I peti pokušaj rušenja ploče nestalim novinarima

Vest je ažurirana u 17:30

Nepoznate osobe pokušale su da, po peti put, polome ploču nestalim novinarima koja je postavljena na putu Velika Hoča – Zočište. UNS i DNKiM osuđuju novo srknavljenje. Novinarska udruženja (UNS i DNKiM) ponovo traže od EULEX-a i Kosovske policije da konačno počnu da odgovorno rade svoj posao i obaveste javnost šta su preduzeli kako bi bili pronađeni i kažnjeni otmičari novinara. Osim osude novinarskih udruženja, u međuvremenu su pokušaj rušenja ploče osudili i lista Srpska, kao i Kancelarija za Kosovo i Metohiju.

Peti put nepoznate osobe pokušale su da polome ploču nestalim novinarima Radio Prištine – Đuri Slavuju i Ranku Pereniću koji su oteti 21. avgusta 1998. godine na putu Velika Hoča – Zočište. Međutim, u tome ovog puta nisu uspele. Ploča je iskrivljenja i oskrnavljena, a oko nje se vide tragovi vozila, saopštio je danas UNS. 

Skrnavljenje mesta na kojem su nestali novinari i rušenje ploče do sada je svaki put je prijavljivano policiji, ali počinioci nisu otkriveni.

Udruženje novinara Srbije (UNS) i Društvo novinara Kosova i Metohije (DNKiM) najoštrije osuđuju pokušaj rušenja ploče nestalim kolegama i ponovo traže od međunarodnih i kosovskih institucija da otkriju ko iz godine u godinu ruši ploče.

Ploča je peti put postavljena na godišnjicu nestanka novinara, na mestu gde su poslednji put viđeni, i na njoj, na srpskom i albanskom jeziku pisalo je: "Ovde su 21. avgusta 1998. nestali novinari."

Devet nestalih, otetih i ubijenih novinara sa KiM-a od '98

Novinari Đuro Slavuj i Slavko Perenić su 21. avgusta 1998. godine krenuli ka manastiru Sveti Vrači u Zočište da urade prilog o povratku otetih monaha. Prema podacima porodica, poslednji put su viđeni u Velikoj Hoči, u prepodnevnim satima, odakle su, međutim, greškom krenuli ka Orahovcu, koji je u to vreme bio pod kontrolom Oslobodilačke vojske Kosova. Oni se od tada vode kao nestali, a nije pronađen ni automobil kojim su putovali. Do danas porodice nestalih novinara nemaju nikakve zvanične informacije o njihovoj sudbini.

Pored Slavuja i Perenića nisu rasvetljene ni druge otmice i ubistva novinara na KiM-u:

Ljubomir Knežević, novinar prištinskog "Jedinstva" i dopisnik "Politike" – otet 6. maja 1999. godine kod Vučitrna u podnožju planine Ćićavica.

Aleksandar Simović, novinar i prevodilac – nestao 21. avgusta 1999. godine u Prištini. Deo posmrtnih ostataka Simovića pronađen je u selu Obrinje kod Glogovca.

Marjan Melonaši, novinar srpske redakcije Radio Kosova – nestao je 9. septembra 2000. godine u Prištini.

Momir Stokuća, fotoreporter – ubijen je 21. septembra 1999. godine, u porodičnoj kući u centru Prištine.

Milo Buljević, medijski radnik – otet je 25. juna 1999. godine, nedaleko od izbegličkog centra u Prištini.

Među ubijenim novinarima na Kosovu i Metohiji su i novinari lista Bota Sot – Bekim Kastrati, ubijen 2001. godine, kao i Bardilj Ajeti ubijen 2005. godine.



Preuzimanje i objavljivanje tekstova sa portala KoSSev nije dozvoljeno bez navođenja izvora. Hvala na poštovanju etike novinarske profesije.