova koji su označeni kao Kurtijevi ‘zapadni šaptači'“.

Upravo je medijsko pokriće na temu peticije u Srbiji, navodi se u izveštaju, otkrilo i poremećaj u izveštavanju – trend upotrebe manipulativnih klikbejt naslova, koji su često sadržali uvredljiv rečnik.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.